Objavte zázračné účinky nádchovníka!
Trápi vás nádcha alebo prechladnutie? Stavte na blahodárne účinky nádchovníka – nenápadné a nenáročné rastliny, ktoré vám uľavia! Jednoducho z jej lístkov môžete vyrobiť chutný čaj, sirup, alebo liečivú tinktúru. Navyše vám táto sýto zelená, aromatická rastlinka rozžiari a prevonia domácnosť! Akým spôsobom využiť lístky z nádchovníka, ako rastlinu pestovať a k čomu všetkému ju môžete využiť? Pozrite sa!
Čím je nádchovník prospešný?
- Pomáha zbaviť sa nádchy a prechladnutia.
- Vďaka svojej vôni odpudzuje mole a iný nepríjemný hmyz.
- Možno ho využiť ako korenie pri varení.
- Pri žuvaní dezinfikuje ústnu dutinu, pomáha pri bolesti ďasien a zbavuje zápachu z úst.
- Jeho príjemný vzhľad a sýta zeleň oživí vzhľad izby.
Pôvod a vzhľad nádchovníka - ako spoznať pravý nádchovník?
Nádchovník, známy tiež pod názvom Plectranthus argentatus, kubánske oregano alebo mexický eukalyptus, bol do našich končín dovezený z Austrálie, Afriky a Ázie – na svete je viac ako 350 druhov tejto liečivej izbovej rastliny. Hoci v iných častiach sveta sa pestuje celoročne vonku, u nás ho treba pred zimou a mrazom chrániť.
Táto rastlina zaujme na prvý pohľad silnými, dužnatými listami (aj z toho dôvodu nie je príliš vhodná na sušenie) a intenzívnou vôňou, ktorá pripomína zmes medovky, mäty a eukalyptu. Vo voľnej prírode má tvar kríka a dorastá až do výšky jedného metra.
Ako pestovať nádchovník?
Pestovanie nádchovníka nie je nijako náročné – starostlivosť oň zvládne aj úplný začiatočník, čo je ďalší veľký plus tejto rastlinky. Nevadí mu nepravidelná zálievka a nevyžaduje časté hnojenie, má však rád dostatok svetla – okenný parapet tak bude ideálny. Pozor dajte na prievan, ten nádchovník v obľube nemá, rovnako tak mráz alebo príliš veľký chlad. V zime je ideálne uchovávať nádchovník pri teplote cca 15 °C a obmedziť zálievku.
Ako tvarovať nádchovník?
Ako bude nádchovník vyzerať, záleží na vašom prístupe k tvarovaniu koruny. Pri zaštipovaní vrchných výhonov sa budú šľahúne rozdvojovať a namiesto jednej nevzhľadnej a pretiahnutej stonky docielite pekného, hustého a košatého kríka.
Množenie nádchovníka je nenáročné a rýchle
Ak chcete vytvoriť odrobky rastliny, jednoducho odstrihnite vrchné šľahúne a vložte ich do pohára s vodou. Už o niekoľko dní sa začnú na stonkách tvoriť korienky. Akonáhle sú dostatočne husté, môžete šľahúne presadiť do kvetináča.
Nádchovník v kuchyni – vyskúšajte tieto praktické a jednoduché recepty!
Z nádchovníka si môžete jednoduchým otrhaním a zaliatím lístkov horúcou vodou uvariť lahodný čaj, ktorý vám pomôže bojovať s nádchou alebo prechladnutím. Čerstvé lístky je možné vhodiť aj pri varení či pečení pod mäso, alebo do polievky. Z nádchovníka však možno vytvoriť aj chutný a zdravý sirup, tinktúru alebo prírodný repelent! Prinášame vám niekoľko jednoduchých receptov, ktoré stoja za to vyskúšať!
Čaj z nádchovníka spoľahlivo uľaví pri nádche
Čo budete potrebovať na prípravu čaju?
- 1 lístok nádchovníka
- med
- a citrón
Nádchovník sparte horúcou vodou, nechajte mierne vychladnúť a pridajte med a citrón. Na čaj naozaj stačí len jeden lístok – nádchovník má totiž veľmi intenzívnu a silnú vôňu i chuť.
Sirup z nádchovníka je zdravý a osviežujúci!
Do sirupu sa pustite až vo chvíli, keď budete mať dostatočne hustú rastlinku, z ktorej môžete otrhať približne 30 lístkov.
Suroviny potrebné na prípravu sirupu:
- 25 až 35 lístkov nádchovníka
- 1 bio pomaranč a citrón, alebo 2 citróny
- 1 kilo cukru
- 1 liter vody
Pomaranč a citrón dôkladne umyte pod horúcou vodou a nakrájajte aj s kôrou na plátky.
Citrusy aj lístky nádchovníka vložte do hrnca a zalejte prevarenou vodou, ktorá je ešte horúca. Lístky a kolieska vo vode zaťažte napríklad pomocou menšej pokrievky a celý odvar nechajte odstáť do druhého dňa.
Za 24 hodín nálev preceďte - citrusy sa nebojte riadne vytlačiť. Do tekutiny prisypte cukor a na miernom ohni varte jednu až dve hodiny a pravidelne opatrne premiešajte, pokiaľ sa neodparí voda a sirup nezhustne.
Nakoniec prelejte hotový sirup do fliaš a uchovávajte ho najlepšie v chladničke, aby vydržal čo najdlhšie.
Tinktúra z nádchovníka posilňuje imunitu a uľavuje od bolesti ďasien
Z nádchovníka si ľahko pripravíte aj výluh v podobe tinktúry – bylín naložených v alkohole. Tinktúru môžete využívať ako prevenciu na posilnenie imunity, kedy stačí každý deň primiešať cca 20 kvapiek do čaju alebo vody. Uľaví vám tiež od bolesti ďasien, stačí ich jemne potrieť a poklepaním namasírovať.
Čo budete na výrobu liečivej tinktúry potrebovať?
- 20 listov nádchovníka
- 500 ml alkoholu (ideálne 80 %)
Lístky nádchovníka nasekajte a dajte do nádoby. Zalejte alkoholom a nechajte v temnej miestnosti lúhovať aspoň 1 mesiac. Každý deň nálev premiešajte a skontrolujte – pokiaľ by niektoré lístky začali hnednúť, ihneď ich vyberte.
Hotovú tinktúru preceďte a uchovávajte v tmavom pohári.