Chystáte sa na prvé stanovanie s deťmi? Dôkladná príprava je nevyhnutná!
Pár nocí strávených pod stanom je skvelou príležitosťou, ako si užiť spoločné chvíle s rodinou. Pre deti sa jedná o vidinu skvelého dobrodružstva a nezabudnuteľných zážitkov - ku šťastiu by im stačilo zbaliť si kufrík s obľúbenými hračkami a vyraziť na cestu. Dospelí to však majú trochu zložitejšie, pretože stanovanie – a najmä s malými deťmi – si vyžaduje dôkladnú prípravu, aby všetko prebehlo bez komplikácií.
Stráviť niekoľko dní v prírode je predsa len niečo úplne iné, než sa ubytovať v hoteli či penzióne, kde je k dispozícii všetok komfort podobný domácemu prostrediu. Než sa teda vydáte na samotné dobrodružstvo, nezabudnite všetko dôkladne naplánovať – od výberu vhodného miesta, cez všetky veci, ktoré treba zbaliť so sebou, až po samotnú cestu. Aj najmenší detail totiž môže hrať zásadnú úlohu v tom, či si vašu netradičnú dovolenku užijete naplno.
Vek dieťaťa je pre stanovanie dôležitý
Zásadnou otázkou, ktorú by ste si mali pred samotnou dovolenkou dôkladne premyslieť, je to, či už je vaše dieťa dostatočne pripravené na to stráviť noc pod stanom, mimo svojho doterajšieho komfortu. Najčastejšie odporúčanou vekovou hranicou sú tri roky, kedy už je váš potomok dostatočne odolný na to, aby sa vyrovnal so zmenou prostredia a výpravu si užil. Nájdu sa však aj rodičia, ktorí vyrážajú pod stan aj s mladšími deťmi. Rozhodnutie by ste mali urobiť individuálne, pretože nikto iný nepozná vaše deti tak, ako vy - pamätajte ale na to, že po prebdenej a preplačenej noci netúžite ani vy ani vaša ratolesť - a už vôbec nie susedia vo vedľajšom stane.
Nepodceňte výber kempu
Výber vhodného miesta na vaše kempovanie je základom úspechu. A to obzvlášť vtedy, ak sa vydávate pod stan prvýkrát. Zamerajte sa preto na nasledujúce kritériá:
či už sa vydávate pod stan s malými alebo väčšími deťmi, vzdialenosť od domova je rozhodujúca. Snažte sa aspoň pre prvé stanovanie vybrať kemp, do ktorého nepôjdete cez celú republiku. Nikdy totiž neviete, čo sa môže stať – výlet sa nemusí deťom páčiť, alebo sa pokazí počasie, či deti ochorejú, a tak sa budete musieť vrátiť domov. Navyše obzvlášť deti vo veku medzi tromi až šiestimi rokmi nemajú veľmi rady dlhé cestovanie, je ťažké ich v aute zabaviť, alebo sa im dokonca robí za jazdy nevoľno. Ak zvolíte teda kemp v rozumnej vzdialenosti, ušetríte si množstvo starostí a nepríjemností.
Aby cesta autom deťom rýchlejšie utekala, nezabudnite im so sebou pribaliť nejakú hru, hračku či knižku alebo sa pozrite na náš článok „Ako zabaviť deti doma alebo na cestách“.
ďalším dôležitým parametrom pri výbere kempu vhodného na stanovanie s deťmi je jeho zázemie. Dopredu preto zistite, aká je kvalita spŕch a toaliet (prečítajte si recenzie na internete), či je v kempe možné rozkladať oheň a opiecť si špekačky, či je tu ihrisko pre deti, či tu máte možnosť zakúpiť si základné potraviny či drobné občerstvenie, a zistite, aké sú ďalšie možnosti vyžitia.
ak máte v pláne podnikať výlety do okolia, potom sa rozhodne zaujímajte o to, kam sa dá v okolí kempu vyraziť, kde je čo zaujímavé, ako ďaleko je to k najbližšiemu kúpalisku či k turistickým tratiam.
