Hľadáte kvalitné vonkajšie posedenie? Zaobstarajte si drevený záhradný nábytok s radom benefitov
V minulosti bolo drevo súčasťou každej záhrady. Moderná doba so sebou však niesla moderné riešenie, a tak bol klasický drevený nábytok často nahradzovaný plastovým alebo kovovým. Spokojnosť s týmito materiálmi sa však zďaleka nevyrovná kvalite dreva, a tak sa v poslednej dobe opäť drevo hojne vracia do hry. Cenené je najmä pre svoju vysokú odolnosť, dlhú životnosť a prirodzený vzhľad. Pokiaľ teda premýšľate, aký záhradný nábytok zaobstarať na záhradu či terasu, aby bol pohodlný a slúžil dlhé roky, zvážte návrat k prírode a uprednostnite drevo – aj napriek náročnejšej starostlivosti totiž ponúka celý rad výhod
Tou najväčšou výhodou dreveného záhradného nábytku je predovšetkým to, že sa hodí ako k sedliackemu, tak modernému dizajnu terasy, altánku či záhrady. A bez pochyby vyzerá na záhrade oveľa lepšie ako kov či plast. Podčiarkuje súzvuk s prírodou a pri správnej starostlivosti vám bude slúžiť dlhé roky a stále vyzerať ako nový.
Drevený záhradný nábytok - klasika, ktorá nesklame
Záhradný nábytok z masívu je jednoducho nadčasový - len tak z módy nevyjde. Hoci sa o jeho vyradení snažili iné materiály, nepodarilo sa im to. Počiatočné vyššie investície aj nutnosť údržby sú totiž kompenzované nielen dokonalým vzhľadom, ale predovšetkým dlhou životnosťou. Takže zatiaľ čo plast po pár sezónach (a mnohokrát ich ani pár nezvládne) skrehne a popraská, drevo drží. Oproti plastu má tiež výrazne vyššiu nosnosť a v porovnaní napríklad s laminom či drevotrieskou je potom drevo tiež odolnejšie voči poveternostným vplyvom, ako je dážď, vietor aj slnečné lúče. A ak zabudneme teraz všetky dizajnové prvky, potom je nutné vyzdvihnúť ešte jednu zásadnú vlastnosť, a to, že drevený nábytok je zdravý – je to prírodný materiál, z ktorého sa neuvoľňujú žiadne nežiaduce látky, a navyše neškodia životnému prostrediu. Argumentov, prečo zvoliť drevený nábytok, je teda viac ako dosť.
Aké drevo vybrať pre drevený nábytok?
Než sa pustíte do výberu dreveného nábytku, mali by ste zvážiť, kde ho budete mať umiestnený a aké drevo je teda vhodné. Nie je totiž drevo ako drevo. Nám na Slovensku je najbližšie drevo smrekové či borovicové, v ponuke výrobcov záhradného nábytku však nájdete aj iné dreviny ako dub či buk, ktoré vynikajú až trikrát dlhšou životnosťou, či diaľkami voňajúce exotické tvrdé dreviny, ako je eukalyptus, teak či akácia.
- Smrek a borovice majú mäkké, ľahké a dobre opracovateľné drevo, ktoré sa hodí primárne do interiéru. Smrekový a borovicový záhradný nábytok dobre poslúži na svoje účely, avšak mimo sezóny nie je vhodné, aby zostával vonku a treba ho uschovať. Najčastejšie sa používa pri výrobe záhradných lavíc a stolov určených na terasu alebo do altánku.
- Tvrdé bukové či dubové drevo je veľmi kvalitné, avšak za nábytok z neho si priplatíte. Aj tieto drevené produkty však vyžadujú ošetrovanie a starostlivosť, cez zimu môžu zostať vonku.
- Exotické dreviny, ako je teak, akácia či eukalyptus, sú výnimočné svojimi úžitkovými vlastnosťami a vďaka vysokému obsahu živíc/olejnatých zložiek sú vysoko odolné voči poveternostným vplyvom. Vďaka tomu ich nie je nutné mimo sezónu zazimovávať a upratovať do interiéru, ľahšia je aj starostlivosť o ne, ale musíte si zaň v porovnaní s klasickým drevom priplatiť. Tropické dreviny skvele poslúžia aj pri bazéne – napríklad lehátko MEGGIE Rojaplast z akácie je nenáročné na údržbu, odolá aj vode a navyše ho môžete kombinovať s inými výrobkami, a tvoriť si tak vlastné sety.
Kombinácie, ktoré vám zjednodušia život
Ďalšou výhodou dreveného záhradného nábytku je to, že ho môžete jednoducho kombinovať - môžete tak nakupovať jednotlivé kusy nábytku a tvoriť si veľké záhradné zostavy podľa vlastného uváženia. Napríklad lavice a stoličky so stolom môžete doplniť aj o záhradnú hojdačku, kreslo alebo ležadlo. S nimi je potom možné zladiť aj ďalšie doplnky, aby vaša záhrada dostala ucelený dizajn a pôsobila jednotným dojmom.
- Na terasu si napríklad môžete umiestniť drevený regál s policami Rojaplast, ktorý ozdobíte kvetinami, alebo ho môžete využiť na odkladanie riadu, grilovacieho náčinia, ale napríklad aj náradie.
- Záhradný nábytok je možné zladiť aj s drevníkom a v rovnakom dizajne si rovno môžete zaobstarať aj kozu na rezanie dreva Rojaplast, na ktorej narežete drevo do krbu aj na posedenie s priateľmi pri ohni.
- Terasu potom ozvláštnia drevené hrantíky, kvetináče či úložné boxy, ktoré možno rovno využiť aj ako debničky na zber jabĺk a ďalšie úrody.
Nezabudnite na pravidelnú údržbu
Pokiaľ si zakúpite drevený záhradný nábytok alebo drevené doplnky, ktoré budete mať umiestnené vonku, pamätajte na to, že aby si zachovali svoj pekný vzhľad, vyzerali stále ako nové a slúžili vám dlhé roky, treba sa o ne pravidelne starať. Drevo býva spravidla už morené alebo opatrené ochrannou lazúrou z výroby, napriek tomu je potrebné ho z času na čas opatriť novou ochrannou vrstvou pomocou laku, vosku alebo oleja – tá potom chráni nábytok pred škrabancami a ďalším mechanickým poškodením, pred poveternostnými vplyvmi, vodou i drevokaznými škodcami. Ak dôjde k poškodeniu povrchu nábytku, stačí ho prebrúsiť a obnoviť ochrannou vrstvou – v prípade malého poškodenia postačí túto opravu vykonať lokálne. Nábytok z dreva potom nikdy neošetrujte chemickými prípravkami či drôtenou kefou. Ak si nie ste istí správnou údržbou, vždy sa radšej informujte u odborníka, aby ste drevo zbytočne nepoškodili a neskrátili životnosť záhradného nábytku.