10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Hydroponický systém alebo domáca záhradka na malom priestore

Hydroponický systém pestovania prináša rýchlejší a mohutnejší rast rastlín - zelenina má viac vitamínov, je čistá a bez plesní. S domácou zálievkou budete mať pod kontrolou hladinu vlhkosti a automatické systémy sa o rastlinky postarajú aj počas vašej dovolenky. Páči sa vám predstava čerstvej zeleniny vypestovanej v malom byte? Ste od nej už len na malý krôčik.

Hydropónne pestovanie má úspech

Hydropónne systémy boli známe už za čias starého Egypta, a čoraz viac získavajú na popularite aj v moderných domácnostiach. Hydropónia je rastlina, ktorá je pestovaná v roztoku vody a živín (bez pôdy). Hydroponicky môžete pestovať bylinky, zeleninu či izbové rastliny. Rastliny potrebujú minimum starostlivosti, pestovanie nie je nákladné a plody sú celkom čisté, čo oceníte najmä u zeleniny. Hydroponické pestovanie je navyše vhodné aj pre alergikov. Rastlina je čistá, bez alergénov, plesní a bez prachu.

Rastlinky môžete pestovať od semienka alebo si môžete vybrať špeciálne kapsle s rastlinou. Jednotlivé nádoby môžete usporiadať horizontálne alebo vertikálne. Vertikálne hydropónie dokážu vytvoriť štýlovú prirodzenú zelenú stenu vo vašom domove.

TIP! Niektoré moderné smart kvetináče sú tiež založené na hydropónnom systéme.

Hydropónii voda nestačí

Rastlina nerastie primárne z pôdy, ale z určitých látok,ktoré pôda obsahuje. Preto si pri pestovaní nevystačíte len s vodou, ale budete potrebovať množstvo živín z hnojiva. Rastliny budú efektívne vyživované a nikdy nebudú trpieť nedostatkom. Dariť sa im bude dobre a vás tak odmenia väčším množstvom vitamínov a minerálov.

Na hydropónne pestovanie budete potrebovať len minimum miesta, pretože rastliny nebudú zarastať burinou a výskyt nákazy bude taktiež minimálny. Hydropónia vám dovolí odísť aj na dlhšiu dovolenku, o rastliny sa totiž postará automatické zavlažovanie s časovačom. Fyzické zalievanie a dopĺňanie roztoku bude potrebné len raz za 14 dní.

Hydroponický systém

Výhody hydropónneho pestovania

  • Rastliny rastú rýchlejšie, lepšie a zelenina má viac vitamínov.
  • K rastlinám je hnojivo dodávané efektívne.
  • Pestujete s minimálnymi nákladmi na priestor.
  • Rastlinky sú dobre vyživované po celú dobu.
  • Korene rastlín sú zdravšie a hrozí len minimálne riziko škodcov a chorôb.
  • S hydropóniou môžete pestovať rastliny v domácej záhrade aj na balkóne.

Ako vyzerá hydropónia?

Nádoba na hydroponické pestovanie sa skladá z vnútornej nádoby s otvormi rôznych veľkostí a vnútornej nádoby. Do vonkajšej časti sa nalieva voda s roztokom, korene tak rastú z vnútornej časti do živného roztoku. Hydropónia môže byť doplnená špeciálnou lampou, ktorá nahradí slniečko bez škodlivého UV žiarenia.

Ako vyrobiť nádobu pre hydropóniu?

Ak si chcete pestovanie len vyskúšať a neriešite estetickú stránku, tak si prvé hydropónie dokážete vyrobiť aj samy. Pripravte si menší a väčší kelímok - do horného kelímku urobte otvor. Rastliny umiestnite do substrátu v hornom kelímku a spodný kelímok naplňte roztokom. Roztok by mal siahať 2 cm pod dno horného (vnútorného) kelímku. Koreňový krčok bude nad vodou a korene sa zapustia do roztoku. Už vám zostane vyriešiť len vzduchovanie - môžete si pomôcť vzduchovaním z akvária.

Hydroponický systém
INFO

Pasívna hydroónia – bez elektriny, časových spínačov a čerpadiel.. Funguje pomocou gravitácie z nádrže.

Aktívna hydropónia – cirkulačné čerpadlo sa postará o prísun živín až na niekoľko dní..

Ako vybrať hydropóniu?

Hydroponické systémy sú dostupné v rôznych rozmeroch a kapacitách a niektoré sú dokonca flexibilné. Hydrosystémy sú vybavené zásobníkom na vodu, preto sa o bylinky nemusíte pravidelne starať.

  • Kvapková hydropónia – má zabudovaný časovač a čerpalol a polievaná je kvapkami. Systém je univerzálny pre hydropónie, kokos či zeminu.
  • Hydropónia NTF – systém Nutrient Film Technique s využitím špeciálnych kociek a recirkulačného čerpadla. Pomalý pohyb živného roztoku okolo korienkov zaistí neustály prísun kyslíku. Rastlina si zoberie len toľko vody živín, koľko potrebuje. Korene sú ukryté pred svetlom a sú lepšie chránené.
  • Funkčné zavlažovacie systémy –univerzálne použitie pre substráty. V systémoch môžete pestovať v kvetináčoch alebo bez.
Hydroponický systém

Jak začít s hydroponií

  1. Začínajte od semienok, uložte ich na mäkkú podložku, zalejte vodou a hnojivom pre klíčenie.
  2. Akonáhle rastliny vyklíčia, presaďte ich do hydroponických nádob.
  3. Pri presádzaní z kvetináča preberte korene a odstráňte poškodené časti.
  4. Korene hydropónie upevnite sterilným substrátom (štrk, riečny štrk, piesok, perlit, vermikulit).
  5. Vonkajšiu nádobu zalejte vodou s roztokom.
  6. Počas prvých dní umiestnite rastlinu mimo slnka.
  7. Hnojte predpísaným živným roztokom, postupujte podľa návodu.
  8. Namiesto slnka môžete použiť špeciálne osvetlenie.e je možné použít speciální osvětlení.
DOBRÁ RADA

Pre osvieženie rastlín ich môžete medzi hnojenim poliať čistou vodou (aspoň 2 až 3 dni).

Ako sa starať o recirkulačný systém?

V recirkulačnom systéme je potrebné udržiavať optimálnu hladinu pH a EC (elektrickú vodivosť). Na meranie môžete použiť EC a pH metre s vyznačenou optimálnou mierou. Je tiež potrebné strážiť teplotu živného roztoku.

→ Optimálna hodnota pH roztoku je 5 až 6. Optimálne EC se pohybuje mezi 2 až 5