Jeseň v záhrade: Doprajte potrebnú starostlivosť nielen záhonom, ale aj trávniku a stromom
S príchodom jesenného počasia nastáva pre všetkých záhradkárov obdobie zazimovania záhrady. Radosť z rozkvitnutých kvetov a bohatej úrody sa pomaly stáva nostalgiou. Aby sme sa farebnej a úrodnej záhrady dočkali aj v budúcom roku, je potrebná správna jesenná starostlivosť. Nestačí však len pohrabať lístie, urobiť jesenný zostrih, zazimovať chúlostivé rastliny či zrýľovať záhony. Špecifickú starostlivosť potrebujú aj trávniky, ovocné stromy či ihličnany. Na čo teda pri jesennej starostlivosti o záhradu nezabudnúť?
Od jari do jesene nás záhrada teší svojimi darmi, čo ju značne vyčerpáva. Na jeseň preto musíme myslieť aj na to, aby sme jej poskytli potrebnú výživu. Jesenné hnojivá obohatené najmä o draslík pomôžu posilniť rastlinné pletivá, zahustiť bunkové šťavy, a tak zaistia lepšie prezimovanie rastlín, stromov i trávnika.
Vyčistite záhony na záhrade aj v skleníku
Na konci zberu treba vyčistiť a vydezinfikovať záhony, aby boli pripravené na jarnú sezónu.
- Vytrhajte všetku burinu a odstráňte všetky rastliny napadnuté škodcami či chorobami.
- Zlikvidujte všetkých škodcov, ktorí sa vám v záhonoch či skleníku za tohtoročnú sezónu usadili.
- Záhony dôkladne zrýľujte – zaryť do nich môžete aj zvyšky úrody či zelených, nekvitnúcich rastlín, ktoré poslúžia ako zelené hnojivo. Nikdy však nezarývajte rastliny napadnuté škodcami, chorobami či plesňami!
- Pri rytí môžete do záhonov zapraviť aj hnoj, ktorý sa bude postupne po celú zimu rozkladať a pripraví zeminu na jarné siatie a vysadenie.
- Po zrýľovaní je vhodné aplikovať dusíkaté vápno, ktoré pôdu vydezinfikuje, dodá jej dusík a vápnik, zníži výskyt buriny a zároveň je skvelým pomocníkom v boji s vajíčkami slimákov či pôvodcami hubových chorôb. Použiť môžete napríklad dusíkaté vápno Forestina, vďaka ktorému podporíte prirodzenú úrodnosť pôdy a zároveň máte zaručený jeho úplný rozklad bez akýchkoľvek rezíduí.
Posekajte a ochráňte trávnik
S jeseňou prichádza aj doba hrabania lístia a posledného kosenia trávy. Nevyhnutnou súčasťou je však aj hnojenie trávnika, ktoré mu dodá potrebné živiny.
- Zhrabte lístie a ovocie popadané zo stromov. Lístie (okrem lístia z orechov, ktoré je veľmi kyslé) vhoďte na kompost. Nahnité plody či plody napadnuté plesňami do kompostu však v žiadnom prípade nepatria - tie vyhoďte do kontajnera, aby ste predišli šíreniu hubových a iných chorôb.
- Naposledy v tomto roku posekajte trávnik. Na zimu ho však nesmiete kosiť príliš nízko – aj pri kosení anglického trávnika by ste mali zvýšiť výšku kosenia a nechať strih vyšší ako obvykle (trávu neskracujte o viac ako tretinu).
- Z trávnika následne ešte vyhrabte všetky odumreté zvyšky buriny, trávnu plsť a mach. Mali by ste ho tiež dôkladne prevzdušniť alebo vertikulovať. Ak nemáte vertikulátor, plne vám postačia obyčajné hrable – trávnik nimi stačí pohrabať viackrát za sebou v dvoch na seba kolmých smeroch.
