Ako vybrať gramofón
Gramofóny dlhé roky ležali zaprášené a v tieni moderných prehrávačov. V poslednej dobe ale zažívajú veľký návrat. Majú osobitý dizajn, hudbe dodávajú jedinečnú charizmu a počúvanie skladieb z gramofónových platní premení vo výnimočný okamih. Že si aj vy chcete púšťať albumy štýlovo a po starom z vinylov? Poradíme vám, ako vybrať ten najlepší gramofón a na aké parametre sa zamerať na kvalitný zvuk.
V prvom rade je potrebné sa rozhodnúť, či gramofón chcete využívať len na počúvanie hudby, alebo zároveň k digitalizácii starších dosiek či mixovanie.
- Moderné gramofóny vedia digitalizovať staré vinyly do MP3 formátov.
- Gramofóny môžu mať zabudované reproduktory, prehrávač CD diskov či rádio. Čím viac komponentov ale v sebe majú, tým horšia kvalita zvuku.
- Ak si chcete z nostalgie prehrávať staré dosky, bude vám stačiť klasický gramofón s reproduktormi.
- K Hi-Fi gramofónom treba vždy dokúpiť reproduktory a prípadne zosilňovač.
Dizajn a prevedenie
V ponuke gramofónov sa stretnete s retro dizajnmi aj moderným spracovaním, ktoré interiéru náramne pristane aj ako štýlový doplnok. Lacnejšie modely sa často vyrábajú z plastu imitujúceho drevo či kov, drahšie kúsky potom majú konštrukciu z kovu alebo dreveného masívu.
Kufríkové gramofóny sú v interiéri zaujímavým doplnkom.
Typy gramofónov
Hoci je ponuka gramofónov nepreberná, v zásade sa môžete stretnúť iba s tromi typmi gramofónu: klasický gramofón, Hi-Fi gramofón či DJ gramofón. Líšia sa medzi sebou množstvom funkcií, kvalitou zvuku i spracovaním.
Gramofóny s reproduktormi sú univerzálne modely, ktoré stačí po nákupe v podstate len zapojiť do zásuvky. Často mávajú okrem reproduktorov zabudované aj rádio či prehrávač CD. Sú špecifické nižšou cenou a menej kvalitným zvukom, ktorý je však pre nenáročných poslucháčov úplne dostačujúci.
Hi-Fi gramofóny sú už modely pre hudobných fajnšmekrov. Line sa z nich krištáľovo čistý zvuk bez kolísania rýchlosti, ide ale len o samotný gramofón, počítajte preto ešte s nákladmi na aktívny reproduktor či celú zostavu. Niektoré gramofóny majú v sebe zabudovaný štandardný predzosilňovač, ak ale majú iba phono výstupy je ešte potrebné predzosilňovač dokúpiť.
DJ gramofóny sú určené iba pre profesionálnych DJ, hudbu vedia totiž nielen púšťať, ale zároveň mixovať, kontumácie a podobne. Dokúpiť k nim musíte okrem reproduktorov tiež mixážny pult. Sú charakteristické celým radom pokročilých funkcií pre jedinečný hudobný zážitok, kvalita zvuku je na rovnakej úrovni ako v Hi-Fi gramofónoch.
Gramofón Pro-Ject sa pýši matným
prevedením i krištáľovo čistým zvukom.
Gramofón Lenco má integrovaný stereo
zosilňovač a zvládne tiež digitalizáciu vinylov.
Základné parametre
Výber gramofónu nie je nič zložité, ak máte prehľad o základných parametroch, ktoré majú vplyv na kvalitu zvuku, využitie aj životnosť zariadení.
Predzosilňovač sa stará o zosilnenie zvuku bez šumu a praskanie reproduktorov. Niektoré gramofóny majú predzosilňovač integrovaný, k iným treba predzosilňovač prikúpiť a následne cez phono vstup zapojiť do gramofónu. Ide o ďalšie náklady navyše, odmenou vám však bude naozaj rýdzi zvuk. V gramofóne totiž platí, že čím menej komponentov v sebe má zabudovaných, tým lepší zvuk z neho vychádza.
