Ako vybrať krovinorez
Krovinorez sa dostane aj do miest, ktorých klasická kosačka nedosiahne! Poradí si na svahovitých pozemkoch alebo ťažko dostupných miestach. Využijete ho na kosenie trávy, najrôznejších krovín, náletov aj drobných vetvičiek. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké druhy krovinorezov existujú, ktorý vybrať pre vaše potreby a ako s tzv. motorovou kosou zaobchádzať. Benzínové krovinorezy sa hodia pre náročné presekávanie hustých krovín, elektrické krovinorezy využijete pre bežnú údržbu záhrady, akumulátorové krovinorezy sú zase ideálne pre pohodlné zastrihávanie trávy alebo kríkov.
Aký je rozdiel medzi krovinorezom a strunovou kosačkou? Pozor, rozdiely sú zásadné!
Hneď na začiatku si ujasníme, čo to vlastne krovinorez, čiže motorová kosa je. Často je totiž chybne zamieňaný so strunovou kosačkou. Kým strunová kosačka je však vhodná len na strihanie trávy v ťažko dostupných miestach a na kosenie užíva len strunu, krovinorez je výrazne výkonnejší, mohutnejší a poradí si aj s hustým krovím a drobnými vetvami. Navyše je univerzálny - má výmenné hlavice, takže možno použiť mimo klasických hviezdicových nástavcov aj strunu.
Pri výbere je kľúčový pohon krovinorezu! Ktorý vybrať?
Krovinorezy môžeme rozdeliť do troch skupín, podľa typu pohonu. Každý z nich sa hodí na iný typ práce i veľkosť a stav pozemku. Preto sa na ne pozrieme zblízka a preberieme si ich prednosti i prípadné nevýhody!
Benzínový krovinorez sa hodí pre vyžínanie hustých krovín a náletov!
Benzínové krovinorezy patria medzi najsilnejšie a najuniverzálnejšie. Využijete ich v prípade, že potrebujete spravovať väčší pozemok, na ktorom rastie okrem trávy veľa krovín, náletových drevín alebo tŕnia. Vďaka vysokému výkonu sú schopné poradiť si aj s tenšími kmeňmi a vetvami. Ako palivo sa používa benzín v kombinácii so špeciálnym motorovým olejom. Vyberať môžete modely s dvojtaktnými a štvortaktovými motormi:
- Krovinorezy s dvojtaktným motorom – patria k najrozšírenejším, pretože sú jednoduché na údržbu a pritom sú pri kosení veľmi efektívne a výkonné. Olej do motora sa mieša spolu s benzínom a jednoducho sa nalieva do jednej nádržky. Nevýhodou je vyššia hlučnosť motora a väčšia produkcia spalín.
- Krovinorezy so štvortaktným motorom – ich konštrukcia a teda aj údržba je komplikovanejšia, preto patrí medzi menej rozšírené. Vďaka tomu, že pri práci sú však výrazne tichšie, sú často využívané tam, kde by nadmerný hluk mohol vadiť.
- veľmi výkonný, poradí si aj s hustým krovím
- vhodný aj pre profesionálne využitie
- ľahká manipulácia, nezavadzia žiadny el. kábel
- k prevádzke nepotrebuje el. prípojku
- je mohutný, hlučný a pomerne ťažký
- menej ekologický než ďalšie modely
- kvalitné modely kúpite za vyššiu cenu
Elektrický krovinorez je ideálny pre pravidelnú údržbu záhrady!
Pokiaľ máte udržiavanú záhradu a hľadáte stroj, ktorý ju v dobrej kondícii udrží, môžete siahnuť po elektrickom krovinoreze, ktorý je ľahší a lepšie sa s ním manipuluje. Avšak len v prípade, že máte prístup k el. zásuvke a pozemok nie je príliš rozľahlý. Elektrický krovinorez je totiž potrebné po celú dobu práce napájať zo siete. Nemusíte sa tak starať do dolievania benzínu alebo dobíjania akumulátora, avšak el. kábel môže byť pri práci trochu nepohodlný a nezriedka môže zavadzať.