Zbaľte radšej dvakrát toľko
Na pobyt v prírode toho budete potrebovať oveľa viac, než keby ste boli ubytovaní v hoteli. Vlastne potrebujete všetko, čo bežne používate doma, plus množstvo vecí navyše. Vždy si radšej spíšte zoznam, ktorý ešte pred odchodom niekoľkokrát skontrolujte. Ak by ste ale predsa len niečo zabudli, nepanikárte – väčšina potrebných vecí sa dá kúpiť aj po ceste alebo v meste, ktoré sa nachádza v blízkosti kempu. Poďme sa teda pozrieť, čo by vám na zozname nemalo chýbať:
pretože idete stanovať, nezaobídete sa bez kvalitného stanu, karimatiek a spacákov.
- Stan zvoľte s ohľadom na celkový počet osôb – viacčlenná rodina určite ocení rodinný stan s oddelenými spálňami, ktorý poskytne dostatok pohodlia i súkromia. Vhodné je zvoliť stan s predsieňou, kde budete môcť ponechať nepotrebné veci
- Karimatky vyberajte tak, aby bola čo najpohodlnejšia nielen na ležaní, ale zároveň vám zaistila dostatočný tepelný komfort a chránila vás pred zimou od zeme. Vynikajúcou voľbou sú nafukovacie karimatky, ktoré sú veľmi pohodlné a zároveň skladné.
- Spacák vyberte podľa vašich požiadaviek – na teplé noci vám stačí ľahší a priedušný letný spacák, prípadne môžete vybrať dekový spacák, ktorý je možné rozložiť a spať pod ním ako pod dekou. Deťom vždy kúpte detský spacák, do ktorého sa pohodlne zavŕtajú a počas noci sa neodkopú.
- Pokiaľ máte radi mäkko pod hlavou, nezabudnite na vankúšik pod hlavu.
vždy pamätajte na to, že počasie môže byť nevyspytateľné a pod stanom nemáte možnosť oblečenia rýchlo usušiť. Preto vždy nabaľte radšej pár kúskov navyše. A pripravte sa ako na pekné, tak daždivé a chladné počasie. Do batožiny detského kufra preto nezabudnite zbaliť nasledujúce odevy a obuv:
počítajte s tým, že v stane nemáte k dispozícii naozaj nič, preto nezabudnite aj na také bežné veci, ako je toaletný papier či uteráky. Pre malé deti potom pribaľte plienky a nočník, pokiaľ ich ešte používajú, vlhčené obrúsky, púder, opaľovací krém a panthenol proti spáleninám. Samozrejmosťou sú potom pre celú rodinu kefky na zuby a zubnú pastu.
nezabudnite si so sebou nabaliť všetko potrebné jedlo a pitie, na ktoré ste zvyknutí – napríklad zavarené jedlá, príkrmy a inú detskú výživu. Nevyhnutná je potom aj detská fľaša na pitie, prípadne vlastný jedálenský set s plastovým príborom. Oceníte tiež najrôznejšie maškrty, ako sú detské sušienky, chrumky a podobne.
pri stanovaní s deťmi musíte počítať s tým, že vám nebude stačiť bežná autolekárnička. Nezabudnite so sebou zabaliť všetky lieky či doplnky, ktoré vaše deti užívajú, ďalej potom náplasti, obväzy, lieky proti hnačke či nevoľnosti.
ak je vaše dieťa malé, zvážte, či so sebou poveziete kočík, alebo vám stačí nosiaca šatka či batoh.
- Ďalej nezabudnite na nafukovacie hračky k vode, pre väčšie deti potom pastelky či stolné a kartové hry (Človeče, nehnevaj sa, šach a pod.).
- Z praktického hľadiska oceníte menšie plastové kanistre, ktoré vám ušetria neustále chodenie pre vodu (zdroj pitnej vody môže byť v kempe vzdialený aj niekoľko desiatok metrov od vášho stanu), či menší lavôrik alebo vaničku na opláchnutie ručičiek či premáchnutie zašpineného oblečenia.
- Hodiť sa bude aj šnúra na bielizeň a pár kolíčkov, kde usušíte nielen uteráky, ale aj oblečenie.
- Zabudnúť by ste nemali ani na baterku či čelovku, ktoré vám poslúžia ako na osvetlenie stanu, tak ak aj pôjdete v noci na toaletu.