Náhon čiže pohon zabezpečuje v gramofóne otáčanie taniera, môže byť buď remienkový, alebo priamy.
- Remienkový pohon prenáša výkon na otáčajúci tanier gramofónu pomocou remienka a synchrónneho motorku. Na tomto princípe funguje úplná väčšina Hi-Fi i gramofónov s reproduktorom. Pri výbere je dôležité, aby remienkový pohon bol okrem šasi čiže základnej časti gramofónu a svojimi vibráciami nemal vplyv na kvalitu zvuku. Majú však aj svoje nevýhody. Dochádza u nich k občasnému kolísaniu otáčok a skoršiemu opotrebeniu remienku.
- Priamy náhon majú spravidla gramofóny určené pre dídžeja a niektoré drahšie Hi-Fi modely. Tieto gramofóny sú poháňané silným magnetom. Vďaka tomu majú špičkový zvuk bez kolísania rýchlosti i vibrácií.
Pre milovníkov retra je Sencor gramofón
nielen krásny na počúvanie, ale aj na pohľad.
Kvalitná prenoska je v gramofóne
GPO Retro PR 50 zárukou rýdzeho zvuku.
Ramienko je charakteristická súčasť gramofónu, na ktorej je umiestnená prenoska s ihlou. Stretnúť sa môžete buď s rovným, alebo zahnutým variantom.
- Rovné ramienko
Je typické pre lacnejšie modely, ponúka síce stabilný zvuk, ale v horšej kvalite. - Zahnuté ramienko
Záhyby umožňujú nastavenie snímacieho uhla a lepšie tak kopírujú drážky vinylovej platne, zvuk je vďaka tomu podstatne čistejší.
je umiestnená na konci ramien a stará sa o prenos zvuku z vinylovej platne. Môžu byť buď piezoelektrické, či elektromagnetické.
- Elektromagnetické
Spolu s kvalitným Hi-Fi gramofónom sú zárukou toho najlepšieho zvuku. Sú označované skratkou MC a MM. MM prenosky majú pohyblivý magnet a ponúkajú skvelý pomer ceny a výkonu, zatiaľ čo MC typy majú pohyblivú cievku, ktorá zaistí najkvalitnejší zvuk vôbec. - Piezoelektrické
Bývajú spravidla súčasťou lacnejších gramofónov, ich nevýhodou je rýchlejšie opotrebovanie a nižšia kvalita zvuku.
Tip: Vymeniť prenosku v gramofóne nie je nič zložité, ak tak nie ste spokojní so zvukom, môžete si dokúpiť kvalitnejší typ.
dodáva sa totiž s reproduktormi i predzosilňovačom.
Gramofónové ihly sa líšia predovšetkým materiálom. Pokiaľ máte doma zbierku cenných dosiek, rozhodne zvoľte ihly z diamantu, ktoré sú buď elipticky či sféricky brúsené.
Pre bežný posluch vám bohato postačí sféricky brúsená ihla so zaguľatenou špičkou. Naopak hudobní znalci a nároční poslucháči by mali siahnuť po elipticky brúsenej ihle, vďaka ktorej sa z gramofónu šíria jemnejšie tóny vrátane tých najmenších detailov.
lepšie je preto investovať do tej diamantovej.
V každom gramofóne nájdete v popise aj rýchlosť otáčok za minútu. Drvivá väčšina modelov má rýchlosť 33 alebo 45 otáčok za minútu, čo je vhodné pre nové dosky. Pokiaľ ale doma máte zbierku vinylov starých niekoľko desiatok rokov, budete potrebovať gramofón s rýchlosťou 78 otáčok za minútu.
Tip: Rýchlosť otáčok môžete zmeniť tiež výmenou remienka o správnej veľkosti.
Dosky vyrábané pred rokom 1960 sú ťažšie a majú širšiu drážku. Od 60. rokov až dodnes sa vyrábajú dosky z vinylu a s úzkou drážkou, ktoré nesú označenie SP, EP alebo LP.
- SP vinyly čiže single sú malé dosky s priemerom 17 cm, na každej strane majú iba jednu skladbu.
