Recenzia slúchadiel Bose QuietComfort Earbuds II: Dokonale vyvážený, čistý zvuk s jedinečným potlačením okolitého hluku
Keď sa mi dostali do rúk slúchadlá QuietComfort® Earbuds II, musela som trochu zapátrať, pretože som o značke Bose doteraz nepočula. Čoskoro som zistila, že je to škoda a že som možno o dosť prichádzala. Táto americká značka vyrábajúca audio zariadenie sa totiž radí medzi veľmi kvalitné značky na trhu v oblasti ozvučenia a jej aktívne potlačenie hluku z okolitého prostredia (ANC) má byť dokonca tým najlepším, s ktorým sa môžeme pri slúchadlách stretnúť. Predčí teda doposiaľ používané konkurentmi?
Na začiatku treba ešte uviesť, že slúchadlá Bose QuietComfort® Earbuds II sú už druhou generáciou bezdrôtových slúchadiel tejto značky, pričom aj tie prvé boli hodnotené ako veľmi kvalitné. Napriek tomu však „dvojka“ prešla radom upgradov zmenšila sa o 30 %, znížila sa hmotnosť (jedno slúchadlo váži iba 6 gramov), zmenila sa ergonómia a vylepšenia zaznamenali aj niektoré funkcie. Takže pre tých, ktorí si už obľúbili prvú generáciu, sľubuje tá druhá ešte viac zážitkov.
Malá krabička plná veľkých sľubov
Po otvorení nachádzam v krabičke štíhle nabíjacie púzdro kompaktných rozmerov, v ktorom sú ukryté dve slúchadlá. Nechýba ani USB-C kábel na dobíjanie, užívateľský manuál a ušné nadstavce. V balení sú hneď tri páry silikónových ušných nadstavcov alebo koncoviek FitKit, ako aj tri páry stabilizačných pásikov, vďaka ktorým je možné prispôsobiť veľkosť slúchadiel tak, aby dokonale padli naozaj do každého ucha (doslova sa do ucha „zaskrutkujú“ – koncovka zapadne do ucha a pásik zaistí stabilitu slúchadla v uchu). Nástavce sú navyše naozaj mäkké, a okrem dokonalej izolácie sa tak pohodlne používajú - nikde nič netlačí. Čo ma taktiež potešilo, je fakt, že sú slúchadlá odolné proti vode (spĺňajú špecifikáciu IPX4), a teda aj proti potu, takže ich možno používať nielen v interiéri, ale bez obáv aj vonku pri športe či za dažďa. Teraz už teda stačí len vybrať správnu veľkosť nástavca a pustiť sa do objavovania funkcií deklarovaných výrobcom.
Intuitívna aplikácia navedie krok za krokom
Hneď po otvorení balenia vyzýva prelep na stiahnutie aplikácie, pomocou ktorej je následne možné slúchadlá ovládať a nastavovať. Aplikáciu Bose Music je možné získať buď naskenovaním uvedeného QR kódu, alebo vyhľadať v obchode s aplikáciami – AppStore či Google Play. Stiahnutie je samozrejme zadarmo a aplikácia je, čo ma milo prekvapilo, celá v češtine. Vykoná naozaj krok za krokom nastavením a procesom spárovania slúchadiel s mobilom prostredníctvom Bluetooth (tlačidlo pre Bluetooth párovanie sa nachádza na zadnej strane puzdra, spárovanie slúchadiel je možné až so 7 zariadeniami). Vďaka veľmi zrozumiteľnému a jasnému podaniu zvládnu spárovanie aj tí, ktorí inak nie sú technicky veľmi zdatní, za čo rozhodne patrí firme Bose veľké plus.
Pomocou aplikácie je potom možné slúchadlá ovládať, povoliť/zakázať ActiveSense, upraviť zvuk pomocou ekvalizéra (úprava sýtosti basov, úrovne stredov či podoby výšok), upraviť predvoľby slúchadiel, vytvoriť vlastné režimy potlačenia hluku, spravovať Bluetooth pripojenie, prispôsobiť si skratky či skontrolovať stav batérie. Súčasťou je aj nápoveda k jednotlivým funkciám.
