Plán kŕmenia: od mačiatka po veľkého kocúra
Vedeli ste, že mačkám sa požiadavky na stravu s vekom menia?
Pred tým ako si domov priveziete mačiatko, tak by ste si mali naštudovať, ako ho správne kŕmiť, aby z neho vyrástla zdravá a spokojná mačka či kocúr. Pripravili sme pre vás preto plán, s ktorým sa vám podarí poskladať optimálny jedálniček pre chlpatého kamaráta v každom veku.
Mačiatka potrebujú kalórie
Ak si mačiatko beriete od chovateľa hneď po odstavení, máte možnosť si vybrať, aký typ stravy mu nastavíte. V prípade, že je už naučené na určitý druh, mali by ste s tým pokračovať. Ak budete chcieť začať s inou stravou, meňte ju mačičke postupne - primiešajte nové krmivo do pôvodného, aby si jej trávenie zvyklo.
V období od 3. do 6. mesiaca veku potrebuje mačka pre svoj správny vývoj veľa bielkovín a vyšší energetický príjem ako v dospelosti, preto ju kŕmte pokojne aj 4x denne špeciálnym krmivom pre mačiatka. Obsahuje všetky dôležité zložky vrátane vysokého podielu minerálov a vitamínov. Odporúčané dávkovanie podľa veku sa väčšinou odlišuje, preto si túto informáciu vždy overte na obale krmiva.
Pri výbere krmiva vás čaká dôležité rozhodnutie a síce, či budete kŕmiť granulami alebo kapsičkami alebo konzervami. Mačky si totiž svoje stravovacie návyky formujú v mladom veku, ak ich odmalička budete učiť na granule na inú stravu len tak jednoducho neprejdú.
Suché krmivá
Granule pre mačiatka sú mäkšie a menšie než tie klasické, takže sa malým mačiatkam dobre hryzú, aj keď ešte nie sú vybavené pevným chrupom. V porovnaní s kapsičkami a konzervami vydrží suché krmivo oveľa dlhšie a jednoduchšie sa dávkuje.
Vlhké krmivá
Kapsičky a mäsové konzervy majú zas tú výhodu, že mačkám oveľa viac voňajú. Okrem toho obsahujú aj väčší podiel vody, takže sa zároveň starajú o dodržiavanie pitného režimu.
Medzi 7. a 12. mesiacom veku dávky krmiva postupne znižujte. Mačiatko už v tomto období nepotrebuje tak vysoký energetický príjem a začnete si tak pomaly zvykať na dospelácke stravovanie.
Dospelú mačku kŕmte 2x denne
Okolo jedného roka začnite postupne zavádzať dospelácke krmivo. Zmenu pokojne rozložte aj do niekoľkých týždňov, aby malo zažívanie dosť času zvyknúť si. Konzervy a kapsičky alebo granule pre dospelé mačky obsahujú vyvážený pomer živín a nižší podiel bielkovín a tuku než krmivá pre mačiatka.
Pri kŕmení si vždy dávajte pozor na množstvo, dospelé mačky majú sklony k prejedaniu a priberaniu čo má negatívny vplyv na ich zdravie. Preto ich kŕmte len 2x denne. Denné porcie by sa mali pohybovať v rozmedzí 125 – 300 gramov. Vždy sa ale uistite, aké množstvo uvádza výrobca pri konkrétnom druhu krmiva.
Počas dňa môžete jedálniček ozvláštniť aj nejakou mačacou pochúťkou.
Mačky v očakávaní neprekrmujte
Ak vaša mačka čaká mačiatka, tak otrebuje vyšší príjem živín, aby mohla dostatočne vyživovať plod a väčšími porciami. Začínajte však až od prvého mesiaca vývoja plodu a kŕmte mačku 3-4 x denne špeciálnym krmivom pre kotné mačky, ktoré je bohaté na vitamíny a minerály.
Starším mačkám dávajte menšie porcie
Krmivá pre staršie mačky od zhruba 7 rokov veku sa vyrábajú s nižším obsahom bielkovín, aby nezaťažovali ich organizmus. Aj keď mačky vo vyššom veku nie sú až tak aktívne, stačí im energetický príjem. Preto denné porcie zmenšite a rozdeľte do 3 až 4 dávok, ktoré nebudú náročné na trávenie.