- EP vinyly už na sebe nesú dlhšiu zvukovú stopu, na každú stranu sa zmestia až tri pesničky.
- LP vinyly sú dosky s priemerom 30 cm a zmestí sa na ne kompletný album.
prevedeniu postará o dokonalý hudobný zážitok.
- V gramofónoch s manuálnym ovládaním musíte ramienko na dosku umiestniť pre začiatok prehrávania a na konci počúvania zase zdvihnúť.
- Poloautomatické modely potom vedia ramienko na konci prehrávania zdvihnúť samy.
- Ak si chcete užiť počúvanie hudby iba stlačením jedného tlačidla, siahnite po automatickom ovládaní.
Gramofóny sú analogická zariadenia a ich váha tomu tiež zodpovedá. Najľahšie modely majú okolo 2 kg, niektoré kúsky však vážia cez 10 kg.
Gramofóny sú síce primárne určené pre prehrávanie hudby z dosiek, moderným modelom ale nechýbajú funkcie, ktoré ich využitie viac rozširujú. Medzi pridané doplnky patria napríklad CD mechanika, USB, Bluetooth či diaľkové ovládanie.
- CD
Gramofóny s CD prehrávačom sú už multifunkčným zariadením, na ktorom si užijete vaše obľúbené albumy z vinylov i CD. - USB
USB vstup umožňuje pripojenie gramofónu k počítaču, oceníte ho nielen pre digitalizáciu hudby z dosiek, ale tiež pri púšťaní hudby uloženej v počítači. - Bluetooth
Gramofón s Bluetooth vám umožní bezdrôtovo prepojiť gramofón s mobilným telefónom, tabletom či počítačom. Využijete ho tiež na prenos zvuku do bezdrôtových reproduktorov či slúchadiel. - Diaľkové ovládanie
Diaľkové ovládanie vám umožní nastavenie gramofónu aj púšťanie dosiek z pohodlia gauča. - Výstupy – porty
Každý gramofón je vybavený portom pre pripojenie audia. Môže to byť buď 3,5 mm jack konektor pre prepojenie s menšími reproduktormi či slúchadlami, alebo AUX vstup pre pripojenie kvalitnej zostavy reproduktorov. - Reproduktory ku gramofónu
Naozaj kvalitný zvuk si užijete iba z externých reproduktorov. V prípade, že chcete počúvať hudbu iba z vinylov, postačia vám aktívne reproduktory. Ak by ste však chceli mať doma kompletnú Hi-Fi zostavu, nezaobídete sa bez zosilňovača a pasívnej reprosústavy.
pomocí technologie Bluetooth či USB portu.
Nielen gramofón, ale aj vaša zbierka vinylov budú čas od času potrebovať trochu starostlivosti. Samozrejmosťou je čistenie od prachu, po nejakej dobe je tiež potrebné vymeniť prenosku či hrot gramofónu, ktoré sa rýchlo opotrebovávajú. Ideálny interval je aspoň raz do roka.
Na vinylové platne siahajte len minimálne a snažte sa dotýkať iba ich hrán, na drážkach totiž ľahko priľne nielen prach, ale aj mastnota či pot z prstov. Pre čistenie si môžete prikúpiť špeciálny čistiaci štetec, ktorý ich spoľahlivo a šetrne zbaví prachu.
Obstaranie gramofónu nie je lacná záležitosť a počas výberu preto často cena hrá nemalú úlohu. Tá sa samozrejme odvíja od kvality prevedenia gramofónu i zvuku. Najlacnejšie gramofóny zoženiete do 100 eur, spravidla to bývajú modely s reproduktormi určené pre menej náročných milovníkov hudby.
Tí, ktorí si chcú užiť rýdzi zvuk, by už mali vyberať v cenovej relácii do 400 eur. V tejto kategórii nájdete kvalitné Hi-Fi gramofóny, je však nutné počítať s ďalšími výdavkami za reproduktory a prípadne predzosilňovač ku gramofónu.
Profesionálne gramofóny pre dídžeja s dokonalým zvukom sa potom pohybujú v rozmedzí od 600 eur až do pár tisíc.