10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Čo pestovať vo fóliovníku? Ovocie, zeleninu, ale aj okrasné rastliny

Či už ste záhradník začiatočník, alebo máte s pestovaním dlhoročnej skúsenosti, fóliovník je skvelým riešením, ako si môžete vypestovať vynikajúcu a hojnú úrodu – navyše v bio kvalite. Čo všetko sa dá vo fóliovníku pestovať? Ovocie, zeleninu, bylinky, ale napríklad aj okrasné rastliny.

Fóliovník je v porovnaní so skleníkom podstatne lacnejším variantom, ktorý si navyše zvládnete vybudovať sami za pomoci dosiek, lát a fólie. Podobne ako skleník vám poskytne optimálne teplé, vlhké a chránené prostredie na pestovanie najrôznejších rastlín, ovocia a zeleniny. Rastliny vo fóliovníku sú navyše chránené pred škodcami a baktériami, prízemnými mrazíkmi či inými nepriazňami počasia, takže sa môžete tešiť na bohatú bio úrodu.

Pestovanie v skorom predjarí

Pestovanie vo fóliovníku je možné aj na prelome zimy a jari, kedy teploty ešte stále klesajú ľahko pod bod mrazu. Ak je váš fóliovník kvalitne prevedený a máte v ňom kvalitnú výživnú zeminu či substrát, môžete už v tomto období začať s pestovaním raných druhov zeleniny, z ktorých sa budete radovať v priebehu apríla. Ak predpoveď počasia nepredpovedá, že by teploty počas noci klesali pod viac ako -5 °C, môžete začať s výsevom jarných listových či ľadových šalátov alebo reďkoviek. V tejto dobe už tiež môžete vysiať semená niektorých druhov byliniek, ako je pažítka, medovka, bazalka či oregano.

Predpestovanie vo fóliovníku

V rovnakom období potom môžete využiť fóliovník aj na predpestovanie najrôznejších druhov zeleniny, ktoré s príchodom teplého obdobia, teda väčšinou po takzvaných zmrznutých, presadíte na záhon. Medzi obľúbenú zeleninu, ktorú si záhradkári predpestovávajú vo fóliovníku, patrí karfiol, brokolica, pór, kel, kapusta, zeler či kapusta. Rovnako si tu môžete rozmiestniť kvetináče alebo kvetináče, av nich si predpestovať rastliny, ktoré potom budú zdobiť vaše okná či terasu – napríklad afrikány či petúnie.

Chutná zelenina v bio kvalite

Akonáhle pominú chladné dni a noci a predpoveď počasia hlásia už len teploty nad nulou, môžete z fóliovníka presadiť predpestované sadenice priamo na záhony a uvoľnené miesto využiť na pestovanie obľúbenej zeleniny, pre ktorú je fóliovník ako stvorený, teda pre paradajky, uhorky a papriky. Tie môžete pestovať buď zo sadeníc, ktoré si zakúpite u záhradkárov napríklad aj v vrúbľovanom variante, ktorý má vyššie výnosy plodov, alebo si môžete sadenice sami predpestovať zo semien, rovnako ako v prípade ostatných druhov zeleniny, avšak na klíčenie potrebujú podstatne vyššiu teplotu (okolo 20 °C, papriky dokonca okolo 30 °C).

Pestovanie paradajok vo fóliovníku

Paradajky patria medzi najobľúbenejšiu zeleninu s bohatým využitím, a práve fóliovník im vytvára skvelé prostredie, ktoré ich chráni pred toľko obávanými plesňami. Vo fóliovníku môžete pestovať kríčkové či cherry paradajky, a ak máte vysoký fóliovník, tak potom sa tu bude dariť aj klasickým tyčkovým paradajkám, ktoré dorastajú do výšky až dvoch metrov.

