Túžite po domácom wellnesse? Poradíme vám, ako vybrať vírivku!
Vírivka sa stáva rozšíreným trendom, ktorý si do svojich záhrad a domácností zaobstará stále väčšie množstvo ľudí. Na trhu existuje veľké množstvo víriviek, a tak nie je úplne ľahké zorientovať sa v širokom sortimente a zvoliť tú správnu. Ako teda vybrať vírivku, aby spĺňala vaše požiadavky a prinášala dokonalý relax? Poďme sa spoločne pozrieť, čo treba pri výbere vírivky zohľadniť.
Oproti klasickým bazénom prináša vírivka celý rad ďalších výhod. Vďaka teplej a intenzívnej hydromasáži pomáha kúpeľ vo vírivke s uvoľnením stuhnutých kĺbov a svalov, pri bolestiach chrbta, odplavuje stres, prispieva k psychickej pohode a celkovo pôsobí na naše telo blahodárne. Relax aj rehabilitáciu si tak vďaka vírivke môžete užívať kedykoľvek v pohodlí svojho domova. Ako ale vybrať tú správnu?
Najrýchlejšie riešenie
Ak hľadáte rýchle riešenie bez zložitej inštalácie, ktoré budete mať k dispozícii takmer okamžite, potom je pre vás ideálna nafukovacia vírivka. Najčastejšie je vyrobená z trojvrstvového laminátového PVC alebo odolnejšieho materiálu Rhino Tech. Na jej inštaláciu vám postačí akýkoľvek pevný a rovný podklad, na ktorom ju budete môcť umiestniť. Potom už ju len nafúknete, pripojíte, napustíte vodou a môžete si užívať domáce kúpele. Rovnako ako všetko ostatné má ale aj nafukovacia vírivka nielen svoje klady, ale aj negatíva.
- nízka obstarávacia cena
- nízka hmotnosť
- jednoduchá inštalácia a sprevádzkovanie
- možnosť premiestňovania
- tichšia prevádzka
- kapacita pre 2 až 6 osôb
- možnosť ohriať vodu až na 40 °C
- možno používať len pri teplotách nad 5 °C
- menšia odolnosť a kratšia životnosť
- nutnosť zazimovania a skladovania
- menej funkcií a trysiek
- často je jej konštrukcia nestabilná a nakláňa sa
- väčšie nároky na údržbu kvality vody
Ďalšia možnosť – akrylát
Ďalšou možnosťou, ktorá vám umožní užívať si bublinkové kúpele a masáže po celý rok, sú akrylátové vírivky, ktorých vnútorná časť je z akrylátu a vonkajší plášť buď z dreva alebo plastu. Môžete ich umiestniť vonku, na terase aj vo vnútri domu, sú vyrobené z kvalitných materiálov a aj vo vonkajšom prostredí ich môžete používať aj vtedy, keď teploty klesajú pod bod mrazu. Navyše sú väčšinou vybavené ozónovými generátormi, ktoré sa starajú o vysokú kvalitu vody na bezchlórovej báze.
- možnosť používať po celý rok
- vysoko kvalitná tepelná izolácia
- stabilná a odolná konštrukcia
- väčšie množstvo trysiek a funkcií
- výkonný ohrev vody
- možnosť umiestniť v interiéri aj exteriéri
- ozónový generátor pre bezchlórové čistenie vody
- často s integrovaným audiosystémom
- možnosť chromoterapie (rôznofarebného podvodného osvetlenia)
- väčšia kapacita
- dlhšia životnosť
- oproti předchozímu modelu jsou dražší
- nutné zazimovanie alebo udržiavanie teploty
- hlučnejšia prevádzka
- vyššia cena
Čo treba pri výbere vírivky zohľadniť?
Teraz už viete, medzi akými dvoma typmi môžete vyberať. Ďalej je potrebné zohľadniť množstvo ďalších faktov a parametrov, ktoré hrajú pri výbere vírivky zásadnú úlohu. Poďme sa pozrieť na tie najdôležitejšie.
Umiestnenie
Než sa pustíte do výberu vírivky, mali by ste mať jasno, kam ju umiestnite. Vírivku môžete umiestniť na záhradu, na terasu či pergolu, ale aj do interiéru, pokiaľ máte priestranný dom. Môžete si dokonca zakúpiť aj zápustný model, ktorý zapustíte do zeme. Vždy ale platí, že terén na umiestnenie vírivky musí byť pevný, rovný a s patričnou nosnosťou. Vhodné je opatriť povrch dlažbou s protišmykovou úpravou alebo betónovými dlaždicami s drobnými kamienkami. Počítajte tiež s tým, že pokiaľ budete umiestňovať vírivku na terasu či pergolu, musíte mať zistené, či majú dostatočnú nosnosť. Naplnená vírivka pojme aj viac ako tisíc litrov vody, k tomu musíte pripočítať jej vlastnú hmotnosť.
V blízkosti vírivky potom musí byť zdroj vody a elektriny - k dispozícii sú typy s prípojkou na 380 V aj na 220-240 V. Tiež budete musieť zabezpečiť odtok vody, pretože vírivky majú zabudovaný odtok a vypúšťa sa do terénu alebo do kanalizácie.
Veľkosť
Ďalším parametrom, ktorý treba pred nákupom vírivky zvážiť, je to, koľko ľudí ju bude užívať, a akú by teda mala mať veľkosť.
