Ako vybrať prilbu na lyže
Lyžiarska prilba je nepostrádateľnou súčasťou každej lyžiarskej výbavy. S rýchlejším tempom na zjazdovkách a vyšším počtom lyžiarov rastie riziko pádu. Helma na lyže výrazne znižuje riziko poranenia hlavy, ktoré obvykle patria medzi najzávažnejšie. Navyše chráni aj pred chladom alebo vetvami. Ako vybrať lyžiarsku prilbu tak, aby dokonale padla a plnila svoj účel, vám radi poradíme! Vyberať môžete z mnohých modelov i designov. Lyžiarska prilba sa tak stáva nielen účinným chráničom, ale aj štýlovým a slušivým doplnkom, v ktorom na zjazdovke zažiarite!
Prečo si zaobstarať lyžiarsku prilbu?
Už dávno minula doba, kedy sa lyžovalo len v teplej čiapke. Lyžiarske prilby sa právom stávajú bežnou výbavou väčšiny lyžiarov, v niektorých krajinách sú dokonca povinné. Prečo nosiť prilbu na lyže?
- V prípade pádu výrazne znižuje riziko vážneho poranenia hlavy.
- Chráni hlavu pred šľahnutím vetvami, alebo úderom vleku (pri páde).
- Dobre izoluje, chráni pred chladom, vlhkosťou i vetrom.
- Spoľahlivo fixuje lyžiarske okuliare.
Pološkrupinová vs. celoškrupinová lyžiarska prilba - ktorú vybrať?
Lyžiarske prilby môžeme podľa konštrukcie deliť do niekoľkých základných skupín, z ktorých každá je vhodná pre iné využitie. Z akých typov môžete vyberať?
Pološkrupinová lyžiarska prilba je vhodnou voľbou pre rekreačných lyžiarov!
Tzv. halfshellové lyžiarske prilby majú v oblasti lebky pevnú škrupinu, v oblasti uší sú však iba textilné výplne, ktoré možno v prípade potreby jednoducho odopnúť. Tieto prilby sú úplne dostačujúce pre väčšinu rekreačných lyžiarov, ktorí sa vydávajú na upravené zjazdovky.
- vysoký komfort pri nosení helmy
- nižšia hmotnosť, cez helmu dá dobre počuť
- nedostatočná pre extrémnu jazdu
Celoškrupinová lyžiarska prilba ochráni lyžiarov aj v náročnom teréne!
Tzv. fullshellové lyžiarske prilby majú pevnú škrupinu tiež v oblasti uší. Sú vhodné pre profesionálnych alebo pretekárskych lyžiarov, ktorí pri jazde dosahujú vysoké rýchlosti alebo sa pohybujú v náročnom teréne. Oproti predchádzajúcemu modelu sú výrazne bezpečnejšie.
- veľmi bezpečné, spoľahlivo chránia aj uši
- možno dokúpiť chrániče brady aj čeľuste
- vyššia hmotnosť prilby
Pri výbere prilby myslite na kompatibilnosť s okuliarmi
Medzi prilbou a lyžiarskymi okuliarmi nesmie vzniknúť veľký priestor, aby vám nemrzlo čelo. Okuliare by mali priliehať k hrane prilby, nesmú však nikde nepríjemne tlačiť. Pred kúpou by ste si teda mali overiť, či k sebe okuliare a prilba dokonale padnú. Pokiaľ máte doma staršie lyžiarske okuliare, skontrolujte, či je pružný pás dostatočne dlhý, aby obklopil celý obvod helmy.
Lyžiarska prilba so štítom ako praktické riešenie!
Starosti si nemusíte robiť, keď si zaobstaráte prilbu s visorom, teda štítom, ktorý funguje podobne ako lyžiarske okuliare. Môžete si byť istí, že štít na prilbu bude dokonale priliehať pre vaše maximálne pohodlie. Toto prevedenie je optimálne aj pre lyžiarov s dioptrickými okuliarmi!
Čo rozhoduje pri výbere lyžiarskej prilby?
Správna veľkosť prilby hrá zásadnú úlohu!
