Ako vybrať kuchynský robot
Nadrví ľad, nastrúha zemiaky na zemiakové placky alebo uhnetie cesto. Kuchynský robot sa pri správnom výbere stane v kuchyni vašou pravou rukou. Pomôžeme vám vybrať ten správny, ktorý budete používať s radosťou.
Čo dokáže kuchynský robot?
Viete, na čo budete kuchynského robota používať? Medzi najčastejšie využívané funkcie patria:
- sekání a krájení,
- sekanie a krájanie,
- strúhanie,
- šľahanie,
- hnetenie,
- mixovanie.
Užívatelia tiež radi siahnu po prístroji, na ktorý možno nasadiť lis na citrusy, mlynček na mäso alebo pomáha s odšťavovaním. Niektoré roboty majú aj nástavce na mletie kávy, maku, prípravu zmrzliny alebo cestovín .
Vďaka širokému spektru funkcií dokáže kuchynský robot nahradiť vyššie menované spotrebiče, ale aj mixér, metlu a najmä vaše ruky.
Kuchynský robot alebo food processor?
Pri výbere pomocníka do kuchyne sa pravdepodobne stretnete rovno s dvoma názvami - kuchynský robot a food processor. Rozdiel medzi nimi je zrejmý zo spôsobu využitia:
- Kuchynské roboty vedia perfektne miešať, hniesť a šľahať. Ľahko pripravia potrebné cesto, šľahačku alebo krém. Mávajú sklopné rameno a misu na suroviny.
- Food processory sa uplatnia pri strúhaní, mixovaní a krájaní. Poradia si so smoothie, drveným ľadom aj s rozsekaním orieškov. Pohon je ukrytý naspodku nádoby, ktorá býva vyššia a horšie sa umýva.
Niektoré výrobky sú kombináciou oboch typov spotrebiča a môžu tak mať rozšírené funkcie.
Ako vybrať kuchynského robota
Ak sa v novom robote chystáte vyrábať raw pochúťky z mletých orechov a datlí alebo napríklad drviť ľad, pamätajte tiež na silu stroja. Rovnako tak si vyšší príkon vyžaduje napríklad mletie mäsa, spracovanie tvrdých potravín alebo dlhé miesenie väčšieho množstva cesta.
Pre tieto účely siahnite po strojoch s príkonom ideálne vyšším než 500 W Najvýkonnejšie roboty majú príkon v rozpätí 1200 až 1700 W.
Pokiaľ s robotom plánujete chystať jedlo pre štvorčlennú domácnosť, kúpte si stroj s objemom misy minimálne 4 litre. Všeobecne sa môžete odraziť od nepísanej poučky, že čo osoba, to liter objemu.
Před nákupem se ujistěte, že víte, kde bude přístroj stát. Vyhraďte mu prostor na kuchyňské lince nebo ve skříňce. Při časté manipulaci a zvedání do výšky oceníte nižší hmotnost stroje.
Pre časté prenášanie sú vhodné ľahšie plastové modely. Nemusíte sa obávať ftalátov, tie sa totiž prípadne uvoľňujú až pri vyšších teplotách, na ktoré sa robot ani pri intenzívnom výkone nezahreje.
Bohaté príslušenstvo síce uľahčuje prácu, ale zároveň vás zaväzuje k vyčleneniu ďalšieho miesta. Sledujte preto pri výbere aj parameter úložného priestoru. Ten naznačuje, že na ukladanie príslušenstva dostanete špeciálny úložný priestor (najčastejšie tašku) a ľahko tým vyriešite bezpečné skladovanie náhradných nožov či nástavcov.
V kuchyni dokáže potrápiť aj umiestnenie prístroja do blízkosti zásuvky. Ak je to prípad aj vašej domácnosti, nezabudnite parameter dĺžky kábla a vyberte si ho dostatočne dlhý.
Príslušenstvo a praktické funkcie
K robotovi pravdepodobne dostanete aj niektoré metly, ktoré vám uľahčia prípravu rôznych surovín. U niektorých výrobcov si môžete ďalšie typy dokúpiť.
Kam budu na elektrokole jezdit?
- Miešacia metlak premiešavaniuli
- hnetacia metla alebo hák na prípravu ciest,
- šľahacia metla pre nadýchanú šľahačku,
- K metla, ktorá pojme celú misu, sa používa pri miesení mletého mäsa, výrobe kaše alebo krémov,
- flexi metla s mäkkými krajmi je skvelá pre prípravu piškótových ciest a jemných krémov.
Užitočné funkcie kuchynských robotov
- Spôsoby miešania – stredové miešanie jednou alebo dvoma metlami je menej efektívna ako planetárny systém. Pri ňom totiž metla kopíruje steny misy a jej obsah dôkladne premiešava.
- Celokovové prevedenie vydrží dlhšie ako plastové. Robot je však ťažší. Preto sa nehodí pre tých, ktorí budú stroj často prenášať. Prehľadný LCD displej a prípadný časovač vám dodajú informácie o nastavení a uľahčia varenie.
- Poistka proti spusteniu bez riadne zatvoreného krytu zvyšuje bezpečnosť použitia.
- Poistka proti prehriatiu zaistí, že sa pri vysokých teplotách motora robot sám vypne.
- Jednotlivé diely a metly možno umývať v umývačke (označené samostatne na jednotlivých dieloch). Uľahčíte si tak ďalšiu prácu.
- Automatické programy v základnom nastavení zabezpečia optimálnu konzistenciu cesta alebo šľahačky.
- Regulácia rýchlosti vám pomôže spracovať akúkoľvek surovinu. Pulzný spínač potom umožňuje použiť krátkodobo maximálny výkon - hodí sa napríklad pri drvení ľadu. .
- Protišmykové nožičky zabránia posúvaniu stroja po kuchynskej linke a zvyšujú tak bezpečnosť používania.
- Najmodernejšie prístroje tiež disponujú funkciou tepelnej prípravy surovín priamo v robote .
Cena kuchynského robota
Investícia do kuchynského robota sa pohybuje od 60 eur . Tie najdrahšie prístroje so špeciálnymi funkciami a bohatým príslušenstvom ale môžu stať aj viac ako 1000 eur.
Dostatočne výkonný prístroj, v ktorom zvládnete prípravu jedla pre štvorčlennú domácnosť, kúpite už od 70 eur. hornou hranicou 200 eur je z čoho vyberať.
V cene sa odráža materiál prístroja (celokovové či plastové telo), sila výkonu, dodávané príslušenstvo aj celková kvalita prevedenia. Preto sa oplatí investovať napríklad aj väčšiu sumu, ale do kuchynského robota, ktorý vám bude slúžiť ďalšie roky.
5 otázok, ktoré si položte pri výberu kuchynského robota
TIP: Na linku vyberajte dizajnový robot, inak sa orientujte podľa rozmerov, váhy a úložného priestoru.
- sekanie-krájanie
- strúhanie
- šľahanie
- hnetenie
- mixovanie
- príprava zmrzliny
- mletie mäsa, kávy alebo maku
- lisovaný citrusov alebo odšťavovania
TIP:Čo osoba, to liter objemu.
TIP:Ak áno, vyberajte robot s príkonom viac ako 500 W
TIP:Záleží, kde bude robot stáť a kde je najbližšia zásuvka.
Cena je pri výbere dôležitá, ale ešte dôležitejšie sú vaše odpovede na tieto otázky.