Vyzdobené okná po celú zimu alebo aké rastliny sa hodia do zimných kvetináčov
Aj keď zima patrí k tým ponurejším obdobiam roka, kedy príroda ľahne na odpočinok, rozhodne to neznamená, že by ste sa museli vzdať svojich záhradkárskych a tvorivých aktivít. Aj v zime totiž môžete vyzdobiť svoje okná, balkóny či terasy kvetinovou výzdobou, ktorá bude robiť parádu až do jari. Poradíme vám, aké rastliny a dekorácie zvoliť, aby vám prinášali radosť dlhú dobu. Ani v zime totiž nemusia vaše okná zať prázdnotou.
Možno ste už na jeseň vysadili svoje kvetináče rastlinami, ktoré znesú chladnejšie teploty, takže máte sčasti vyhrané. Pokiaľ sa ale ešte stále radujete z muškátov a iných, skôr letných kvetín, nemusíte hrantíky upratovať s prvými mrazíkmi do skladu či pivnice. Rastlín, ktoré zvládnu prežiť vonku aj v mrazivých dňoch, je totiž celý rad.
Vresy a vresovce v zime nesklamú
Veľmi rozšírené, nenáročné a medzi záhradkármi obľúbené rastliny, ktoré sú krásne po celú zimu, sú vresy a vresovce. Znesú veľké mrazy, kvitnú po celú zimu a dokonca aj keď zaschnú, vyzerajú stále pekne. Do kvetináčov ich môžete nasadiť v rôznych farebných kombináciách. Najlepšie sa im bude dariť v kyslejšej, priepustnej zemine. Nie sú síce náročné na vodu, ale nemali by ste ich nechať úplne vyschnúť, preto pokiaľ nie sú zakryté vrstvou snehu, doprajte im aspoň raz za dva až tri týždne miernu zálievku.
Vždyzelené rastliny a ihličnany
Ďalšími rastlinami, ktoré by nemali vo vianočných kvetináčoch chýbať, sú vždyzelené rastliny, a to ako tie, s ktorými sa môžete bežne stretnúť okolo vás, tak tie špeciálne, ktoré zoženiete v takmer každom záhradníctve. Aké sú to?
Túto rastlinu poznáme predovšetkým ako pnúcu, ktorá zdobí fasády domov či altánkov. Skvele sa ale hodí aj do zimných dekorácií, a to predovšetkým jej drobnejšie kultivary. Brečtan má rád kyprú, bohatú, humóznu zeminu, darí sa mu na slnečných aj tienistých miestach. Je nenáročný na pestovanie, môžete ho nechať pnúť po stene, visieť z kvetináča, alebo ho využiť ako pôdokryvnú rastlinu k ďalším kvetom.
Ak budete zháňať skalníky, nájdete množstvo druhov, ktoré sa od seba líšia predovšetkým veľkosťou a farbou plodov. Do zimných kvetináčov sú ideálne predovšetkým nižšie kultivary, ako je napríklad skalník drobnolistý, ktoré sú vždyzelené, mrazuvzdorné a nenáročné na starostlivosť. Vyhovuje im bežná zemina a minimálna zálievka (raz za dva až tri týždne), znesú slnečné aj polotienisté stanovište. Po celú zimu vás budú tešiť drobnými červenými alebo oranžovými bobuľkami. Len buďte opatrní, bobuľky aj celá rastlina sú mierne jedovaté.
Menej známy rod Hebe alebo rozrazilca sa vyznačuje veľkou rozmanitosťou a rozhodne by nemal chýbať v zimnej výzdobe vašich okien, balkónov či terás. Obzvlášť širokolisté druhy rozrazilcov znesú teploty klesajúce až k mínus 20 °C. Majú rady kyslejšiu zeminu, miernu zálievku (raz za dva až tri týždne) a najlepšie sa im darí v polotieni.
Jeho výnimočný vzhľad a striebristá farba ho priamo predurčujú na to, aby sa stal súčasťou zimy. Má rád priepustnú, piesočnatú pôdu, miernu zálievku (raz za dva až tri týždne) a znesie aj veterné stanovištia. Výborne sa hodí ako doplnok k vresom, brečtanom alebo okrasnej kapuste.
Mladé sadenice ihličnanov, predovšetkým potom borievky, smreku či jedle, alebo ich zakrpatené kultivary sa skvele hodia na oživenie vášho balkóna či terasy. Použite pre ne väčšie kvetináče s kyslejšou, kamenitou a vápenitou zeminou, ktoré umiestnite na polotienisté stanovište. V období pred Vianocami si tieto stromčeky môžete prizdobiť ozdobami a svetielkami a vykúzliť tak jedinečnú atmosféru.
Zimné dekorácie bez živých rastlín
Pokiaľ predsa len máte strach, že by vám rastliny cez zimu v kvetináčoch zmrzli a nepôsobili pekne, môžete na vyzdobenie svojich okien a balkónov využiť prírodné dekorácie. Urobte si prechádzku do prírody, pozbierajte čečinu, opadané šišky a kôru, natrhajte vetvičky šípok a hlohov, vydĺbnite kúsok machu. Doma potom naplňte kvetináč zeminou alebo pieskom, napichajte doň vetvičky ihličnanov, prázdne miesta, kde presvitá hlina, zakryte machom alebo nadrobno nalámanou kôrou. Medzi vetvičky ihličnanov zapichajte šípky a hloh, pridať môžete aj jabĺčka alebo plátky citrónov či pomarančov, ktoré si vopred nasušte doma na radiátore.
Ak máte radi umelé sezónne dekorácie, nebojte sa ich použiť vo vašich obľúbených farbách. Na vetvičky potom môžete umiestniť LED svetielka na vonkajšie použitie a ak chcete navodiť pravú zimnú atmosféru, nastriekajte špičky ihličnanov umelým snehom.
Možností, ako rozžiariť svoje okná, balkóny a terasy aj počas chladných zimných dní je celý rad, tak neváhajte a vytvorte si zimné dekoratívne hrantíky presne podľa svojich predstáv. Budú vám robiť radosť až do príchodu jari.