10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať kombinézu na motorku


Výber oblečenia na motorku je veľmi špecifickou záležitosťou. Nedá sa vyberať len podľa toho, čo sa vám páči. Zásadnú úlohu zohrávajú aj iné parametre, ktoré zaisťujú, že je oblečenie nielen funkčné, ale v prípade nehody vám jeho správny výber dokáže nielen zachrániť kožu, ale mnohokrát dokonca aj život. Preto je treba vyberať moto oblečenie naozaj s rozmyslom a vedieť, ako na to. Dnes sa zameriame na to, ako správne vybrať moto kombinézu.

Moto kombinézy sú často vnímané tak, že patria predovšetkým na závodný okruh. Z hľadiska ochrany sú ale považované za to najbezpečnejšie oblečenie na motorku, ktoré si môžete zaobstarať. Oproti klasickým nohaviciam a bundám na motorku je čiastočnou nevýhodou zložitosť obliekania a vyzliekania, ale z hľadiska bezpečnosti ju nič neprekoná. Aby však plnila svoju ochrannú funkciu na maximum, musí vám skvele padnúť.

Ako vybrať kombinézu na motorku

Jednodielnu alebo dvojdielnu kombinézu na motorku? Záleží na druhu jazdy!

Ako pri dámskych, tak aj pánskych moto kombinézach sa na trhu štandardne stretnete s dvoma typmi, a to s jednodielnymi alebo dvojdielnymi kombinézami. Výber záleží na vašich preferenciách:

  • Jednodielne sú vhodné primárne na jazdenie bez veľkých zastávok či na okruh,
  • dvojdielne prevedenie potom oceníte predovšetkým v letných mesiacoch, keď zastavíte na odpočívadle, pretože môžete odopnúť vrchnú časť.

Kožená kombinéza na motorku alebo textilná moto kombinéza?

Ďalší parameter, ktorý zohráva pri výbere zásadnú úlohu, je materiál. Štandardne sú kombinézy vyrábané buď z kože alebo z textilu. A hoci je koža mnohokrát vnímaná ako tvrdý, nepríjemný a nepohodlný materiál, v prípade oblečenia na motorku by mala hrať primárnu úlohu. Pozrite sa na porovnanie jej výhod a nevýhod oproti textilu:

Výhody Nevýhody
Kožená moto kombinéza + vysoká odolnosť voči oderu
+ vysoká odolnosť voči mechanickému poškodeniu
+ výrazne bezpečnejšia ako textilná kombinéza
+ perfektne drží chrániče na svojich miestach
+ pri vysokých rýchlostiach poskytuje vyššie pohodlie ako textil
- horšia pohyblivosť
- tvrdý, menej poddajný materiál
Textilná moto kombinéza + pohodlnejšie, príjemnejšie nosenie
+ lepšia pohyblivosť
+ ľahšia ako koža
+ poskytuje vnútorné odvetranie potu
+ obvykle vybavená odopínacou termovložkou
- menej bezpečná oproti koži (neporovnateľný rozdiel najmä pri vysokých rýchlostiach)
- výrazne menšia odolnosť proti mechanickému poškodeniu
Zhrnutie odporúčaní

Všeobecne je možné odporučiť, aby ste pri športových cestných motorkách a pre jazdy pri vyšších rýchlostiach používali kožené kombinézy.

Textilné kombinézy sú oproti tomu vhodné pre cestovné motocykle a endura, kedy jazdíte pri nižších rýchlostiach.

Ako vybrať kombinézu na motorku

Nepodceňujte výber kombinézoy

Moto kombinéza je akýmsi vašim ochranným štítom - je to práve ona, kto bude chrániť vašu kožu v prípade nehody. Preto ju musíte vybrať tak, aby plnila svoj hlavný účel na maximum. Zásadou číslo jedna je to, že vám musí skutočne tesne priliehať na telo, a to najmä v miestach, kde sú chrániče.

 Pri koženej kombinéze pamätajte na to, že sa koža po pár noseniach trochu vytiahne, preto voľte radšej naozaj tesnejšiu veľkosť – nesmie vás ale nikde tlačiť či obmedzovať v pohybe.

Zdroj obrázku: Kekyalyaynen / Shutterstock.com
TIP! Pokiaľ objednávate kombinézu online v kategórii s moto potrebami, vždy si dôkladne premerajte všetky miery najrôznejších častí tela a porovnajte ich s tými, ktoré sú uvedené pri výrobku.

