The Power of Lace - Konštantína Hlaváčková
The Power of Lace - Konštantína Hlaváčková
Popis
Čipka – objekt – odev / Lace-Art-Garment
1950–2020
Čipka je dnes považovaná za viac-menej okrajový umelecký žáner. Napriek tomu si udržuje výlučnú úlohu sprievodca novovekých spoločenských osudov európskeho človeka. Od renesancie do začiatku 20. storočia jej výroba súvisela výhradne s náročným módnym odevom. Špecifické obdobie v odbore čipky nastalo v novo vzniknutom československom štáte v 20. rokoch 20. storočia, kedy sa textilná tvorba všeobecne stala súčasťou procesu avantgardnej kultúrnej ideológie. Úspešný rozvoj textilných umeleckých odborov vedený myšlienkou syntézy moderného životného štýlu v súlade s národnou tradíciou pokračoval do konca 30. rokov. Po druhej svetovej vojne sa u nás, rovnako ako vo svete, textilné umenie približovalo umeniu voľnému. Od konca 50. rokov sa začalo radikálne meniť aj poňatie čipky. Úplne opustila tradičnú funkciu a stala sa trojrozmerným monumentálnym dielom. Nový, umelecky slobodný pohľad na čipku, spojený
s dokonalou znalosťou klasických techník, podnietil v Československu bohatú tvorbu troch generácií výtvarníc. Ich prínos svetovému vývoju potvrdili ocenenia získané na mnohých medzinárodných výstavách.
Katalóg vydalo Umeleckopriemyselné múzeum v Prahe v roku 2022 k rovnomennej výstave uskutočnenej v UPM od 19. mája do 11. septembra 2022 pri príležitosti 26. Generálnej konferencie ICOM Praha 2022.
koncepcia: Konstantina Hlaváčková
texty: Konstantina Hlaváčková, Ľudovít Hlaváčik
grafický dizajn: Pavol Frič, Michaela Labudová, Monsters