→ Aké výhody a nevýhody poskytuje elektrický krovinorez?
- práca s krovinorezom je časovo neobmedzená
- je tichý a šetrný k okoliu
- má optimálny výkon pre univerzálne údržbu záhrady
- je ľahký a poradí si s ním aj drobná žena
- el. kábel môže byť nepohodlný
- je potrebné mať prístup k elektrine
Akumulátorový krovinorez využijete pri údržbe ťažko dostupných miest!
Posledný typ krovinorezu sa dobíja pomocou akumulátora. Odpadajú teda starosti s el. káblom. Kosiř môžete kdekoľvek, obmedzeni ste iba kapacitou akumulátora, ktorý je potrebné po určitej dobe znovu nabiť. Akumulátorové krovinorezy sa najlepšie hodia pre údržbu v okolí záhonov, skaliek a ťažko dostupných priestorov medzi stromčekmi a podobne, poradia si aj s väčšou trávnatou plochou, nemôžu sa však porovnávať s výkonnými benzínovými krovinorezmi.
Aké klady a zápory je potrebné spomenúť u aku krovinorezov?
- vďaka akumulátoru nevyžadujú pripojenie do siete
- dobre sa s nimi manipuluje
- sú zvyčajne najtichšie a neprodukujú žiadne spaliny
- majú nižší výkon
- práca časovo obmedzená kapacitou
- obstarávacia cena je vyššia
Multifunkčný krovinorez s výmennými hlavicami nahradí iné záhradné náradie!
Pokiaľ chcete krovinorez využívať čo najčastejšie pre rôzne záhradné úkony, zamerajte sa na ich multifunkčné modely. Tie sú vybavené niekoľ kými vymeniteľnými nástavcami, ktoré zastanú prácu iných záhradných spotrebičov. Vy tak ušetríte peniaze aj skladovací priestor! S akými nadstavcami sa môžete stretnúť a na čo ich využijete?
- Vyžínacia hviezdica - je vhodná, ak chcete prístroj užívať ako klasický krovinorez, teda k vyžínanie zarastených krovísk a náletových tráv a drevín.
- Struna - je ideálny v prípade, že sa chystáte na vyžínania trávniku, nahrádza strunovú kosačku.
- Záhradné nožnice - slúži na údržbu živého plotu, dokážu zastúpiť bežné plotové nožnice.
- Píla - slúži na prerezávanie ovocných stromov a iných drevín, vďaka dlhému nástavcami je práca pohodlná a bezpečná, vyrovná sa niektorým reťazovým pílam.
Dostatočný výkon krovinorezu je základom úspechu
Podľa plochy, Ktory budete krovinorezom upravovať, je nevyhnutné zvoliť zodpovedajúci výkon krovinorezu. Len tak bude práca pohodlná, prístroj sa nebude trápiť a prehrievať a zároveň nebude príliš Ťažký v pripade, že budete vyzina iba nenáročné traviny.
Výkon krovinorezov sa pohybuje najčastejšie Medzi 1 - 4 kW, všeobecne platí, že benzínové modely sa radia medzi najsilnejšie a najvýkonnejšie.
Výkon krovinorezu | Špecifikácia a využitie |
---|---|
Max. 1 kW | Bežné aku a elektrické modely s hmotnosťou 3 - 4 kg sú vhodné na vyžínanie menších plôch, bez veľkého množstva krovín. |
1 – 3 kW | Patrí medzi najvyhľadávanejšie, sú totiž ideálne pre bežné využitie, dosahujú hmotnosť 5 - 8 kg, dostatočne silné aj pri vyžínaní väčších a zarastených plôch, avšak nie sú extrémne ťažké. |
3 a viac kW | Najvýkonnejšie a tiež najrobustnejšie krovinorezy s hmotnosťou až 10 kg sú vhodné pre každodennú prácu aj profesionálne využitie. |
S výkonom súvisí počet otáčok a tiež objem motora (v prípade benzínových krovinorezov). Pri oboch parametroch platí, že čím vyššia je hodnota, tým je krovinorez výkonnejší.
