Ako vybrať radiátor
Radiátory sa hojne využívajú na vykurovanie domov i bytov. Dnes už nie sú na trhu iba rebrové radiátory, ktoré pamätáme ešte z detských čias. Stále populárnejšie sú doskové radiátory s jednoduchým dizajnom, ktoré majú minimálne nároky na údržbu. Premýšľate, aký radiátor bude pre vaše potreby najlepší? Radi vás prevedieme výberom liatinových aj plechových radiátorov, a poradíme, ako veľký radiátor do miestnosti budete potrebovať a ako spočítať výkon radiátora tak, aby vykurovanie bolo čo najefektívnejšie a zároveň úsporné!
Čo je zásadné pri výbere radiátora?
- Prevedenie a materiál radiátora.
- Veľkosť vykurovanej miestnosti.
- Výkon radiátora
Aký typ radiátora vybrať?
Najskôr je potrebné sa rozhodnúť, aké prevedenie radiátora chcete. Tipujete na istotu rebrovaného liatinového radiátora, alebo dáte prednosť moderným doskovým radiátorom z plechu? Poďme sa na jednotlivé typy zamerať podrobnejšie!
Kovové vs. Liatinové radiátory
Liatinové radiátory sa síce pomaly nahrievajú, avšak aj po vypnutí radiátora potom ešte po dlhú dobu sálajú naakumulované teplo. Sú pomerne ťažké na manipuláciu a inštaláciu. Oproti tomu plechové radiátory hrejú takmer ihneď, sú tiež ľahšie a lacnejšie, ale menej mechanicky odolné.
Hliníkový radiátor ako moderné a úsporné riešenie!
Hliníkové radiátory majú moderný vzhľad, k dostaniu sú v rade farebných variantov. Navyše sú ľahké, teda nenáročné na inštaláciu a veľmi rýchlo sa nahrievajú aj pri nízkych teplotách. Sú skvelým vodičom tepla, vďaka čomu prispievajú k efektívnemu a nízkonákladovému vykurovaniu.
Rebrové radiátory patria ku klasike!
Liatinové rebrové radiátory patria k najstarším modelom na trhu, stále sú však k dostaniu. Skladajú sa z jednotlivých rebier, môžu byť dvojradové až šesťradové podľa nárokov na výkon. Sú špecifické svojím retro vzhľadom, ktorý sa hodí skôr do starších domov a bytov. Tieto modely sa oplatí užívať spoločne s kotlom na tuhé palivá.
- liatina dobre akumuluje teplo, sála aj po vypnutí
- dlhá životnosť radiátora
- vysoká odolnosť proti mechanickému poškodeniu
- pomalé nahrievanie
- vysoká hmotnosť
- náročné na čistenie
Doskové radiátory majú moderný vzhľad a sú nenáročné na údržbu!
V poslednej dobe sa do popredia dostávajú doskové radiátory. Keďže sú v nich rebrá schované, majú jednoduchý tvar, ktorý sa ľahko udržuje a pôsobí moderne. Obvykle sú vyrobené z ocele alebo hliníka, dobre akumulujú teplo, hrejú takmer ihneď. Na výber máte z mnohých veľkostí radiátorov s rôznym výkonom. Doskové radiátory skvele fungujú spoločne s kondenzačným kotlom.
- elegantný vzhľad, jednoduchá údržba
- vysoký výkon s malým množstvom vody
- rýchlo sa nahrievajú
- nižšia mechanická odolnosť
Kúpeľňové radiátory počas vykurovania vysušia uteráky!
Kúpeľňové radiátory, známe ako kúpeľňové rebríky, priestor nielen vykurujú, ale zároveň slúžia ako sušiaky na osušky a uteráky. Vyberať môžete z mnohých prevedení čo sa týka vzhľadu, materiálu i veľkosti radiátora. Podľa využívanej energie môžete vyberať z elektrických, teplovodných a kombinovaných radiátorov.
- vykurujú a vysúšajú zároveň
- sú priestorovo nenáročné
- dobre odolávajú i dlhodobej vlhkosti
- nehodia sa príliš do iných miestností
Potrebujete občas lokálne prikúriť? Kúpte si olejový radiátor!
Ak hľadáte radiátor, ktorý možno jednoducho premiestniť a nie je nutné, aby bol zapojený do ústredného kúrenia, zamerajte sa na olejové radiátory. Tie sú vybavené kolieskami, a tak ich ľahko môžete premiestniť do priestoru, ktorý potrebujete vykúriť. Tieto modely sú nezávislé, na prevádzku potrebujú iba pripojiť do el. zásuvky. Vnútri radiátorov sa nachádza olej, ktorý akumuluje teplo, ktoré cez rebrá radiátora potom sála do okolia. Jedná sa o efektívne a finančne nenáročné vykurovanie.
