Amy Chuová: Bojová pieseň tigrej matky - Aneb Jak jsem učila své děti vítězit (a sama přitom byla poražena)
Amy Chuová: Bojová pieseň tigrej matky - Aneb Jak jsem učila své děti vítězit (a sama přitom byla poražena)
Popis
Keď Amy Chu, Američanka čínskeho pôvodu, pred niekoľkými rokmi uverejnila svoju spoveď, ktorú nazvala „Bojová pieseň tigrej matky“, čoskoro sa stala azda najznámejšou matkou na svete. Jej kniha, ktorá bola preložená do desiatok jazykov, okamžite vyvolala rozruch a dodnes podnecuje vášnivé diskusie o výchove detí.
Ako vychovávať dieťa? Ako prísni by sme mali byť na svoje deti? Aké požiadavky by sme na nich mali klásť? Ktorý výchovný model je lepší – západný, liberálny, ktorý zdôrazňuje individuálny, citlivý prístup k osobnosti dieťaťa, alebo tvrdý čínsky dril spojený s bezpodmienečným rešpektovaním rodičovskej autority? Ako čitateľ po prečítaní knihy zistí, odpoveď na tieto otázky nie je taká jednoznačná, ako by sa mohlo zdať.
Amy Chuová, matka dvoch dcér a úspešná profesorka práva na renomovanej americkej univerzite, má jasno: svojim deťom môže prospieť len tým, že na ne bude v duchu čínskej tradície neúnavne prísna, že sa im bude venovať od útleho veku, že bude pevná a predovšetkým, že ich bude dôsledne tlačiť k ich hraniciam a nedovolí im nič vzdať. Pritom sa nenechá odradiť tým, že v deťoch vzbudí odpor a nevôľu, pretože, ako sama hovorí: „Mojím cieľom ako rodiča je pripraviť ich na budúcnosť – nie sa im zapáčiť.“
Autorka veľmi úprimne a s istou dávkou nadsádzky a sebaironického humoru rozpráva o tom, že jej dve dcéry museli dostávať päťky z každého predmetu okrem telocviku, nesmeli vystupovať v školských predstaveniach a museli hrať na hudobný nástroj, pričom nemali na výber iné ako husle alebo klavír. Deti samy nerozhodovali o tom, akých mimoškolských aktivít sa budú zúčastňovať a aké krúžky budú navštevovať. Televízia, hranie videohier alebo prespávanie s priateľmi sú, samozrejme, prísne zakázané…
Chuová rozpráva o dramatických scénach, hádkach, kriku a plači, ktoré jej metódy vyvolávajú, ale ukazuje aj plody svojej dôslednej „tigrej“ výchovy k úspechu. Po nekonečných hodinách strávených pri klavíri sa jej dcéra Sophie stane klavírnou virtuózkou a v štrnástich rokoch vystupuje v Carnegie Hall…
Autorkino rozprávanie a jej argumenty sú také presvedčivé, že každý rodič, aj keď sa mu metódy, ktoré Chu používa, zdajú prehnané, ba až drastické, začne pri čítaní knihy uvažovať: nemajú tigrie matky predsa len pravdu? Nie je náš liberálny západný prístup jednoduchší a pohodlnejší? Nie je pravda, že čínsky model výchovy detí je v skutočnosti oveľa úspešnejší ako západný? Nie je len ilúziou predstava, že našim deťom najviac pomôžeme, ak im dáme veľkú slobodu voľby, ak budeme „rešpektovať ich osobnosť“, nebudeme ich obmedzovať, budeme ich podporovať predovšetkým v tom, čo ich baví, budeme empatickí, zhovievaví a nebudeme na ne klásť prehnané nároky? A nie je to tak, že naša úzkostlivá snaha urobiť ich „šťastnými“ im nakoniec nemusí priniesť žiadne šťastie v živote?
- Dátum vydania: 01. 11. 2016
- Počet strán: 216
- ISBN: 978–80–87950–31–9
- Väzba: Pevná bez přebalu lesklá