Neohybné slovné druhy a citoslovcia
Neohybné slovné druhy a citoslovcia
Popis
Cieľom knižnej monografie je podať plastický obraz nielen o jednotlivých slovných druhoch, ktorými sú jednak príslovky, jednak gramatické výrazy (predložky, spojky a častice), ale aj o citoslovciach, ktoré sú indiferentným slovným druhom, lebo nepatria ani medzi ohybné, ani medzi neohybné slovné druhy.
Jadro publikácie pozostáva z piatich samostatných, no nerovnako rozsiahlych kapitol, ktoré sú venované štyrom neohybným slovným druhom (príslovky, predložky, spojky, častice) a citoslovciam. Štruktúra každej kapitoly je v zásade rovnaká. Tvorí ju charakteristika príslušného slovného druhu, jeho definícia a podrobná klasifikácia.
Osobne poznám jemný jazykový cit autora aj jeho bohatý učiteľský potenciál. Z jeho prístupu chápania problematiky slovných druhov jasne vidieť, že má bohaté skúsenosti v škole, ale aj v teórii. Robí to prezieravo, so širokým nadhľadom a s evidentným zreteľom na jazykovú teóriu, ale hlavne na prax.
prof. PhDr. Jozef Mistrík, DrSc.
Dr. Ladislav Navrátil sa systematicky venuje príprave vhodných príručiek nielen pre študentov slovakistiky, pre učiteľov slovenčiny a žiakov stredných škôl, ale môže ich používať aj širší okruh záujemcov, ktorí potrebujú ovládať slovenský jazyk na profesionálnej úrovni. Jeho úspešné publikácie svedčia o tom, že problematiku nominálnych a neohybných slovných druhov spracoval odborník s dlhoročnými skúsenosťami vo výskume slovenskej morfológie.