Recenzia robotického vysávača Rowenta X-Plorer S75s+ 4v1 Laser Auto Empty
Dokonalý dizajn, ktorý si nezaslúži byť v komore
Veľká krabica (s praktickým uchom, čo bolo prvé plus, ktoré som pri prenášaní ocenila) ukrýva po otvorení dokonale zabalené a bezpečne uložené stroje – samotný vysávač, ktorý je plne zostavený, takže nie je potrebné čokoľvek montovať, a dokovaciu stanicu, ktorá zároveň slúži ako zberná nádoba, do ktorej vysávač po každom upratovaní automaticky vysype prach a nečistoty. Súčasťou balenia sú samozrejme aj doplnky v podobe nástavca na vytieranie s dvoma vymeniteľnými mopmi, čistiaca kefka a tiež návod na obsluhu.
Biele dizajnové prevedenie ma milo prekvapilo - ako starý vysávač schovávam v komore, tak tento mi rozhodne nevadí ani "zaparkovaný" v obývačke. Vyzerá totiž skutočne dobre.
Uvedenie do prevádzky však trochu viazne
Po vybalení a nadšení z designu teda prichádza tá jedinečná chvíľa – uviesť robotický vysávač do prevádzky a užívať si všetky výhody automatického upratovania. Najprv ešte odstraňujem všetky ochranné fólie a zarážky – tie sú starostlivo a viditeľne označené, takže snáď ani nejde na žiadnu zabudnúť. Následne otváram návod na obsluhu a začínam študovať – tu prichádza prvé mierne sklamanie. Návod je totiž v niekoľkých jazykových mutáciách, ktoré však nie sú súvislé – každý bod je pred tým než nasleduje ďalší, vždy popísaný vo všetkých uvádzaných jazykoch, takže orientácia v ňom je náročnejšia. Osobne by som ocenila, keby bol český návod „v kuse“ na niekoľkých po sebe idúcich stránkach a nemusela som tak prelistovávať celý, pomerne silný manuál. Ale aj napriek menšiemu nepohodliu sa nič nemení na mojej natešenosti.
- V návode sa dočítam, že mám zapojiť dokovaciu stanicu do zásuvky a následne zapnúť vysávač, ktorý si sám k dokovacej stanici príde, zapojí sa a začne sa nabíjať – prvé nabitie trvá približne 4–5 hodín, takže si musím na upratovanie ešte chvíľu počkať (s tým som ale počítala).
- Beriem teda dokovaciu stanicu a mierim s ňou do kúpeľne – na prvé spustenie som sa rozhodla zvoliť jednoduchý priestor bez väčších prekážok. Problém však nastáva vo chvíli, keď chcem zapojiť kábel do zásuvky - je krátky. Všetky zásuvky v kúpeľni máme v klasickej výške a tam kábel nedosiahne. Presúvam sa teda do obývačky, kde máme zásuvky umiestnené aj bližšie k podlahe a pripájam dokovaciu stanicu tu.
- A teraz nastáva skutočný problém – vysávač nejde zapnúť. Snažím sa stláčať tlačidlo pre zapnutie na hornej strane, tlačidlo Home pre pripojenie k dokovacej stanici, obe tlačidlá súčasne pre reštart – a stále nič. Problém vyrieši až bočné tlačidlo, ktoré bolo môjmu zraku dlho ukryté – tam sa totiž nachádza hlavný vypínač, ktorý treba zapnúť. Ak si zaobstaráte teda tento model, nenechajte sa zmiasť ako ja tlačidlom pre zapnutie na hornej strane a hľadajte to bočné. Je však potrebné vyzdvihnúť, že tento hlavný vypínač má svoju veľkú výhodu v tom, že je možné vysávač vypnúť, a tak zabrániť nechcenému zapnutiu, čo oceníte najmä vtedy, ak máte doma mačku alebo psa, ktorí sa s robotom radi hrajú a mohli by ho povolať do akcie, keď nie ste doma, alebo napríklad počas noci.
