Ako sa starať o trávnik
Starostlivosť o trávnik rozhodne nezačína hnojením a nekončí kosením. Hustý zelený koberec na záhrade potrebuje pravidelnú výživu, sekanie, prevzdušňovanie aj zavlažovanie trávnika. Máme pre vás stručného sprievodcu, ktorý vás prevedie starostlivosťou o trávnik od jari do zimy.
Čo budete k starostlivosti o trávnik potrebovať?
Kosačku
Pravidelným kosením podporíte odnožovanie trávnika, dosiahnete dostatočného zárastu a kvalitného vzhľadu trávnaté plochy. Frekvencia sekanie závisí od druhu, funkciu trávniku, počasia i typu podnebie. Prvé kosenie po výseve prevádzajte až pri výške trávnika 6 až 8 cm, kedy by malo dôjsť k zníženiu na 5 až 6 cm.
Pri každom kosení by ste mali znížiť výšku trávnika maximálne o 1/3 výšky. Ideálna je výška medzi 3 cm až 5 cm, plochy v tieni koste vždy na 5 cm.
Vertikutátor
Vertikutácia je ideálny spôsob, ako sa zbaviť machu v trávniku a odstrániť nahromadené odumreté časti rastlín, zbytky pokosenej trávy a buriny
Za pomoci vertikutačných nožov sa presekne trávne výbežky. Tým sa podporí tvorba nových výhonkov a trávnik sa omladí. Ďalším dôležitým účinkom vertikutácia je obmedzenie rastu buriny a prevzdušnenie povrchu pôdy, ktorý potom lepšie prijíma vlahu, živiny a vzduch.
Hnojivá
Trávnik hnojte od apríla až do októbra. Vyberajte vždy špeciálne hnojivá pre trávnik s dlhodobým účinkom. Obsahujú všetky dôležité prvky pre výživu trávnika, ako je dusík, fosfor, draslík a horčík. Ich vzájomný pomer je navyše špeciálne upravený pre potreby optimálneho vyživenie.
Rôzne formy a obsahy živín potom umožňujú konkrétne reagovať na rôzne špecifiká danej časti trávnika. Na rozdiel od priemyselných hnojív nespôsobujú nárazový rast trávnika a nespáli ho pri nechcenom predávkovaní hnojiva.
Zavlažovací systém
Dôležité je záhradu zavlažovať, zavlažovať a zase zavlažovať. Pre správny a zdravý rast trávnik potrebuje veľké množstvo vody, zvlášť v letných mesiacoch.
Ak chcete mať aj v období sucha svieži, hustý a aktívny trávnik, siahnite po umelom zavlažovania. Postará sa o správny a pravidelný prísun vlahy, bez toho aby ste na to museli stále myslieť.
Kalendár starostlivosti o trávnik
Jar
- Sledujte počasie. Akonáhle sa ustáli a nehrozí teplotné výkyvy, môžete sa pustiť do práce na trávniku.
- V prípade, že na vašom trávniku ešte leží vrstva snehu, nechajte ho v pokoji a nezaťažujte ho ani chodením, predídete tak napadnutiu trávnika hubovými chorobami.
- Vertikutujte pri jarnom oteplení a za sucha. Po daždi je vhodné počkať asi 2 dni
- Posekajte trávnik na výšku 3 až 4 cm
- Nastavte nože vertikutátora. Mali by sa pôdy len dotýkať, odporúčaná hĺbka vertikutácie je 2 až 3 mm
Príliš hlboké prevzdušnenie poškodí koreňový systém aj rastliny. Motor vrátane nožov sú navyše vystavené nadmernému zaťaženiu a silno sa potom opotrebovávajú. Nastavenie vykonávajte vždy bez chodu motora a ideálne na rovnej ploche, ako je betón alebo dlažba. To, že trávnik po prevzdušnenie vyzerá poničený, je úplne normálne. Ak sa vám ale na záhrade objaví po odstránení burine väčšej holé plochy, dosejte je trávnych zmesí. na trávne fréze
Najlepší spôsob, ako hnojiť trávnik, je rovnomerne rozložiť granulované hnojivo po trávnej ploche. Tráve tak poskytnete živiny v správnom pomere, a predovšetkým na dlhšiu dobu. Hnojivá s dlhodobým účinkom pôsobia 70 alebo až 100 dní. A vďaka dlhšiemu vstrebávanie takmer nezaťažujú životné prostredie vymývaním živín do spodných vôd. Pre nanesenie hnojiva je vhodný aplikačný vozík alebo rozmetadlo, ktoré zaistí rovnomerné dávkovanie hnojiva.