Záverečným krokom by malo byť ošetrenie trávnika, ktorý je po sparnom lete mnohokrát v nie práve najlepšej kondícii. Potrebuje teda posilniť, dodať potrebné živiny a pripraviť na zvládnutie zimy. Najlepším riešením sú hnojivá s vysokým obsahom draslíka, ktoré zaistia vysokú odolnosť trávnika proti vymŕzaniu a zároveň ho ochránia pred napadnutím hubovými chorobami. Ideálne je použiť jesenné trávnikové hnojivo vo forme granúl, ktoré sa ľahko aplikujú rozhodením – dôležité je ich rovnomerné rozprestretie. Následne je dôležité trávnik dostatočne zavlažiť, a to opakovane
Prerežte kôstkoviny a postarajte sa o ihličnany
S príchodom sychravejších dní nastáva čas aj na prerez stromov a starostlivosť o ne. Tu viac než kde inde platí, že je potrebné dodržiavať určité zásady, ktoré ochránia vaše stromy pred úhynom.
- Na jeseň prerezávajte iba kôstkoviny, ako sú čerešne, višne, slivky, marhule či broskyne. Ide o stromy, ktoré naťahujú miazgu späť do koreňov a ak nedôjde k ich ošetreniu a zastrihnutiu, môžu uhynúť.
- Rez robte šetrne a v znateľne menšom rozsahu, než je to bežné v jarných mesiacoch. V prípade radikálneho rezu by mohlo dôjsť k oslabeniu stromu, jeho vymrznutiu a úhynu.
- Všetky ostatné stromy zbavte suchých, chorých a odumretých vetiev.
- Pre správne prezimovanie a dobrú plodnosť ovocných stromov je vhodné prihnojiť stromy hnojivom s vyšším obsahom draslíka a nižším obsahom dusíka – to ich ochráni pred vymrznutím a podporí vyššiu tvorbu plodov v ďalšej sezóne. Ideálnym obdobím na prihnojovanie je polovica októbra až polovica novembra. Nestačí však umiestniť hnojivo iba do bezprostrednej blízkosti kmeňa, ale treba zohľadniť priemer koruny. Napríklad pri strome s korunou s priemerom 2 metre treba pohnojiť plochu 2x2 metre. Využiť môžete aj organické hnojivo, ako je hnoj či kompost.
- Podobný postup ako u ovocných stromov je potrebné vykonať aj u ihličnanov. Na ich výživu je však ideálna horká soľ, ktorá dodáva stromom potrebný horčík, a bráni tak hnednutiu či žltnutiu ihličia. Na rýchlejšie vyzrievanie dreva, posilnenie ihlíc a spevnenie buniek nových prírastkov potom odporúčame použiť jesenné hnojivo na ihličnany Bohatá záhrada, ktoré sa hodí nielen pre všetky druhy ihličnanov, ale aj pre všetky druhy listnatých stromov a kríkov (u tých zamedzuje žltnutiu listov).
Nezabudnite tiež na ochranu pred mrazom
Okrem vyššie uvedených rád nezabudnite tiež ochrániť rastliny citlivé na mráz. Vyberte zo zeme hľuzy a cibuľky, ktoré by cez zimu vymrzli, prenosné rastliny pestované v kvetináčoch umiestnite do chladnejších a tmavých miestností. Vždyzelené vonkajšie rastliny potrebujú aj cez zimu dostatok svetla, preto ich pred zimou môžete ochrániť netkanou textíliou. Trvalky môžete pred mrazom zakryť čečinou, k citlivým kríkom možno naviesť niekoľko koliesok kompostu, alebo korene a kmienok ochrániť pred mrazom vrstvou zhrabaného lístia – to navyše poskytne na zimu úkryt aj živočíchom, najmä ježkom.
Dôsledná a správna jesenná starostlivosť o vašu záhradu je zásadným krokom k úspešnej a plodnej sezóne v ďalšom roku, preto ju nepodceňujte.