- Po zapnutí hlavného vypínača už všetko beží, ako má, dostavuje sa úľava po strachu, že som dostala zlý kus, alebo urobila niečo zle. Vysávač si „zavrní“, zájde do stanice a začína sa nabíjať..
Aplikácia komplet v češtine
Zatiaľ čo sa vysávač nabíjal, rozhodla som sa nainštalovať si aplikáciu X-PlorerS75-S95. Tá je k dispozícii zadarmo po naskenovaní QR kódu či vyhľadaní v Google Play či AppStore, je komplet v češtine a umožňuje ovládanie robotického vysávača prakticky odkiaľkoľvek. Jej ovládanie je intuitívne a efektívne. Po stiahnutí stačí nastaviť Wi-Fi (bez hesla k nej sa ale nezaobídete) a spárovať robota s telefónom.
- V aplikácii je presne vidieť stav nabitia vysávača.
- Je možné nastaviť automatické skenovanie priestoru a vytvoriť mapy pre jednotlivé miestnosti či poschodia.
- Získanú mapu je možné upravovať, ,pridať vizuálny múr alebo nastaviť no-go či no-mop zóny, do ktorých následne vysávač nezajde, alebo v nich nebude vytierať.
- Vysávač je možné prostredníctvom aplikácie ovládať na diaľku alebo nastaviť časovač.
- Nastaviť tu môžem tiež intenzitu sania – od tichej, cez automatickú a silnú, až po maximálnu.
- Rovnako tak je možné nastavenie úrovne vlhkosti – od suchého vytierania až po vysokú vlhkosť.
- Zobrazujú sa tu aj údaje o potrebnej údržbe – viem presne, koľko času zostáva do výmeny filtra, bočnej a hlavnej kefy.
- Prezrieť si môžem aj históriu upratovania či nájsť robota.
- A nechýba samozrejme ani pomocník s častými otázkami, informácie o zariadení ao dostupných aktualizáciách.
Aplikácia je jednoducho naozaj prepracovaná a skvele uľahčuje ovládanie a správu robotického vysávača.
A hurá na upratovanie
Nespadol ani zo schodov
Mierne obavy sa dostavili vo chvíli, keď vysávač plynulo prešiel do chodby. Pri svojej ceste si hravo poradil s prahom, takže informácia výrobcu, že zdolá prah do výšky až 18 mm, bola pravdivá - o čom ma potom presvedčil ešte niekoľkokrát. Strach som však mala zo schodov, a tak som radšej zaujala pozíciu pripravenú na akciu, keby sa náhodou chystal zísť dole. Moje obavy však boli úplne zbytočné - aj tu senzory zafungovali úplne dokonale, takže prvý schod vysal a potom pokračoval vo svojej ceste ďalej. Presunul sa až do pracovne, kde je koberec, a tak si po vysávaní linolea sám automaticky navýšil sací výkon a pokračoval v upratovaní.
Vymetené rohy do poslednej smietky
Keď som kedysi skúmala robotické vysávače, veľa ľudí sa sťažovalo, že nemajú dostatočný výkon, alebo že takzvane nevymetú rohy. A tak som bola zvedavá, ako si poradí X-Plorer. So svojou otočnou centrálnou kefou pozbieral bez problémov prach, chlpy zo psa aj vlasy v kúpeľni. Postranná kefa zase bez problémov vymetla nielen rohy, ale dokonca aj štrbiny okolo prahov, takže si odo mňa vyslúžil jedničku s hviezdičkou.
Nečistoty si vysype sám
Ďalšou výhodou je to, že si robot sám zájde k dokovacej stanici vo chvíli, keď má plnú nádržku prachu (objem 0,26 l), alebo po dokončení každého upratovania, a tu ju sám vysype do prachového vrecka umiestneného v stanici. Trvá to naozaj len pár sekúnd (výrobca uvádza 20 sekúnd) a ako jedinú nevýhodu vnímam to, že je vysypávanie pomerne hlučné. Každopádne tento automatický proces funguje až po dobu 60 dní, takže dva mesiace bezstarostného upratovania za pár sekúnd väčšieho hluku stoja..
