- Radiť podľa
- Odporúčame
- Najnižšej ceny
- Najvyššej ceny
- Hodnotenia
- Najpredávanejšie
Vznik, história - Prvý nôž Opinel vyrobil Joseph Opinel v dielni svojho otca v malej obci Albiez-Le-Vieux pri Saint-Jean-de-Maurienne. Od roku 1896 vyrábal s tromi zamestnancami okolo 60 kusov denne. V roku 1901 už pôvodná dielna nestacila a tak Opinel postavil novú, v ktorej zamestnával pätnást robotníkov. O osem rokov neskôr si Opinel nechal registrovat obchodnú známku s logom firmy: ruku s korunkou (main couronnée), to od tej doby oznacuje všetky cepele nožov. Nože predávali najprv obchodný cestujúci, neskôr Opinel zacal aj sám svoju produkciu vyvážat do Belgicka a Talianska. V roku 1911 získal jeden z jeho nožov zlatú medailu na medzinárodnej výstave v Turíne.
V roku 1920 sa výroba rozšírila aj do novo postavenej továrne v meste Cognin u Chambéry. Do zaciatku druhej svetovej vojny firma predala 20 miliónov nožov. Spolocnost aj v súcasnosti vlastní rodina zakladatela. V Saint-Jean-de-Maurienne je aj múzeum (Le Musée de l'Opinel). V prevádzkach v Cogninu a Chambéry firma zamestnáva okolo sto zamestnancov, a rocne vyrába štyri až pät miliónov nožov.
Materiály Tradicné modely majú vrch z bukového dreva a cepel z vysokouhlíkovej ocele, tá má síce dobré ostrie ale je nutné ju castejšie ostrit a udržiavat cistú a suchú aby nekorodovali. V priebehu rokov vznikla široká škála variácií na základný typ, používajúcich drevo z duba, orecha, olivovníka, alebo hrabu. Niekedy sa používajú aj iné materiály ako napríklad rohovina. Cepele sú vyrábané aj z nerez ocele a tak sú tieto nože takmer bezúdržbové.
Dizajn Elegantná krivka cepele je tradicného španielskeho dizajnu, známeho pod názvom Yatagan. V súcasnosti firma vyrába široký sortiment modelov. Boli pridané aj nové modely pre záhradníkov a kuchárov a jedálenský noža.
Logo Obrázok ruky pochádza zo znaku mesta Saint-Jean-de-Maurienne, a reprezentuje relikviu Jána Krstitela. Korunka je zo znaku oblasti Savojska.