Ako odvápniť kávovar
Ak ako milovníci kávy používate kávovar takmer každodenne, je jeho pravidelné odvápnenie nutnosťou. Ak máte v domácnosti tvrdšiu vodu, vodný kameň sa postupne usádza v tryskách, nádobe na vodu aj v ďalšom vnútornom ústrojenstve kávovaru, zhoršuje jeho funkčnosť a v horšom prípade ho môže aj nenávratne poškodiť. My vám poradíme, ako často a akým spôsobom kávovar jednoducho a efektívne odvápniť a dostať ho späť do formy!
Čo môže spôsobiť vodný kameň v kávovare?
V prípade, že nebude kávovar dlhšiu dobu odvápnený, môže dôjsť k jeho poškodeniu. Mimo to vodný kameň zaťažuje vonkajšie aj vnútorné ústrojenstvo kávovaru.
Ak sa na vykurovacích špirálach usadí vodný kameň, zvýšia sa náklady na prevádzku a predĺži doba ohrevu vody.
Vodný kameň môže nepriaznivo ovplyvniť chuť kávy.
Môžu sa zaniesť trysky kávovaru aj vnútorné ústrojenstvo, čo znemožní plynulý priechod vody.
Vodný kameň tvorí optimálne prostredie pre rast baktérií a ďalších mikroorganizmov.
Ako často odvápňovať kávovar? Záleží na frekvencii užívania i tvrdosti vody!
Ako spoznať, že je čas na odvápnenie kávovaru? Často sa prihlási prístroj sám, to sa obvykle deje v novších modeloch a vy tak nemusíte na pravidelné odvápňovanie myslieť. Ak však máte starší typ kávovaru, nezostane, než sa riadiť tvrdosťou vody v domácnosti a početnosťou užívania kávovaru. Čím je voda tvrdšia, tým častejšie je potrebné vykonať odstránenie vodného kameňa.
Optimálna tvrdosť vody je cca 2 - 3 mmol na liter. Ak je voda tvrdšia a prístroj používate každodenne, pravdepodobne vás čaká odvápnenie kávovaru aspoň 1× do mesiaca. Pri optimálnej tvrdosti vody je ideálne odvápniť kávovar približne 1× za štvrť roka.
Čím odvápniť kávovar? Môžete použiť chémiu aj prostriedky z kuchyne!
Na odvápnenie kávovarov sa bežne používajú chemické prostriedky rovnakej značky, ako je kávovar. Pokiaľ ich ale nemáte po ruke, vystačíte sa vo väčšine prípadov s bežnými potravinárskymi surovinami, ktoré prácu odvedú rovnako dobre.
Odvápnenie kávovaru za pomoci chémie je spoľahlivé a jednoduché!
Chemické odvápňovače kávovarov možno zakúpiť v podobe tekutiny alebo tabliet, ktoré sa rozpúšťajú vo vode. Zvyčajne vám jedno balenie chemického odvápňovača vystačí na niekoľko použití. Samotný proces odvápnenia nie je nič ťažké. Ako na to?
Tekutý odvápňovač zmiešajte v nádobke na vodu podľa daného pomeru na konkrétnom výrobku a nádobu vsuňte späť do kávovaru. V prípade, že máte tablety, nechajte ich rozpustiť v teplej vode a ďalej postupujte rovnakým spôsobom.
Zapnite kávovar a polovicu obsahu nádobky nechajte pretiecť všetkými tryskami cez celé ústrojenstvo kávovaru.
Potom kávovar na približne 30 minút zastavte - vďaka tomu zostane prostriedok vnútri kávovaru a môže tak efektívne pôsobiť na vodný kameň.
Po uplynutí tejto doby kávovar opäť zapnite a nechajte odtiecť všetok zvyšok tekutiny.
Nakoniec kávovar aspoň raz alebo dvakrát prepláchnite čistou vodou a je hotovo!
Kávovar môžete ľahko odvápniť aj pomocou octu alebo jedlej sódy!
Chcete sa vyhnúť chemickým prostriedkom a odvápniť kávovar za pomoci lacných prostriedkov z domácnosti? Máme pre vás riešenie! Pomôže jedlá sóda alebo obyčajný ocot. Vďaka vysokej chemickej kyslosti si s vodným kameňom, ktorý je naopak chemicky zásaditý, ľahko poradí! Ako v tomto prípade postupovať?
Ak chcete použiť jedlú sódu, rozmiešajte jednu lyžicu v 1 litri teplej vody. V prípade, že chcete použiť ocot, zmiešajte 1 liter vody s približne 250 ml octu.
Pripravenú tekutinu nalejte do zásobníka na vodu a ďalej je postup podobný ako pri čistení chemickými prostriedkami.
Zapnite kávovar a počkajte, než pretečie približne polovica obsahu zásobníka.
Nechajte prístroj cca 30 minút odstáť a potom ho opäť zapnite, aby pretiekol zvyšok kvapaliny.
Nakoniec 2 - 3× prepláchnite kávovar čistou vodou.
Pozor si dajte pri čistení espressa s tlakovým čerpadlom!
V prípade, že máte doma espresso kávovar s tlakovým čerpadlom a dekalcifikátorom, praktikujte tento spôsob odvápňovania iba v prípade, že to odporúča samotný výrobca. V niektorých prípadoch by sa totiž prístroj mohol poškodiť.
Nezabúdajte tiež na pravidelnú výmenu vodného filtra!
Niektoré kávovary sú vybavené vodným filtrom, ktorý sa nachádza priamo v nádržke na vodu. Tieto filtre pomáhajú zmäkčovať vodu, zachytávajú mechanické nečistoty a predlžujú tak životnosť kávovaru. Zvyčajne by sa mali meniť každé dva mesiace v prípade, že kávovar používate každodenne.
Najčastejšie kladené otázky pri odvápnenie kávovaru
Ako vzniká vodný kameň v kávovare?
Vodný kameň tvorí z väčšej časti uhličitan vápenatý, ktorý sa postupne uvoľňuje z vody. Často sa tak deje práve pri zmene teplôt vody, ktorá sa v kávovare ohrieva.
Ako spoznať, aká je tvrdosť vody v domácnosti?
Tvrdosť vody vo vašej domácnosti by mala byť uvedená na webových stránkach vášho dodávateľa vody. Prípadne môžete využiť testovacie pásiky, ktoré sú voľne k zakúpeniu a s ktorými zmeriate tvrdosť vody počas niekoľkých sekúnd.
Ako odvápniť kávovar DeLonghi?
Odvápnenie kávovaru prebieha podobne ako v kávovaroch iných značiek. Ideálne by ste mali použiť chemický odvápňovač De'Longhi, ktorý je určený priamo pre kávovary rovnakej značky a jeho použitie je tak úplne bezpečné.