Prilba musí lyžiarovi dokonale sedieť. Nemala by padať do očí ani vo chvíli, keď nie je zapnutá. Zároveň však nesmie nikde tlačiť. Lyžiarske prilby môžete vyberať z niekoľkých základných kategórií:
- Dámske lyžiarske prilby - sú veľkostne prispôsobené ženám, zaobstaráte ich v slušivých dámskych dizajnoch.
- Pánske lyžiarske prilby - sú zvyčajne uspôsobené väčšiemu obvodu hlavy, dizajn je vhodný pre pánov, slúžiť môžu tiež ako unisex modely.
- Detské lyžiarske prilby - prilby vyrobené na mieru deťom. Nájdete ich často v žiarivých farbách s veselými detskými motívmi.
Ako vybrať správnu veľkosť lyžiarskej prilby?
Ak nemáte možnosť si prilbu pred kúpou vyskúšať, je potrebné zistiť presný obvod hlavy. Vezmite si krajčírsky meter a zmerajte obvod hlavy v úrovni približne 2 cm nad obočím. Ak si nie ste presnou hodnotou istí, môžete zvoliť helmy s reguláciou veľkosti. Vďaka tomu môžete prilbu regulovať podľa potreby - napríklad v prípade, že v chladnejších dňoch chcete pod helmu umiestniť tiež hrejivú kuklu.
Technológia In-Mold, SPIN alebo MIPS chráni mozog pred rotačnými silami
Moderné technológie umožňujú kvalitné spracovanie lyžiarskej prilby tak, aby spoľahlivo odolávala nárazom a zároveň zabránila prenosu rotačných síl do mozgu. Obľúbené In- Mold prilby majú škrupinu a vnútornú výplň pevne spojenú, vynikajú nízkou hmotnosťou.
Technológie SPIN a MIPS fungujú na princípe pohyblivých vrstiev škrupín, ktoré sa pri náraze pootočia a tým zamedzia prenosu rotácie do mozgu.
Čo všetko ovplyvňuje komfort pri nosení lyžiarskej prilby?
Odvetrávanie prilby - je veľmi dôležité preto, aby ste sa v helme nepotili. Voliť môžete pasívne vetranie v podobe fixných otvorov alebo aktívne vetranie, na ktorom možno počet otvorov regulovať podľa potreby.
Zateplenie prilby - väčšina lyžiarskych prílb je vybavená kvalitným zateplením z priedušných, hrejivých alebo antialergénnych materiálov.
Zapínanie prilby - drahšie helmy majú kovový uzáver namiesto plastového bajonetu. Výhodou je aj račňové uťahovanie. Menej častým, ale osvedčeným systémom zapínania, je pracka s magnetom. Vďaka nej si nikdy nepodráždite kožu na krku. Každému vyhovuje iný spôsob zapínania, dôležité je, aby ste boli schopní ho ovládať aj v lyžiarskych rukaviciach.
→ Hmotnosť prilby by nemala presiahnuť 550 gramov. Len tak bude prilba pohodlná aj v prípade, že v nej budete jazdiť po celý deň.
Pozor, lyžiarska prilba musí plniť bezpečnostné normy!
Kvalitná a teda bezpečná prilba musí mať certifikát CE EN1077 o dodržaní noriem EÚ.
Najčastejšie kladené otázky pri výbere lyžiarskej prilby
Aký je rozdiel medzi lyžiarskou a snowboardovou prilbou?
Veľké rozdiely medzi jednotlivými modelmi nenájdete, na lyže aj snowboard môžete používať jednu prilbu. K snowboardovým prilbám možno často navyše pripnúť chránič na bradu alebo čeľusť - v prípade, že sa venujete skokom a iným trikom na snowboarde.
Ako zmerať správnu veľkosť lyžiarskej prilby?
Najlepšie je presne zmerať obvod hlavy cca 2 cm nad obočím - pozor meter nesmie viesť cez uši. Podľa nameranej miery v centimetroch potom jednoducho zvolíte zodpovedajúci vnútorný obvod helmy.
Kedy vymeniť lyžiarsku prilbu za novú?
Z hľadiska opotrebenia materiálu odporúčame meniť prilbu každých 5 rokov. Prilbu by ste mali vymeniť aj po každom väčšom náraze, pretože vnútorné materiály škrupiny môžu byť trvalo poškodené.