Vytieranie so 4 úrovňami tlaku vody
Po spokojnosti s vysávaním teda ešte zostáva otestovať vytieranie. Naliala som pomocou odmerky vodu do nádrže – tá je integrovaná vedľa zásobníka na prach, disponuje objemom 0,3 l a prístup k nej je úplne bezproblémový. Následne som nasadila nadstavec s mopom, ktorý stačí jednoducho zacvaknúť zospodu vysávača. Potom som v aplikácii nastavila no-mop zóny, teda tie, kam som zakázala vysávaču jazdiť a vytierať. Zároveň som si tam tiež vybrala úroveň nastavenia tlaku vody čiže úroveň vlhkosti – na výber sú 4 možnosti (suchá, nízka, stredná, vysoká), zvolila som vzhľadom na plávajúcu podlahu v obývačke nízku úroveň a následne potom pre lino na chodbe prepla na strednú. Elektrický mop Smart Aqua Power ma prekvapil tým, že naozaj nevynechával žiadne miesta a vytrel rovnomerne. Zohľadnil aj nastavenú no-mop zónu, takže sa mokrý koberec nekonal. Jediný nedostatok, s ktorým si neporadil, bol veľmi zaschnutý fľak na podlahe, takže ten som musela doladiť ručne.
Vytieranie je teda rovnomerné, ale vhodné skôr na čistú až ľahko zašpinenú podlahu bez zaschnutých škvŕn. Vzhľadom na malý objem nádrže (ktorý je ale zároveň jedným z najlepších na trhu pri segmente robotov, ktorí vysávajú a vytierajú zároveň) je potom pri väčších plochách potrebné častejšie doplňovanie vody..
Výdrž a nabíjanie
Robotický vysávač Rowenta X-Plorer S75+ 4v1 Laser Auto Empty je vybavený zabudovanou Li-ion batériou, ktorá sľubuje prevádzkovú dobu 120 minút. Stav nabitia či vybitia však nie je potrebné vôbec riešiť. Vo chvíli, keď robot rozpozná nízky stav batérie, zájde si sám do dokovacej stanice - čo napokon robí po dokončení každého upratovania -, kde sa sám dobije (a ak sa náhodou stane, že upratovanie nedokončí, dôjde sa nabiť a po dobití vyrazí dokončiť rozdelenú prácu). Podmienkou však je, aby dokovacia stanica bola na pevnom povrchu (nie na koberci) a mala okolo seba dostatok miesta bez prekážok (po stranách 0,5 metra, pred stanicou 1,5 metra voľného priestoru). Zároveň je tiež potrebné ustrážiť kábel od dokovacej stanice – musí byť umiestnený za stanicou, aby nedošlo k jeho namotaniu vysávačom.
Údržbu zvládne každý
Otázkou po zhrnutí všetkých pozitív a negatív teda ešte zostáva, ako je to s údržbou a čistením. Jediná údržba spočíva práve v čistení. Čas od času je potrebné vyčistiť zberný box na prach od usadených nečistôt – s tým skvele pomôže priložená kefka, ktorá poslúži aj na očistenie HEPA filtra. A potom už len občas treba utrieť povrch robota navlhčenou handričkou či vyprať či vymeniť mop. Na všetko čistenie a údržbu poslúžia iba dodané pomôcky a voda, žiadne iné prípravky (vrátane čistiacich) sa nepoužívajú.
Záverečné zhrnutie
Pokiaľ by som mala na záver zhrnúť celkové dojmy, tak až na prvotné problémy so zapnutím, nedostatočne dlhý kábel a nevytretie jednej zaschnutej škvrny nie je nič, čo by som robotickému vysávaču Rowenta X-Plorer S75s+ 4v1 Laser Auto Empty vytkla. Ten pocit, keď sedím pri počítači, pracujem a vo vedľajších miestnostiach jazdí vysávač, ktorý namiesto mňa vysaje aj vytrie, je na nezaplatenie.
Pozitíva | Negatíva |
---|---|
|
|