Bluetooth pripojenie pre (väčšinou) stabilné počúvanie
Slúchadlá Bose QuietComfort® Earbuds II využívajú na pripojenie rozhranie Bluetooth 5.3 s kodekmi SBC (Low Complexity Subband Coding) a AAC (Advanced Audio Coding), ktoré umožňujú prehrávanie z väčšiny streamovacích služieb, a ponúkajú konzistentný signál až na vzdialenosť 9 metrov od spárovaného zariadenia. Aj keď je pripojenie po väčšinu času stabilné a spoľahlivé, párkrát sa mi stalo, že sa slúchadlá po vybratí z puzdra či po vybratí z uší s mobilom nespárovali a bolo treba spárovanie obnoviť.
Dokonale čistý a vyvážený zvuk
Vzhľadom na pomerne vysokú cenu slúchadiel Bose QuietComfort® Earbuds II som bola naozaj zvedavá na to, aký pocit sa dostaví, až sa z nich začnú liať prvé tóny. Hneď po nasadení do uší ma milo prekvapila technológia CustomTune – tá po vložení do ucha vyšle zo slúchadla do zvukovodu krátky tón, ktorý sa odrazí späť a jeho odraz zachytí vstavané mikrofóny. Prostredníctvom tohto odrazu merajú slúchadlá zvukovú odozvu zvukovodu a automaticky prispôsobia zvuk, ako aj funkciu potlačenia okolitého hluku, na mieru sluchu každého poslucháča, čo považujem za úplne skvelé.
Čo je však ešte lepšie, je zvuk, ktorý sa začne ozývať pri prehrávaní prvej skladby. Úplne bez preháňania musím povedať, že mi naozaj takzvane „vyrazil dych“. Prehrávanie hudby je totiž vďaka celopásmovému meniču s novou patentovanou technológiou naozaj perfektné, všetky nástroje, ktoré sú v danej skladbe obsadené, sú vyvážené, perfektne čitateľné a úplne dokonale rozoznateľné. Dokonalé sú aj basové linky, tóny idú takzvane „do hlavy“, a tak pri počúvaní prežívate podobné pocity ako na koncerte. Za mňa teda doteraz najlepší zvukový zážitok v porovnaní s konkurenčnými slúchadlami.
Sľubované potlačenie hluku predčilo očakávania
Ako som už spomenula na začiatku, výrobca sľubuje najvyššiu kvalitu potlačenia okolitého hluku na trhu. A zdá sa, že oprávnene. Technológia aktívneho potlačenia hluku ANC funguje vďaka vnútorným a vonkajším mikrofónom naozaj dokonale a dokáže skutočne odfiltrovať všetok hluk prichádzajúci z okolia. Zároveň ale myslia aj na bezpečnosť, preto je možné nastaviť si v aplikácii režim potlačenia hluku v závislosti od toho, kde sa práve nachádzate.
- V tichom režime sú úplne blokované všetky zvuky, a tak si môžete hudbu, audioknihy či podcasty vychutnávať bez akéhokoľvek rušenia, nech ste kdekoľvek.
- Aware režim alebo príposluch vám umožní nielen kvalitné počúvanie, ale budete tiež vnímať hlasy či zvuky z okolia. Zároveň však technológia ActiveSense v tomto režime dokáže stlmiť hlasné zvuky na pozadí (napr. húkajúca sanitka, prechádzajúci vlak atď.) a zmierniť ich na primeranú hlasitosť. Akonáhle rušivý hluk odznie, vrátia sa slúchadlá späť do režimu Aware.
Pohodlné ovládanie dotykom aj hlasom
Slúchadlá Bose QuietComfort® Earbuds II je možné ovládať nielen pomocou už spomínanej aplikácie, ale aj intuitívne dotykovým rozhraním, ktorým sú na povrchu osadené, či pomocou hlasového asistenta, ktorého je možné aktivovať prostredníctvom aplikácie. Najpraktickejšie mi príde ovládanie pomocou ovládacích prvkov na slúchadlách, ktoré je najrýchlejšie a najpohodlnejšie a zároveň pokrýva väčšinu funkcií – jedno kliknutie postačí na prehranie či pozastavenie skladby, dvojitým kliknutím je možné skladbu preskočiť a trojitým sa zase vrátiť k tej predchádzajúcej. Pohybom od stredu nahor dochádza k navýšeniu hlasitosti, od stredu nadol zase k jej zníženiu. Stlačením a podržaním potom dochádza k prepínaniu režimov ANC. Rovnako tak je možné pomocou dotykového ovládania prijímať (jedno kliknutie), odmietať aj pokladať hovory (pre oboje dve rýchle kliknutia). Navyše si v aplikácii Bose Music môže každý individuálne prispôsobiť skratky zvlášť pre ľavé a pravé slúchadlo. A nespornou výhodou je tiež to, že akonáhle vyberiete slúchadlo z ucha, prehrávanie sa okamžite zastaví, takže sa z neho neozývajú rušivé zvuky a navyše sa šetria batérie – pri vložení späť do ucha potom zase slúchadlá pokračujú v prehrávaní.