Všeobecne platí, že pre jednu až dve osoby postačí vírivka s objemom do 650 l a výškou do 70 cm, pre 2-4 osoby s objemom do 800 l a výškou do 80 cm a pre 4-8 osôb potom s objemom do 1 200 l a výškou do 80 cm.
Samotné rozmery vírivky sa potom líšia podľa jej tvaru, ktorý môže byť kruhový, oválny aj štvorcový a väčšinou sa jeho výber riadi podľa dostupného miesta.
Cena
Rozhodujúcim faktorom pri výbere vírivky je často cena. Je teda potrebné vedieť, koľko ste ochotní do vírivky investovať. Nafukovacie vírivky zakúpite už v čiastkach začínajúcich na 400 eur, väčšie nafukovacie vírivky sa potom pohybujú od 1 000 eur a vyššie. Akrylátové vírivky sú potom záležitosťou tisícov, pričom musíte počítať s tým, že pod čiastku 3 000 eur sa pravdepodobne nedostanete.
Filtrovanie vody
Aby ste mali vo vírivke čistú a zdravotne nezávadnú vodu, nezaobídete sa bez kvalitnej filtrácie. Pri lacnejších variantoch si ju budete musieť pravdepodobne dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo, drahšie modely sú dodávané s filtráciou. K vírivkám s menším objemom sú väčšinou dodávané či odporúčané kartušové filtrácie, ktoré síce stačia na údržbu vody v nej, ale čistenie je zložitejšie a s nutnosťou častej výmeny filtrov.
Jednoduchšiu údržbu a väčšiu výkonnosť potom zaisťuje piesková filtrácia, ktorá býva súčasťou drahších víriviek, a čistí vodu pomocou kremičitého piesku. Jej obstarávacia cena je vyššia, ale na údržbu je podstatne jednoduchšia, stačí raz za rok vymeniť piesok.
Špeciálnym príslušenstvom víriviek sú potom solanizačné jednotky, ktoré sú určené pre vírivky so slanou vodou (vďaka soli nemusíte vodu čistiť pomocou chlóru), či ozonátory, ktoré zlikvidujú všetky baktérie, a sú teda ideálne na hĺbkovú dezinfekciu.
Ohrievanie vody
Pokiaľ chcete mať istotu teplej vody vo vírivke, skontrolujte si, či disponuje ohrevom vody – niektoré lacnejšie varianty ho totiž mať nemusia. Vo vírivkách s ohrevom je ohrev zaisťovaný pripojením k elektrickej sieti alebo solárnym panelom. Výkonná vírivka by mala zvládnuť ohrievanie vody minimálne o 2 °C za hodinu.
Trysky
Ďalším dôležitým parametrom, ktorý je rozhodujúci pri obstaraní vírivky, sú trysky. Nafukovacie aj akrylátové vírivky sú vybavené rôznym počtom trysiek, ktoré majú rôzne funkcie. Prúdové alebo hydromasážne trysky zaisťujú silný prúd vody, ktorý uvoľňuje svaly a kĺby. Vzduchové trysky sa potom starajú o tvorbu bubliniek a masírujú telo na povrchu. Čím vyšší počet trysiek je, tým výkonnejšie funkcie vírivka dosahuje.
Funkcie
Pred kúpou vírivky je tiež dôležité vedieť, čo od nej očakávate, teda aké by mali mať funkcie. K dispozícii môžu byť nasledujúce funkcie:
- Nastavenie a udržiavanie teploty – obvykle sa voda ohrieva o 2 – 3 °C/hod.
- Ovládanie pomocou ovládacieho panela alebo diaľkového ovládania.
- Možnosť osvetlenia a chromoterapie pre náladové osvetlenie pod vodou.
- Audiosystém, ktorý je obvykle súčasťou akrylátových víriviek, v ktorých je integrovaný do ovládacieho panela.
- Hard Water Treatment – zmäkčovanie vody pre dlhšiu životnosť vírivky a šetrnejšie kúpanie.
- Salinizačná jednotka (SWS), ktorá umožňuje použitie bez bazénovej chémie a dezinfekciu iba pomocou soli.
- Tvorba bublín (dĺžka 1 cyklu po zapnutí) – možnosť prepínania medzi tryskami a bublinkovou masážou.
Príslušenstvo
Rovnako ako rôzne funkcie je dôležité aj príslušenstvo k vírivkám. Pokiaľ chcete udržiavať teplú a čistú vodu, rozhodne by ste si mali k vírivke zaobstarať termokryt, čo je špeciálna plachta, ktorou vírivku zakryjete v čase, keď ju nepoužívate. Zvážiť by ste mali tiež obstaranie termopodložky, ktorá sa pokladá pod vírivku a zaisťuje izoláciu od zeme. Ďalším príslušenstvom, ktoré oceníte pri pravidelnom relaxe, sú schodíky, podložky hlavy, odkladacie plochy na občerstvenie, výškovo nastaviteľné sedadlo, LED osvetlenie či bazénový vysávač. Niektoré z týchto príslušenstiev býva aj súčasťou víriviek, preto sa vždy dôkladne zoznámte s rozsahom dodávky.
Prajeme vám šťastnú ruku pri výbere a príjemný odpočinok!