Komfort pri vyžínaní ovplyvňuje aj zvolený druh rukoväte
V krovinorezoch sa môžete stretnúť s dvoma druhmi rukovätí, z ktorých každý má svoje špecifiká. Ktorú zvoliť?
Nájdete skôr v ľahších krovinorezoch s nižším výkonom, tieto modely sú skladnejšie, ale práca s nimi vyžaduje určitý cvik.
S nimi sa stretnete vo výkonnejších krovinorezoch, ktoré sú prirodzene ťažšie, ale pomocou riadidiel sa lepšie ovládajú a práca vyžaduje menšiu námahu.
Antivibračný systém a chrbtový popruh je zárukou komfortu!
Predovšetkým v prípade výkonných benzínových krovinorezov odporúčame voliť modely, ktoré sú vybavené antivibračným systémom, ktorý výrazne eliminuje vibrácie vedúce z motora, a tým znižuje únavu rúk počas práce. Úplnou nevyhnutnosťou je aj chrbtový popruh, na ktorý sa krovinorez zavesí a na chrbát prenesie väčšinu záťaže z rúk.
Krovinorez Stihl
Krovinorezy od firmy Stihl patria k najobľúbenejším predovšetkým z dôvodu vysokej kvality prevedenia a dobrého výkonu pre všetky druhy využitia. K dostaniu sú ľahké modely pre vyžínanie travín i veľmi výkonné benzínové krovinorezy určené pre profesionálov. Stroje sú pre jednoduché ovládanie vybavené multifunkčnou rukoväťou a 4-bodovým antivibračným systémom pre elimináciu záťaže.
Krovinorez Hecht
Motorové kosy Hecht sú obľúbené medzi hobby užívateľmi, ktorí chcú spoľahlivý stroj za dostupnú cenu. Krovinorezy sú často vybavené radom užitočných nástavcov v podobe plotostrihu alebo vyvetvovacej píly, ktoré možno jednoducho meniť podľa potreby.
Najčastejšie kladené otázky pri výbere krovinorezu
Ako pracovať s krovinorezom?
Pri práci s krovinorezom buďte ostražití, dbajte na svoje bezpečie a berte ohľad na okolie. Nikdy sa nepribližujte k žacím nadstavcom, pokiaľ je krovinorez v prevádzke. Pred výmenou nástavca ho vždy vypnite a po inštalácii sa uistite, že nadstavec drží, ako má. Pozor dajte v prípade, že kosíte v miestach, kde sa nachádza drobné kamienky - môžu sa vymrštiť vysokou rýchlosťou a ohroziť okolie.
Ako na údržbu krovinorezu?
Po každom vyžínaní by ste mali krovinorez očistiť od zvyškov trávy. V prípade benzínových krovinorezov dbajte na správny pomer benzínu a motorového oleja, v opačnom prípade by sa mohol motor zadrieť a nenávratne poškodiť. Oplatí sa krovinorez čas od času premazať a vyčistiť vzduchový filter, predĺžite tak jeho životnosť.
Je lepší elektrický alebo benzínový krovinorez?
Tu záleží na tom, aké sú vaše požiadavky. Ak sa chystáte vyžínať veľké plochy v nepriechodnom teréne, vyberte si výkonný benzínový krovinorez, ktorý nie je limitovaný el. káblom a poradí si aj tenkými vetvami. Ak budete krovinorez používať na pravidelnú údržbu záhrady a v dosahu budete mať el. prípojku, voľte skôr ľahší a tichší elektrický krovinorez.
Aké ochranné pomôcky pre rezanie krovinorezom sa budú hodiť?
Pri práci s krovinorezom by ste sa mali vybaviť ochrannými pracovnými okuliarmi, kvalitnou pracovnou obuvou s oceľovou špičkou a ochrannými slúchadlami, ktoré zmiernia nepríjemný hluk. Nevhodné sú krátke nohavice - odletujúce kamienky alebo vetvičky by vás mohli poraniť.