Bezproblémové telefonovanie
Okrem počúvania hudby či hovoreného slova je možné pomocou slúchadiel telefonovať, a to úplne čisto, bez rušivých elementov. Kombinácia celkom 8 mikrofónov (4 v každom slúchadle) totiž dokonale potláča okolitý hluk, a umožňuje tak jasnú, plnohodnotnú konverzáciu, čo oceníte nielen pri telefonovaní, ale napríklad aj pri online schôdzkach. Ak by sa však vyskytli akékoľvek okolnosti, ktoré by zhoršovali kvalitu zvuku, je najľahšou cestou použiť aplikáciu Bose Music, kde je možné zvuk upraviť pomocou ekvalizéra.
Výdrž batérie po celý deň
Čo sa týka výdrže dobíjacej batérie Li-Pol, predstavujú slúchadlá Bose QuietComfort® Earbuds II akýsi štandard. Na jedno nabitie vydrží fungovať po dobu až 6 hodín, je však možné ich ešte 3× dobiť z puzdra (stav nabitia signalizuje kontrolka na prednej strane puzdra), takže si ich môžete aj mimo domova či kancelárie plne užívať po dobu 24 hodín. Jedinou nevýhodou je, že slúchadlá nemožno dobíjať bezdrôtovo, takže musíte mať puzdro neustále pri sebe. Výhodou potom je, že vďaka funkcii rýchlonabíjania postačí umiestniť slúchadlá do puzdra na iba 20 minút, aby sa dostatočne dobili na ďalšie dve hodiny počúvania. K úplnému nabitiu samotného puzdra je potom treba počítať s časom okolo dvoch hodín.
Celkový dojem
Pokiaľ by som mala zhrnúť môj celkový dojem zo slúchadiel Bose QuietComfort® Earbuds II, potom je viac než pozitívny. Kvalita zvuku vrátane dokonalého potlačenia okolitého hluku ma naozaj nadchli, a preto ich môžem odporučiť naozaj k širokému využitiu, nech sa nachádzate kdekoľvek – v pokoji domova, na rušnej ulici alebo na miestach, kde je nadmerný hluk vždy iba chvíľkový. Navyše skvele sedia v ušiach, vďaka nástavcom z mäkkého silikónu v rôznych veľkostiach sa perfektne prispôsobia uchu bez toho, aby kdekoľvek tlačila. Plne funkčné a praktické sú aj pri vybavovaní hovorov. Ovládanie je intuitívne, jednoduché a možné ako priamo prostredníctvom dotykového displeja na slúchadlách, tak pomocou aplikácie Bose Music či hlasového asistenta. Za nevýhodu považujem iba to, že nie je možné dobíjať slúchadlá bezdrôtovo, a občasný slabší signál Bluetooth, ktorý vyžaduje opätovné spárovanie. A samozrejme je rozhodujúcim faktorom pri ich obstaraní aj vyššia cena, ktorá je ale vyvážená naozaj kvalitným zvukom a technológiou ANC. Suma sumárum teda môžem slúchadlá Bose QuietComfort® Earbuds II odporučiť ako bežným používateľom, tak hudobným fajnšmekrom, ktorí si zvuk vychutnajú naozaj do posledného tónu.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Ďalšie zaujímavé články
Ako vybrať soundbar
Chcete si pri prehrávaní filmov a ďalších relácií v televízore dopriať kvalitné zvukové počúvanie... celý článok
Ako vybrať domáce kino
Túžite po kvalitnom prehrávaní filmov, záznamov koncertov, hudby alebo iných multimédií v najvyššej kvalite? Zaobstarajte si domáce kino... celý článok
Ako vybrať reprosústavu
Výber reprosústavy ovplyvňuje celkovú výslednú kvalitu zvuku. Z hľadiska veľkosti a tvaru je možné ich deliť na regálové, stĺpové,... celý článok