Čo pestovať na terase? Vyskúšajte naše tipy
Milujete kvety? Radi by ste si vypestovali vlastné bylinky či ovocie a zeleninu, ale máte iba malý balkón či terasu? Nemusíte zúfať – aj na malom priestore sa dá vytvoriť zelená oáza a aj v hektickom mestskom prostredí si môžete vytvoriť svoj kúsok prírody. A ide to pomerne ľahko.
Než sa pustíte do pestovania na terase, mali by ste si dôkladne premyslieť, čo na nej chcete pestovať predovšetkým. Majú to byť iba okrasné rastliny, alebo aj bylinky či ovocie a zelenina? Na základe vašich predstáv je potom dobré si dôkladne rozplánovať, čo kde bude umiestnené. Záleží totiž nielen na veľkosti priestoru, ale aj na tom, na akú svetovú stranu je terasa orientovaná.
- Ak smeruje na juh, budete musieť voliť rastliny, ktoré znesú priame slnečné lúče.
- Pri orientácii na sever potom zase musíte uprednostniť rastliny, ktoré nie sú náchylné na chlad či prievan a nepotrebujú slnečné žiarenie.
Vyvýšené záhony aj kvetináče
Pestovanie na terase či balkóne je možné najrôznejšími spôsobmi. Využiť môžete nielen klasické kvetináče, ale aj vyvýšené záhony, ktoré sú vhodné predovšetkým na pestovanie ovocia a zeleniny, alebo rastlín väčšieho vzrastu. Na terasu ale vždy voľte taký vyvýšený záhon, ktorý má dno, aby vám nepretekala pri zalievaní voda cez neho.
Rastliny môžete umiestniť aj na okenné parapety, do závesných kvetináčov, ktoré zavesíte od stropu, či na vertikálnu kvetinovú stenu, aby ste využili čo najviac miesta.
Pri plánovaní rastlín na terasu vždy myslite na to, že rastliny potrebujú dostatok priestoru a aj vody. Napríklad sadenice, ktorá dorastie do výšky cez jeden meter, bude potrebovať nádobu s objemom aspoň 40 litrov. A samozrejmosťou je aj kvalitný substrát.
Veľká terasa praje veľkým rastlinám
Pokiaľ máte k dispozícii priestrannú terasu, máte ideálne podmienky na vytvorenie jedinečného zákutia, do ktorého môžete využiť nielen drobné rastliny, ale aj najrôznejšie solitéry či stromy a kríky. Ak máte terasu orientovanú na juh, môžete vyskúšať napríklad najrôznejšie palmy, olivovníky či citrusy – pri nich ale musíte počítať s tým, že ich počas chladných mesiacov budete musieť zazimovať. Na severnú stranu sa potom hodia najrôznejšie ihličnany, a to klasické aj zakrpatené, cyprušteky či krušpán.
Ak preferujete skôr úžitkovú terasu, potom vyskúšajte ovocné stromčeky pestované v nádobách, ako sú jablone, hrušky či slivky stĺpovitého vzrastu. Pri orientácii na juh sa na terase bude dariť aj tropickému ovociu, ako je kivi, khaki či granátové jablko.
Steny zahaľte popínavými rastlinami
Či už ako ozdoba stien alebo pergol, alebo ochrana pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich – o to sa postarajú na terase popínavé rastliny. Zasadiť ich môžete buď do veľkých vonkajších kvetináčov alebo vyvýšených záhonov, voliť môžete medzi trvalkami, alebo zvoliť jednoročné rastliny, ktoré budete každý rok obmieňať. Vašu terasu rozžiaria napríklad vistária, ktorá je vhodná na veľké terasy, klematis, povijnice, jazmínovník či psie víno. Ak túžite po vždyzelenej okrase, potom je ideálnym riešením brečtan, ktorý sa rýchlo rozrastá a je nenáročný na pestovanie – navyše odolá aj tuhým zimám.
Vlastné ovocie a zelenina
Terasy a balkóny prajú aj pestovaniu ovocia a zeleniny.
V kvetináčoch môžete pestovať najrôznejšie druhy listovej zeleniny, ako sú šaláty, rukola či baby špenát, ale aj napríklad reďkovky, kaleráby či jarnú cibuľku. Skvele sa v nich bude dariť aj jahodám – tie previsnuté môžete umiestniť aj do závesných kvetináčov.
Vo väčších kvetináčoch či vyvýšených záhonoch vypestujete všetko, čomu by sa darilo v skleníku či na záhrade, teda paradajky, papriky, uhorky, ale napríklad aj cukety. Na pestovanie paradajok a paprík môžete použiť aj veľké igelitové vrecia, ktoré môžete obaliť jutou a vytvoriť si tak zaujímavú dekoráciu. Pozdĺž stien je možné pestovať vo veľkých kvetináčoch aj maliny či černice – pre tie nezabudnite vytvoriť oporu, po ktorej sa budú môcť pnúť.
Bylinková záhradka
Terasa predstavuje ideálne miesto na pestovanie bylín, a to najmä tých kuchynských, ktoré budete mať neustále po ruke. A ak ich ochránite pred mrazíkmi, napríklad pomocou netkanej textílie, môžete ich využívať po celý rok. Na terase sa bude dariť petržlenu, pažítke, koriandru či zeleru, vo väčších kvetináčoch i mäte, medovke či šalvii.
Pokiaľ máte terasu situovanú na juh, rozhodne vyskúšajte pestovanie levandule, ktorá vás bude tešiť nielen svojími kvetmi, ale aj úžasnou relaxačnou vôňou. Rovnako sa tu bude dariť aj materskej dúške či tymianu.
→ Bylinky môžete kombinovať s pestovanou zeleninou (najmä tou väčšou). Ak pridáte k paradajkám či uhorkám afrikány alebo nechtík lekársky, ochránite ich pred útokmi rôznych škodcov.
Rozkvitnutá terasa
Ak uprednostňujete na svojej malej záhradke skôr rozkvitnuté rastliny, potom určite vyskúšajte petúnie, fuchsie, lobelky či muškáty, ktorým sa bude skvele dariť v kvetináčoch, a to najmä v tých samozavlažovacích, vďaka ktorým budú mať pravidelný prísun vlahy.
Bohaté previsy vytvárajú v kvetináčoch aj kapucínka, ktorá je krásna nielen na pohľad, ale zároveň ju môžete zužitkovať do najrôznejších šalátov. Jej kvety sa navyše hodia aj ako ozdoba letných dezertov.
Rovnako tak môžete rastliny doplniť najrôznejšími dekoráciami, solárnymi svetielkami, ktoré terasu ozvláštnia aj za tmy. Kvetináče a hrantíky by mali vizuálne aj farebne ladiť s nábytkom, ktorý na terase máte.
A pamätajte, že najkrajšia terasa je tá, ktorá sa páči vám…