10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Nové energetické štítky svietidiel, monitorov a televízorov

Od marca roku 2021 došlo k zmene v označení energetických tried elektrospotrebičov. Zatiaľ čo predtým sa jednotlivé triedy označovali písmenami A - D a určitým počtom znamienka „+“, teraz sú jednoducho a prehľadne značené iba písmenami na stupnici A – G. Prezradíme vám, ako sa v novom značení orientovať tak, aby ste vybrali čo najúspornejší spotrebič, ktorý zníži spotrebu el. energie a náklady na prevádzku. V tomto článku sa zameriame predovšetkým na konkrétne zmeny energetických štítkov svitidiel, monitorov a televízorov.

Nové energetické štítky u svítidel, monitorů a televizorů

V čom spočíva zmena energetických štítkov

Najzásadnejšou zmenou je označenie jednotlivých energetických tried, pri ktorej boli odstránené triedy písmena „A“ v kombinácii so znamienkom „+“. Pre ľahkú orientáciu prinášame prehľadovú tabuľku pôvodných a nových energetických tried.


Pôvodné en. triedy Nové en. triedy
A +++ A
A ++ B
A+ C
A D
B E
C F
D G

Práve pod najvyššie triedy s označením „+“ spadala väčšina el. spotrebičov. Rozdiel v energetickej náročnosti spotrebičov A++ a A+ bol pritom často až 20 %, čo bežný spotrebiteľ nemohol tušiť. A napríklad pri ročnej spotrebe chladničky, ktorá je neustále v prevádzke, sa náklady na prevádzku líšili až o desať eur. Toto označenie tak bolo považované za neprehľadné, a preto došlo k zjednodušeniu tried na prvých 7 písmen abecedy bez pridávania ďalších znakov.

Súčasne sa na nových energetických štítkoch objavujú v niektorých spotrebičoch aj ďalšie informácie – napr. spotreba vody, hlučnosť, objem skladovacieho priestoru a pod. Vďaka tomu môžete prehľadnejšie porovnávať výrobky z danej kategórie.

Prečo väčšina terajších spotrebičov nespadá do triedy A

Treba povedať, že spotrebiče, ktoré predtým spadali do triedy A+++ až A+, nájdete teraz v triede B alebo C. Prečo je to tak? Určite sa žiadnym spôsobom nezhoršila ich energetická trieda, radia sa do nižších tried iba preto, aby zostal priestor na zlepšenie a zaradenie nových spotrebičov s ešte nižšími energetickými nárokmi, ktoré sa od výrobcov elektrospotrebičov v blízkej dobe očakávajú.

Ako sa vyznať v nových energetických štítkoch

Pretože energetické štítky pri spotrebičoch prezradia mnohé o ich výkone, kvalite i spotrebe el. energie, určite by ste ich pri výbere nového spotrebiča nemali prehliadnuť. Aby ste správne porozumeli uvedeným údajom, prinášame ako príklad prototyp energetického štítku pre kombinované chladničky s prehľadnými vysvetlivkami.

Na akých spotrebičoch je možné v súčasnej dobe nájsť nové energetické štítky?

V roku 2021 došlo k preštítkovaniu šiestich kategórii elektrických spotrebičov. O ktoré konkrétne sa jedná?

Ako sa menia energetické štítky na televízoroch a monitoroch?

V prípade, že sa chystáte zaobstarať si nový televízor alebo monitor, dôkladne si naštudujte priložený energetický štítok. V tejto kategórii spotrebičov je zmena platná od 1. marca 2021. Čo všetko sa zo štítku môžete dozvedieť?

  • Energetickú triedu spotrebiča
  • Spotrebu el. energie v SDR režime Kwh za 1 000 hodín prevádzky
  • Spotrebu el. energie v HDR režime v KwH na 1 000 hodín prevádzky
  • Uhlopriečku obrazovky v palcoch alebo centimetroch
  • Vertikálne a horizontálne rozlíšenie displeja v pixeloch
  • Pri načítaní QR kódu sa dostanete do európskej databázy EPREL, kde sa vám zobrazí konkrétny druh displeja, použitá technológia (napr. LCD/LED, LCD/QLED a pod.) a ďalšie parametre výrobku.

Ako sa menia energetické štítky svietidiel?

Nové energetické štítky u svítidel, monitorů a televizorů
Nové energetické štítky u svítidel, monitorů a televizorů
Nové energetické štítky u svítidel, monitorů a televizorů

Nové štítky nájdete aj v najrôznejších druhoch svietidiel – či už sa jedná o vonkajšie interiérové osvetlenie alebo samotné žiarovky. Pri svietidlách môžu byť až do roku 2023 priložené štítky dva – pôvodné a nové. Hoci spotrebič na prvý pohľad „klesne“ napr. z triedy A++ na triedu B, neznamená to, že by sa zvýšila spotreba jeho el. energie – ako sme už spomenuli vyššie, ide len o premenovanie a aktualizáciu energetických tried. Aké parametre sú uvedené na nových energetických štítkoch svietidiel?

  • Energetická trieda (A – G)
  • Spotreba elektriny v kWh na 1 000 hodín prevádzky svietidla
  • QR kód, vďaka ktorému sa dostanete do európskej databázy EPREL, z ktorej sa dozviete ďalšie parametre svietidla.
Ako ušetriť za elektrickú energiu?

Televízory, monitory aj svietidlá odporúčame vyberať medzi energetickými triedami A až C. Horšie energetické triedy D, E, F a G majú pomerne vysokú spotrebu el. energie, ktorá sa značne prejaví na vyúčtovaní za elektrinu.


Ďaľší zaujímavé články

Podľa čoho vybrať televízor

LCD televízory nahradili klasické CRT predovšetkým vďaka svojej možnosti rôzne veľkých uhlopriečok. Aj najlacnejšie... celý článok

Ako vybrať domáce kino

Túžite po kvalitnom prehrávaní filmov, záznamov koncertov, hudby alebo iných... celý článok

Ako vybrať soundbar

Chcete si pri prehrávaní filmov a ďalších relácií v televízore dopriať kvalitné zvukové počúvanie... celý článok