Látkové plienky predchádzajú zapareninám a šetria planétu
Hovoríte si, že látkové plienky sú zbytočným prežitkom, keď existujú moderné jednorazové plienky, ktoré udržia dieťa v suchu a nemusíte ich prať? Ukážeme vám, prečo to nie je tak celkom pravda, a prečo majú látkové plienky miesto aj v 21. storočí!
Látkové pleny ušly dlouhou cestu
Látkové plienky sú vyrobené z bavlny, bambusu alebo konope, čo sú obnoviteľné materiály. Po použití sa vyperú, vysušia a opakovane používajú. Pri používaní nezaťažujú životné prostredie, čaká vás len jednorazový nákup a náklady na ich pranie.
Moderné látkové plienky sú príjemné na nosenie a môžete pre dieťa vybrať z celého radu ponúkaných variantov a riešení. Každý typ látkových plienok je výhodnejší pri inej situácii, preto budete spravidla kombinovať niekoľko rôznych modelov plienok.
Klasické látkové plienky – bežná plienka z čias našich mamičiek a babičiek v kombinácii s vrchnými nohavičkami. Rýchlo preteká, ale dobre sa perie a je rýchlo suchá. Uchytí sa snappi sponkou.
Vkladacie plienky z bambusu a iných materiálov – anatomicky tvarované, dobre sajú, sú príjemné na nosenie, jednoducho sa obliekajú, volíte silu vrstiev. Ďalej schnú. V kombinácii s vrchnými nohavičkami.
Nohavičkové plienky – ľahká manipulácia, nepretekajú, dajú sa posilniť vkladacou plienkou. V kombinácii s vrchnými nohavičkami.
Nohavičky all-in-one – manipulácia je rovnaká ako s jednorazovou plienkou, po každom použití sa perú kompletne. Schnú dlhšie, je nutné mať veľkú zásobu.
Pranie látkových plienok je rovnaké ako pranie detského oblečenia. Perú sa na 60 °C, nevyvárajú sa, nežehlia sa.
ZAUJÍMAVOSŤ Potreba surovín na výrobu látkovej plienky je až 50× nižšia ako spotreba surovín na výrobu jednorazových plienok.
Látkové plienky a ich výhody aj nevýhody
Prečo sú látkové plienky mnohokrát lepšou voľbou? Plienky z látky sú z prírodných materiálov a neobsahujú chemikálie ako jednorazové plienky, ktoré premieňajú tekutinu na gél a udržujú zadoček bábätka v suchu. Počas toho sa však uvoľňuje čpavok a ďalšie dráždivé chemické látky. Vznikajú častejšie zapareniny a zápaly (rodičia majú dojem suchého prostredia, aj keď je plienka mokrá, a prebaľujú dieťa menej často ako v látkovej plienke).
Výhoda látkových plienok je aj v ich priedušnosti. Najmä v lete je priedušnosť veľmi dôležitá, pretože v tomto období sa najčastejšie tvoria zapareniny. Jednorazové plienky sa síce môžu honosiť vysokou priedušnosťou, nad ľahký materiál látkových plienok ale nedosiahnu.
Nevýhodou látkových plienok je bezpochyby nutnosť častejšieho a dlhšieho prebaľovania. Cvikom to určite pôjde rýchlejšie, ale na cestách je jednorazová plienka stále jednotkou, rovnako tak pri kúpaní v bazéne, kde sa najlepšie uplatnia plienky do vody.
ZAUJÍMAVOSŤ Počas celého prebaľovacieho obdobia sa náklady na jednorazové plienky môžu vyšplhať až k 1 000 € (podľa druhu používaných plienok). Dieťa môže vyprodukovať až tonu odpadu, ktoré sa rozkladá okolo 200 rokov.
Látkové plienky sa starajú aj o správny vývoj bedrových kĺbov
Častá vrodená vada detí je vykĺbenie bedrového kĺbu. Každé bábätko sa vyšetruje po narodení, v 6 týždňoch a v 4 mesiacoch, aby mal detský lekár istotu, že sú nožičky v poriadku. Ak nie, jednou z liečebných metód správne prebaľovanie dieťaťa.
Pri takzvanom širokom balení má bábätko nožičky viac od seba, ale stále nimi môže dobre hýbať. Táto metóda obvykle spočíva v tom, že pri balení vrstvíte niekoľko zložených látkových plienok na seba. Konkrétny počet a ako správne bábätko zabaliť, zistíte u detského lekára. U každého bábätka je to totiž individuálne.
TIP NA ZÁVER Či už sa rozhodnete pre látkové alebo jednorazové plienky, je vhodné bábätko často nechávať voľne (bez akýchkoľvek plienok). Pokiaľ nemáte koberce a máte dostatočne teplo v miestnostiach, nechávajte bábätko na hrejivej podložke len v hornom diele oblečenia.