Ako spočítať výkon radiátora? Rozhoduje veľkosť miestnosti a ďalšie faktory.
V radiátoroch by vás mal zaujímať predovšetkým ich výkon. Platí, že na 1 meter štvorcový by mal byť výkon radiátora aspoň 60 - 100 Wattov. Treba ale zvážiť aj to, akú miestnosť chcete vykurovať, aké je zateplenie objektu, aj rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou. Všetky tieto faktory je nutné zohľadniť preto, aby ste vybrali optimálny výkon radiátora.
→ Ako výkonný radiátor do miestnosti vybrať? S výpočtom vám pomôže nasledujúci vzorec:
Napríklad: Miestnosť má plochu 20 m², s výškou stropu 2,5 m.
20 × 2,5 × 40 = 2 000 W
Do takejto miestnosti teda potrebujete radiátor s výkonom aspoň 2 000 Wattov. Presná hodnota tiež závisí na kvalite zateplenia a rozdielu vonkajších a vnútorných teplôt, preto ak chcete presnejšiu hodnotu, kontaktujte pre výpočet odborníka.
Veľkosť radiátorov sa rôzni, najbežnejšie rozmery sú približne 90 × 60 cm, ale zaobstarať môžete aj štvorcové alebo naopak pretiahnuté obdĺžnikové radiátory. Výber závisí na vašich priestorových možnostiach.
Čo by ste ešte mali o radiátoroch pred zakúpením vedieť?
Sa líši podľa toho, kadiaľ vedú teplovodné rúrky. V prípade, že máte rúrky vedené v stene, využijete najčastejšie bočné (pravé alebo ľavé) zapojenie. V prípade, že rúrky sú vedené v podlahe, zamerajte sa na radiátory so spodným zapojením.
Termostat sa automaticky stará o udržanie prednastavenej teploty v miestnosti. Niektoré modely môžete ovládať pohodlne cez diaľkový ovládač. Pre krátkodobé vykurovanie je tu praktická funkcia časovač, kedy sa po uplynutí stanovenej doby radiátor automaticky vypne.
Dizajnové radiátory sa stanú výrazným prvkom v miestnosti!
Ak vás jednoduché biele radiátory nudia a túžite po originálnom vzhľade, porozhliadnite sa medzi dizajnovými radiátormi. K dostaniu sú napríklad elegantné a minimalistické čierne radiátory, ktoré sa hodia do moderných domácností, alebo zdobené rebrové radiátory, ktoré zútulnia priestory staršej chalupy.
Do kúpeľne, k presklenej stene alebo k bazénu sa skvele hodia vykurovacie lavice!
Vykurovacie lavice plnia hneď dve funkcie, pretože majú výhrevné teleso ukryté pod lavicou, na ktorú si môžete sadnúť. Tieto lavice uvítate v kúpeľniach, pri bazénoch, v zimných záhradách alebo na chladných chodbách. Skvele sa hodia aj k preskleným stenám, pôsobia nenápadne a zároveň priestor prehrejú.
Najčastejšie kladené otázky pri výbere radiátora
Ako veľký radiátor do miestnosti budem potrebovať?
Na veľkosti radiátora ani tak nezáleží, zásadný je jeho výkon. Ten závisí na ploche miestnosti (výška × šírka × dĺžka), kvalite zateplenia a rozdielu vnútorných a vonkajších teplôt. Čo sa týka plochy radiátora, ktorá sála teplo, platí, že čím je plocha väčšia, tým lepšie.
Aký zvoliť radiátor do kúpeľne?
Do kúpeľne sa najlepšie hodia tzv. kúpeľňové rebríky, ktoré zaberú minimum miesta a zároveň ich môžete využiť na sušenie uterákov alebo osušiek. Sú tiež ošetrené tak, aby dlhodobo odolávali vyššej vlhkosti.
Aké príslušenstvo k radiátorom dokúpiť?
K radiátorom môžete dokúpiť rad praktického príslušenstva, je však potrebné overiť vzájomnú kompatibilitu. K nastaveniu teploty slúžia termostatické hlavice s mechanickým alebo digitálnym nastavením. Dokúpiť je možné tiež praktické závesné sušiaky. Veľmi populárne sú kryty na radiátory, vďaka ktorým možno vzhľad radiátora uspôsobiť celkovému ladeniu miestnosti.