Chutná zelenina v bio kvalite

Sadenice môžete do fóliovníka zasadiť vo chvíli, keď teplota v ňom neklesá pod 15 °C (vhodné je umiestniť do fóliovníka teplomer), a rovnako tak by nemala vystúpiť nad 27 ° C (v teplých dňoch treba vetrať). Pamätajte na to, že paradajky potrebujú priepustnú a dobre prehnojenú pôdu. Pred vysadením, alebo ideálne už na jeseň, je vhodné záhony vo fóliovníku prehnojiť a hnoj v miestach, kde budú paradajky, zapracovať do hĺbky aspoň 30 cm, pretože korene paradajok sú dlhé. Počas rastu je potom dobré paradajky prihnojovať, a to buď hnojom alebo bio hnojivami.

DOBRÁ RADA: Paradajky vyžadujú teplé a chránené prostredie s dostatkom svetla, pravidelnou dostatočnou zálievkou a pravidelné prihnojovanie. Vždy ich zalievajte ku koreňom, nie na listy – zabránite tak vzniku plesní. Vodu na zalievanie používajte odstátu.

Pestovanie uhoriek a paprík vo fóliovníku

Uhorky a papriky majú na pestovanie vo fóliovníku podobné nároky. Nielen, že potrebujú stabilnú teplotu, ale aj teplotu pomerne vysokú, a to okolo 27 ° C cez deň a 18 ° C v noci. Pamätajte na to, že uhorky korenia plytko, ale rozrastajú sa do šírky, preto by ste im mali ponechať dostatok priestoru, prípadne im pripraviť oporu, po ktorej sa budú pnúť.

Uhorky a papriky majú na pestovanie vo fóliovníku podobné nároky. Nielen, že potrebujú stabilnú teplotu, ale aj teplotu pomerne vysokú, a to okolo 27 ° C cez deň a 18 ° C v noci. Pamätajte na to, že uhorky korenia plytko, ale rozrastajú sa do šírky, preto by ste im mali ponechať dostatok priestoru, prípadne im pripraviť oporu, po ktorej sa budú pnúť.


DOBRÁ RADA: Papriky nemajú rady prievan, preto ich vysádzajte čo najďalej od vstupu do fóliovníka, prípadne pred ne postavte iné rastliny, ktoré ich budú pred prievanom chrániť.

Vinná réva

Ďalšou rastlinou, ktorá je veľmi vhodná na pestovanie vo fóliovníku, je vínna réva. Tá totiž k svojmu rastu a bohatým plodom potrebuje teplé, vlhké a chránené prostredie, čo jej fóliovník úplne skvele zaistí. Vďaka svojej robustnosti je vhodná najmä tam, kde potrebujete vo fóliovníku vytvoriť zatienenie pre ostatné rastliny. Je však potrebné, aby vo fóliovníku bolo dostatok svetla a dobré vetranie. Vysádzať ju môžete buď na jar alebo na jeseň, ideálne do rohu záhona, ale aspoň 25 cm od steny. K svojmu rastu potrebujete výživnú zeminu s dostatkom humusu, ideálne je pravidelné hnojenie. Inak je nenáročná, má rada pravidelnú zálievku a vo chvíli, keď sa začnú vytvárať hrozno, treba odtrhávať hnijúce guličky. Zároveň pravidelne kontrolujte, či sa na rastlinách neobjavujú škodcovia a prípadne ich okamžite ošetrite pomocou špeciálnych prostriedkov na ochranu rastlín.

RADA NA ZÁVĚR:

Pamätajte, že aj pri pestovaní vo fóliovníku treba ustrážiť požiadavky jednotlivých rastlín, ktoré majú na pestovanie. Snažte sa preto vždy vytvoriť optimálne prostredie a zamedzte umiestňovaniu rôznych rastlín s odlišnými nárokmi na spoločný záhon – napríklad paradajky majte zasadené v inom záhone, než papriky či uhorky, pretože paradajky potrebujú na rozdiel od uhoriek a paprík výdatnú zálievku. Vždy tiež strážte teplotu vo fóliovníku, počas teplých dní dostatočne vetrajte av prípade, že by teplota mala klesnúť pod teplotu potrebnú, môžete vo fóliovníku prikúriť, aby ste rastliny zachránili pred omrznutím a záhynutím.

Nech sa vám pestovanie vo fóliovníku darí a máte radosť z veľkej bio úrody.