Solarmi GridFree GTIL 1kW menič 230V s limiterom SUN-1000GH (vstup 45-90V)
Solarmi GridFree GTIL 1kW menič 230V s limiterom SUN-1000GH (vstup 45-90V)
Popis
Xtend Solarmi GF-SUN-1000G2H
GridFree originálny GWL GTIL menič s výkonom 900 W pracujúci vo vstupnom rozsahu napätia 45–90 V (DC) s integrovaným limiterom na zabránenie prietokov do verejnej siete. Menič vďaka integrovanému MPPT regulátoru prevedie maximum energie vyrobenej fotovoltaickými panelmi na 230 V (AC) . Menič vyniká extrémne nízkou vlastnou spotrebou iba 4,6 W!
GridFree menič s limiterom je revolučné riešenie pre sieťové fotovoltaické elektrárne , ktoré pracuje obdobne ako iné GridFree mikromeniče, ale navyše dokáže obmedzovať vlastný výkon podľa aktuálnej spotreby, a teda úplne zamedziť prietokom do verejnej siete.
Tieto meniče sú navrhnuté pre vnútorné používanie a okrem klasických svoriek pre pripojenie solárnych panelov alebo batérie a výstupu pre pripojenie do siete má aj menič konektor prúdovej sondy interného limitera.
Na prehľadnom displeji meniča môžete sledovať:
- Aktuálny výkon meniča zo solárnych panelov/batérií
- Výkon dodávaný zo siete
- Napätie na DC vstupe
- Teplota meniča
- Napätie siete
- Dátum a čas
- Denný priebeh produkcie
- Nastavenie meniča
K dispozícii sú aj špecifické nastavenia pre napájanie meniča z batérií (namiesto zo solárnych panelov). Ide o nastavenie pracovného napätia na vstupe (dolná hranica) a maximálneho dodávaného výkonu meniča.
GridFree menič pracuje v rozsahu vstupného napätia DC 45–90 V a jeho výkon je 900 W (špičkový 1000 W) . Výstupom z meniča je potom napätie AC 230 V , ktoré sa pripája medzi hlavný istič s elektromerom a ističe jednotlivých okruhov. Menič teda výkon z panelov (alebo vhodnej batérie) prevedie do domácich rozvodov. Vaše spotrebiče potom budú odoberať energiu vyrobenú primárne z vašej elektrárne. Pokiaľ by výkon vašej elektrárne v daný okamih nestačil, pripojená verejná sieť nedostatok pokryje. Inštaláciou prúdovej sondy k limiteru ochránite svoj systém proti nežiaducim prietokom v prípade, že je vaša elektráreň schopná vyrábať viac energie, než vaše spotrebiče vyžadujú.
Menič nepracuje v ostrovnom režime, tzn, že pre svoju funkciu vyžaduje pripojenie od verejnej distribučnej siete. Hneď ako dôjde k výpadku siete, menič sa ihneď vypne.
Meniče sú certifikované na predaj a používanie v EÚ. Spĺňajú kritériá certifikácií EMC, LVD, RoHS. Meniče spĺňajú normu EN50549–1 a je možné tak na inštalácie čerpať dotácie aj ich pripojiť do distribučnej siete spolu s dodatočnými ochranami viď zapojenie v dokumentoch k produktu. Zapojenie tak spĺňa požiadavky smernice EU 2016/631 (RfG NC).
Veľmi efektívny a jednoduchý spôsob riešenia pre nezávislú výrobu el. energie so zachovaním pripojenia k distribučnej sieti. Ideálny spôsob zníženia nákladov za elektrinu. Spomaľte si aj vy svoj elektromer! (Tým, že znížite spotrebu zo siete.)
Zapojenie meniča do solárneho systému je jednoduché:
Bez akumulátora:
S akumulátorom:
Bližšie informácie o zapojení s akumulátorom nájdete v .
K meniču je možné pripojiť viac solárnych panelov tak, aby ich reálny výkon zodpovedal výkonu meniča a zároveň, aby napätie celej sústavy panelov bolo v rozsahu, v ktorom daný model meniča funguje.