Kvalitnú kombinézu spoznáte predovšetkým podľa nasledujúcich prvkov:

  • V oblasti od podpazušia k zápästiu sa nachádzajú bezšvíkové kevlarové streče, ktoré umožňujú bezproblémový pohyb rúk bez toho, aby ste do nich dostávali kŕč.
  • Ďalšia bezšvová kevlarová streč je v oblasti od rozkroku ku členku – tá zaisťuje bezproblémové nasadanie/sadanie a voľnú pohyblivosť nôh, vrátane ich roztiahnutia.
  • V oblasti nad kolenom musia byť flexibilné panely, ktoré pomáhajú k tomu, aby ste na motorke vydržali so skrčenými nohami bez toho, aby vám drevenili či vás chytali kŕče.
  • Veľmi dôležité sú tiež predzavreté rukávy, ktoré pomáhajú držať prirodzenú pozíciu ruky v posede na motorke (nikdy nejazdíte s napnutými rukami). Toto predzavretie je potom nutné aj pri nohaviciach, kde zase podporuje pokrčenú nohu.
  • Predná časť kombinézy musí byť kratšia ako zadná, pretože na motorke nikdy nesedíte s vzpriameným chrbtom.
  • Celkovo musí byť kombinéza predtvarovaná, aby pomáhala držať pozíciu tela.
Nezľaknite sa ťahu!

Pri oblečení kombinézy a pokuse o vzpriamený stoj môžete cítiť tlak v oblasti hrudníka a nemožnosť sa úplne narovnať - to je v poriadku, kombinéza je predtvarovaná pre jazdu na motorke v predklone, preto vám neumožní úplne sa narovnať.


Ako má sedieť kombinéza na motorku

Akonáhle sa oblečiete do kombinézy, je potrebné skontrolovať, či vám naozaj sedí. Ideálne je, keď sa v nej skúsite posadiť s roztiahnutými nohami, urobíte drep, alebo si ju vyskúšate rovno v posede na motorke.

Jednoduchá pomôcka

Aby ste poznali, či vám kombinéza sedí alebo nie, sadnite si do hlbokého drepu, roztiahnite nohy čo najviac od seba, lakte zaprite o kolená a dlane spojte pred sebou. V tejto pozícii vás nesmie kombinéza nikde ťahať, škrtiť ani drieť.

Zdroj obrázku: Mikhail Akimov / Shutterstock.com
Ako vybrať kombinézu na motorku

Pri oblečení kombinézy sa zamerajte na nasledujúce parametre:

  • Kombinéza vás nesmie ťahať v podpazuší a cez ramená.
  • Všetky chrániče musia sedieť presne na miestach určenia a nesmú sa pretáčať.
  • Kombinéza sa nesmie napínať v rozkroku.
  • Kombinéza musí končiť nad zápästím, aby ste mohli hýbať rukami a mohli si bez problémov nasadiť rukavice na motorku.
  • Na hrudníku sa nesmie tvoriť veľká „bublina“.
  • Kombinéza vám musí umožniť zaľahnutie na riadidlá.
  • Nohavice musia byť kratšie, nesmú vás drieť do nohy a musia zaistiť bezproblémové obutie topánok na motorku.

Údržba oblečenia na motorku

Zaobstaranie kombinézy na motorku nie je práve najlacnejšou záležitosťou, preto sa treba o ňu riadne starať – obzvlášť o tú koženú. Údržba odevu spočíva predovšetkým v jeho očistení od nečistôt, ako sú bahno, prach či mušky.

  • K očiste používajte mäkkú handričku alebo hubku, ktoré namočíte vo vode a nečistoty utrite. Prípadne môžete použiť špeciálny prípravok na čistenie koženého oblečenia.
  • V žiadnom prípade kožu nikdy nečistite veľkým tlakom alebo hrubými čistiacimi prostriedkami, ktoré by ju mohli poškodiť.
  • Uschnúť nechajte kombinézu vždy prirodzeným spôsobom, nikdy ju nesušte na radiátore.
  • Po každom čistení by ste mali kombinézu naimpregnovať ochranným prostriedkom na kožu – použiť môžete buď krém alebo sprej.
  • Po impregnácii je vhodné nechať kombinézu aspoň deň až dva zaschnúť. V opačnom prípade by mohla byť kombinéza klzká.

Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať helmu na motorku

Či už máte doma skúter, alebo cestnú motorku, prilba je jednou z prvých a tiež najdôležitejších ochranných pomôcok, ktoré budete kupovať... celý článek

Ako vybrať navigáciu do auta

Chcete mať v aute spoľahlivú GPS navigáciu, ktorá bude prehľadná, jednoduchá na ovládanie, vždy vám poskytne aktuálne dáta a zdarne... celý článok

Ako vybrať správnu autožiarovku

Prasknutú autožiarovku na automobile treba kvôli bezpečnosti pri jazde vymeniť čo najskôr. Ak ste zruční, jej výmenu môžete zvládnuť aj sami... celý článek