Povelkomoravská a mladohradisková keramika v priestore dolného Podyjí
Povelkomoravská a mladohradisková keramika v priestore dolného Podyjí
Popis
Publikácia sa zaoberá otázkou vývoja keramickej produkcie na južnej Morave, so zameraním na oblasť dolného Podyjí, v čase od zániku Veľkomoravskej ríše až do začiatku vrcholného stredoveku.
Na príkladoch keramického súboru z lokality Kostice – Zadný hrúd si kniha kladie za cieľ vytvoriť podrobnejšiu chronologicko-typologickú schému pre delenie keramiky v období od 10. storočia do začiatku 13. storočia. Kostice – Zadný hrud sa radí medzi najhodnotnejšie a najlepšie preskúmané lokality z uvedeného obdobia, ktoré máme v súčasnosti na Morave k dispozícii, a ktoré prispievajú aj k riešeniu všeobecnejších otázok.
Význam tejto obchodno-remeselníckej aglomerácie spočíva najmä v unikátnom spektre nálezov, medzi ktorými vyniká početná kolekcia mincí.
S pomocou rôznych metodických postupov, obzvlášť multivariačnej štatistiky, objasňuje kniha predovšetkým charakter keramickej produkcie v problematickom období tesne po zániku Veľkej Moravy, ktoré býva nazývané z dôvodu nedostatočného poznania „temným“ 10. storočím. Súčasťou knihy je aj kompletný katalóg archeologických nálezov a terénnych situácií z lokality Kostice – Zadný hrúd.
Kniha prináša výsledky výskumného zámeru riešeného Adélou Balcárkovou v rámci dizertačnej práce zameranej na analýzu a spracovanie ranne stredovekých keramických nálezových celkov. Súčasne je výstupom výskumného projektu riešeného bádateľským tímom pod vedením prof. Juraja Macháčka.