Máte kyslú pôdu?Kúpte si testovacie pH prúžky. V pohári zmiešajte hrsť zeminy s destilovanou vodou a na 30 sekúnd do nej pH papierik ponorte. Pokiaľ má pôda pH nižšie ako 5,5 odporúča sa vápnenie trávnika. Vápno zvyšuje zásaditosť pôdy a obmedzuje rast nežiaduceho machu.
Akonáhle na trávniku narazíte na burinu, neotáľajte. Mladé rastliny sa totiž likvidujú ľahšie než tie s hlbokým koreňovým systémom. Na jednoročné druhy buriny vám postačí pravidelne kosiť trávnik, zbaviť sa viacročných rastlín býva ale zložitejšie.
Pomôžu vám selektívne herbicídy, ktoré ničia len dvojklíčnolistové druhy rastlín. Ideálne je postrek vykonať za suchého počasia. Takto ošetrenú trávu potom ideálne dva týždne nerozrezávajte a rozhodne ju nedávajte ani zvieratám na kŕmenie. Ak nechcete používať chemické herbicídy, vezmite si k ruke mechanický vytrhávač buriny.
Léto
Od júna do augusta je dôležité záhradu zavlažovať, zavlažovať a zase zavlažovať.
Či už siahnete po záhradnú hadicu, alebo umelom zavlažovanie, dôležité je trávnik zalievať v čase, keď na neho nesvieti plné slnka. Kvapky vody totiž pôsobí ako lupa a trávnik si môžete spáliť.
Ideálne je zalievať za svitania, keď je pôda vychladnutá. Ak nie ste ranné vtáča, zavlažujte aspoň v podvečer pri západe slnka.
Čím vyššia však trávnik necháte, tým menej je stresovaný horúčavou a suchom v letnom období. Počas obdobia bez dažďov tak odporúčame kosenie výrazne obmedziť. Vyššia trávnik si optimálne drží vlhkosť, lepšie riadi svoj vodný režim a tým nedochádza k jeho žltnutiu.
Podzim
Na jeseň je najdôležitejšie trávnik správne pripraviť na zimu. Prvým z vašich úloh je vertikutácia. Odstránite trávnu plsť a váš trávnik sa opäť z plných pľúc nadýchne. Zamedzíte tým tiež usídlenie plesní a hubových chorôb v trávniku a na jar potom následnému výskytu plesnivých a prázdnych miest v trávniku.
Ideálne na prelome októbra a novembra by mal byť trávnik naposledy pokosená. Trávu však nechajte krapet vyššie ako pri letnom sekanie, nízko pokosený trávnik ľahko vymrzne.
Po prevzdušnenie aplikujte špeciálne jesenné hnojivo a dodajte trávnika potrebnú výživu na zimné obdobie. Ak máte málo alebo príliš kyslú pôdu, príde na rad ešte vápnenie trávnika. To vylepší štruktúru zeminy, zníži náchylnosť trávnika k chorobám a zlepší akosť humusu v pôde. Dajte však pozor na veľmi silné dávky, ktoré vám zeminu převápní, na jar by ste potom mohli mať miesto trávniku púpavové poľa.
Zima
December, respektíve jeho začiatok, je poslednou príležitosťou, kedy môžete pohnojiť váš trávnik, ak ste to na jeseň nestihli. Odporúčame trávne hnojivo s vyšším obsahom draslíka.
Až napadne sneh, neshrabávejte ho stále na jedno miesto trávniku. Zbytočne ho tak zaťažujete, snehová pokrývka navyše pôsobí ako izolant a vytvára tak priateľské prostredie pre rôzne snežné plesne a huby. Či už je trávnik zmrznutý alebo rozmrazené, snažte sa po ňom chodiť čo najmenej, na jar sa vám kráľovsky odvďačí.