Súčasťou balenia je prúdový senzor s dĺžkou kábla 3 mi prepojovací kábel 230 V. Návod na obsluhu sťahujte v súvisiacich dokumentoch nižšie.
Na správne meranie prúdovej sondy neodporúčame kábel od senzora predlžovať.
Typické príklady použitia mikroinvertorov a ďalšie informácie .
Technológia GridFree – prehľad odkazov, článkov a informácií
www.i4wifi.cz/gridfree +
ZÁKLADNÁ ŠPECIFIKÁCIA
Kontinuálny výkon: 900 W (1000 W špička)
Vstupné napätie: DC 45–90 V
Výstupné napätie: AC 230 V (50 Hz)
Rozmery: 322 × 196 × 88 mm
Hmotnosť: 3,6 kg
Farba: modrá – čierna
Režim zníženia vlastnej spotreby z distribučnej siete 1:
Striedač SUN s externým príslušenstvom uvedeným v dokumentácii spĺňa požiadavky pre paralelné pripojenie k slovenskej sieti (RfG).
Najčastejším použitím je zníženie vlastnej spotreby z distribučnej siete pripojením striedača kdekoľvek medzi distribučnou sieťou a miestom spotreby.
Režim zníženia vlastnej spotreby z distribučnej siete 2:
V prípade použitia batérií a limitera je možné energiu získanú zo slnka využívať aj v čase, keď nesvieti. Ak vyrobená energia nestačí na aktuálnu spotrebu, zvyšná časť sa automaticky doplní zo siete. Bez obmedzovača môže systém fungovať v distribučnej sieti ako výrobňa (fotovoltaická elektráreň) v režime prebytkového predaja energie.
Striedače je možné tiež použiť na zvýšenie dostupného výkonu v ostrovných (off-grid) systémoch, napr. v kombinácii s ostrovnými striedačmi Victron, v režime „AC coupling“ (spárovanie so striedavým výstupom ostrovného striedača namiesto s distribučnou sieťou).
Jednofázový alebo trojfázový systém s batériou a obmedzovačom:
Vzhľadom na možnú akumuláciu je tento režim vhodný najmä na využitie všetkej vyrobenej elektriny pre vlastnú spotrebu.
AC zapojenie s hybridným alebo ostrovným meničom:
Pokiaľ je striedač nezávislý na AC sieti a je určený pre AC väzbu (napr. VE Multiplus), je možné pripojiť striedač SUN s obmedzovačom na jeho AC výstup. Výstup tak neovplyvňuje samotný režim striedača Multiplus (nabíjanie akumulátorov), ale celkový výstupný výkon je zvýšený. Výstup meniča SUN v AC spojení musí byť menší ako výstup ostrovného systému, ku ktorému je pripojený. Nabíjanie batérie prostredníctvom AC trasy cez Multiplus (z jeho vstupnej alebo výstupnej strany) je možné iba po doplnení ďalších ochranných/komunikačných prvkov alebo funkcií a ich správnom nastavení.
Aplikácia v zhode s normami RFG [EU 2016/631 (RfG NC)]:
Produkty GF-SUN-1000G2, GF-SUN-2000G2-T, GF-SUN-1000G2H a GF-SUN-2000G2 s ďalším príslušenstvom spĺňajú požiadavky nariadenia Komisie EÚ 2016/631 (RfG NC) . Požiadavky je možné upresniť podľa regionálnych distribučných sietí.
Prerušenie napájania z výrobného modulu zaisťuje stýkač KM1, ktorý sa spína pripojením vodiča N k jeho cievke z ovládacieho zariadenia rozvádzača. Pripojením vodiča N sa zopne stýkač a cez jeho výkonový rozpínací kontakt sa výrobný modul odpojí od distribučnej siete.
Oneskorené pripojenie výrobného modulu po výpadku siete zaisťuje časové relé KA1. Po strate sieťového napätia relé KA1 galvanicky odpojí výrobný modul od distribučnej siete (poruchový bod KM1). Po obnovení napätia relé KA1 po nastavenom čase výrobný modul opäť pripojí.