- V horúcich letných dňoch vaše deti ocenia nafukovací bazénik, do ktorého im nanosíte vodu na osvieženie a večer ich v ňom môžete okúpať. Skvelým riešením do horúceho počasia je aj plážový stan, ktorý vám nezaberie takmer žiadne miesto a deťom poskytne ochranu pred priamymi slnečnými lúčmi.
Umiestnenie stanu rozhoduje o kvalite pobytu
Akonáhle dorazíte do vybraného kempu, prichádza čas na postavenie stanu. Avšak než sa doň pustíte, mali by ste si dôkladne rozmyslieť, aké miesto zvoliť. Ideálne je, ak sa ohľadom lokality poradíte priamo s prevádzkovateľom kempu, ktorý vám odporučí, aké miesto je ideálne na stanovanie s deťmi. Hlavnú úlohu zohrávajú predovšetkým nasledujúce faktory:
- Vzdialenosť stanu od spŕch a toaliet – obzvlášť v noci oceníte, keď nebudete musieť chodiť na toaletu nijako ďaleko. Na druhú stranu ale musíte počítať s tým, že pokiaľ budete v blízkosti sociálneho zázemia, bude tu zvýšená koncentrácia ľudí, preto zvážte, čo pre vás má prioritu. Pre deti môžete nahradiť nočné chodenie na záchod poskytnutím nočníka.
- Vzdialenosť od hlavnej cesty, po ktorej prichádzajú a odchádzajú ostatní návštevníci – vyberte si radšej pokojnejšie miesto, kde budete môcť nechať deti voľne pobehovať a nebudete sa musieť strachovať o ich bezpečnosť.
- Vzdialenosť od verejných miest –kde sa organizujú večerné akcie – ak si chcete užiť pokojné noci a bezstarostný spánok vašich ratolestí, rozhodne si postavte stan čo najďalej od miest, kde sa organizujú tanečné zábavy či iné akcie s veľkým počtom ľudí.
- Možnosť pripojenia k elektrine – väčšina moderných kempov už dnes disponuje možnosťou pripojenia k elektrine. Pokiaľ so sebou máte napríklad cestovnú chladničku, alebo chcete mať istotu, že si bez problémov dobijete mobil, rozhodne si priplaťte a zvoľte miesto s elektrickou prípojkou.
- Umiestnenie s ohľadom na svetové strany a možnosť zatienenia – voľte také miesto, kam nebude celý deň svietiť slnko, a kde sa budete môcť schovať do tieňa, napríklad pod vyrastené stromy.
Pokiaľ idete pod stan prvýkrát, je vhodné, ak si vopred nacvičíte jeho zostavenie. Ušetríte si tak množstvo prípadných nervov a stresujúcich situácií priamo v kempe. Rovnako tak, ak máte možnosť, vyskúšajte prespanie s deťmi takzvane nanečisto – prespite napríklad jednu noc v stane na vlastnej záhrade, či u príbuzných alebo známych – zistíte tak, ako vaše deti na stanovanie reagujú a či sa im vôbec bude v stane páčiť.
Pripravte sa na najhoršie
Pri stanovaní s deťmi treba počítať so všetkými možnými variantmi – a tiež s tým, že všetko nemusí vyjsť presne podľa plánu. Niekedy sa môže pokaziť počasie, inokedy môže dieťatko ochorieť, alebo bude odmietať tráviť čas v stane. Preto sa už dopredu obrňte a pripravte sa na to, že vaše plány sa môžu kompletne zhatiť.
- Na nepriazeň počasia sa môžete pripraviť – vezmite si so sebou najrôznejšie hry, alebo vymyslite alternatívne riešenie, kde v blízkosti kempu stráviť deň, pokiaľ bude pršať.
- Rovnako tak môžete vymyslieť ďalšie spôsoby, ako deti zabaviť, aby si užili čo najviac dobrodružstiev a večer pokojne zaspali – môžete napríklad naplánovať hľadanie strateného pokladu alebo vymyslieť bobríka odvahy.
- Pokiaľ ale vaše dieťa ochorie, je najlepšie zmieriť sa s tým, že vaša dovolenka končí, zbaliť sa a odísť domov. Len tam sa budete môcť o vášho potomka vhodne postarať a zaistiť mu všetok komfort.