Kempovať môžete po celý rok, stačí správne vybavenie
Víkend v prírode je nádhernou relaxáciou, nemusíte sa ho vzdávať ani v jesennom období. Stačí mať správny stan a spacák. So zimnými spacákmi si dokonca môžete trúfnuť na noc pod hviezdami za mínusových teplôt. Pre milovníkov výletov s obytnými autami a karavanmi máme ešte lepšiu správu, vyraziť môžete úplne bez obáv po celý rok. Zimné kempovanie má svoje kúzlo.
Zimné kempovanie
Zimný camping sa teší stále väčšej obľube. Najmä po tom, čo sa tisíce osôb rozhodlo pre nákup obytných vozidiel, karavanov a najrôznejších prívesov. Veľký počet kempov na Slovensku aj v zahraničí je otvorený po celý rok, zimné kempy nájdeme v blízkosti mnohých lyžiarskych stredísk. Na zimné kempovanie je vhodné vybaviť sa plynovým kúrením a teplovzdušným ventilátorom.
Pre zimné kempovanie utesnite dočasne vetracie otvory, hneď po pobyte ich zase spriechodnite. Okolie postelí obložte zvnútra polystyrénovými doskami na podlahu položte koberec. Vybavte sa kvalitnými spacákmi a kvalitným oblečením.
Spoločne s kvalitnými spacákmi a oblečením si kúpte termofólie na okná, dekou utesnite na noc priestor okolo dverí. Gumové tesnenia dverí je dobré natrieť glycerínom.
V zimnom období použite na vykurovanie čistý propán. Bután sa totiž neodparuje, v nízkych teplotách sa spaľuje iba propán. Časť fľaše by ste nevyužili.
Tipy pre zimné kempovanie
- Začiatočníci by mali vyskúšať najprv víkendový pobyt.
- Vyberajte miesta, ktoré sú v blízkosti, kým nepoznáte vlastnosti vášho auta.
- Hľadajte kempy, kde je zázemie aj v zime (sociálky, elektrina, reštaurácia, obchod ai.).
- Vozte dostatočnú zásobu plynu, kúrenie je nevyhnutné.
- Vybavte sa ultrazvukovým detektorom pre plynové fľaše, zistíte stav náplne.
- V zimnom období nevypínajte kúrenie úplne ani keď odchádzate, iba uberte teplotu.
- Pokiaľ máte odpadovú nádrž pod autom je nutné ju izolovať a ohrievať vykurovacím telesom.
- Na zimu sa oplatí obstaranie mobilnej odpadovej nádrže.
- Pravidelne vetrajte a utierajte okná od vlhkosti.
- Vozte rebrík na odmetenie snehu, metlu, snehové reťaze.
Stany na jesenné kempovanie
Stany sú samozrejme nepremokavé, ale pri jesennom kempovaní sa oplatí ošetriť zipsy a spoje dodatočnou impregnáciou. Vybavte sa tiež minimálne dvojvrstvovým stanom. Vodný stĺpec by mal byť okolo 3 000 mm. Pri stane kontrolujte odporúčania výrobcu a stav stanu.
Stan vždy stavajte na vrchole kopca, kde sa nebude hromadiť toľko vody. Pod stan umiestnite izolačnú plachtu a izolačnú podložku. Igelitovou fóliou rozložte dovnútra stanu, okraj vo veľkosti pár centimetrov prehnite dovnútra. K stanu použite vonkajšiu plachtu či prístrešok, bude slúžiť ako miesto na mokré oblečenie.
Karavanom na jeseň
V lete vám pri karavane stačila markíza, pri jesennom kempovaní je nutné doplniť markízu aj o bočné steny. Všetko by malo byť nepremokavé a odolávať vetru.
Doplnky na jesenné kempovanie
- Pláštenka – vychádzky vonku môžu prebiehať za daždivého počasia.
- Termoska – teplý nápoj oceníte počas dňa aj noci.
- Izolačné podložky – vybavte sa dekami so spodnou izolačnou vrstvou.
- Termooblečenie – umožňuje niekoľko vrstiev priedušného materiálu, ktorý ľahko vyzlečiete.
- Obuv – na rannú rosu sa vybavte vodeodolnou obuvou či holinami.
- Podpaľovač – večerný táborák budete rozkladať z vlhkého dreva, podpaľovač pomôže.
- Čelovka – prítmie bude výrazne skôr ako v lete, čelovky a svietidlá sa budú hodiť.
- Cestovné hry – určite budete tráviť viac času vo vnútri, treba deti zabaviť.
Spacáky pre zimné spanie
S kvalitným spacákom sa môžete vypraviť pod stan aj v zime. Vyberajte podľa limitnej a podľa komfortnej teploty. Spacák do -10 °C vás pri -10 °C nezahreje. Zaistí, že nebudete prechladnutí. K limitnej teplote pripočítajte približne 20 %.
Ak chcete spať vonku pri teplote -10 °C, vyberte spacák určený do -18 °C. Aj tak musíte počítať so skutočnosťou, že aj expedičné spacáky nebudú mať komfort teplej periny doma. Aj do zimného spacáka sa budete musieť dobre obliecť a na spánok si zaľahnúť zahriati. Pomáha rozcvičeniu alebo krátky beh. Spacák bude potom izolovať teplotu vášho rozohriateho tela. Spite v ponožkách, rukaviciach, v čiapke, v šále, s maskou na tvári. Pozor na to, aby ste si nedýchali do spacáka, vodné pary by sa zrazili a v spacáku by zmrzli.