Ako vybrať sušičku ovocia
Sušička ovocia je skvelým riešením, ako uchovať najrôznejšie druhy ovocia plné vitamínov po dlhú dobu. Okrem ovocia v nej možno samozrejme sušiť aj iné potraviny, ako mäso, zeleninu alebo huby. Aká sušička potravín bude pre vás tá najlepšia a čím sa jednotlivé modely líšia? S výberom vám radi pomôžeme. Tiež sa dozviete, ako dlho trvá sušenie potravín alebo aké ovocie je na sušenie najvhodnejšie.
Prečo mať doma sušičku potravín?
Premýšľate nad kúpou sušičky potravín, ale váhate, či bude mať dostatočné využitie? Tu je pár tipov, ako možno sušičku potravín využiť a aké sú jej hlavné výhody!
- Sušenie ovocia je jednoduché a zachováva väčšinu vitamínov aj minerálov.
- Sušené ovocie je skvelým zdrojom energie na výlety, navyše má veľmi nízku hmotnosť.
- Môžete sušiť prebytky zo záhrady alebo huby, ktoré nestihnete spracovať čerstvé.
- Doma sušené potraviny sú lacnejšie a zvyčajne zdravšie, než kupované sušené produkty.
Je lepšie guľatá alebo hranatá sušička ovocia?
Najskôr sa zameriame na základnú podobu sušičky potravín. K dostaniu sú dva tvary - kruhové a hranaté sušičky na ovocie. Ktorý pre vás bude vhodnejší? To závisí od požiadaviek a tiež ceny, ktorú chcete do sušičky ovocia investovať.
Guľatá sušička ovocia býva lacnejšia, ale menej praktická
Sušičky na ovocie kruhového tvaru patria k najrozšírenejším a cenovo najdostupnejším. Majú motor umiestnený v spodnej časti sušičky, čo má za následok nerovnomerné sušenie a preto je treba sitá v priebehu sušenia preskladať, aby potraviny v hornej časti sušičky neboli menej usušené, než tie, ktoré sa nachádzajú v dolnej časti v tesnej blízkosti motora. Jednotlivé poschodia sa vrstvia na seba. Využijú ich skôr tí, ktorí sušia iba príležitostne a nižší komfort sušičky im nevadí.
- nízka cena sušičky ovocia
- vo vybraných modeloch možnosť dokúpiť ďalšie poschodia
- náročnejšia obsluha
Hranatá sušička ovocia suší potraviny rovnomerne
Hranaté sušičky na ovocie sú oproti predchádzajúcim modelom technologicky prepracovanejšie - motor majú umiestnený v bočnej časti a vďaka tomu sušia rovnomerne, nie je teda potrebné presúvať poschodia počas sušenia. Sitá sú vysúvacie a vďaka tomu pohodlnejšie na manipuláciu. Tieto modely ocenia predovšetkým tí, ktorí sušia potraviny často a ocenia nenáročnú obsluhu sušičky.
- rovnomerné sušenie
- pohodlná manipulácia
- nemožno navýšiť kapacitu sušičky
- zvyčajne vyššia cena
Plastová vs. nerezová sušička ovocia
Okrem tvaru môžete voliť tiež materiál sušičky ovocia. Bežne sa stretnete s celoplastovým alebo nerezovým prevedením. Ktorý variant vybrať?
Plastová sušička na ovocie vyniká nízkou hmotnosťou
V prípade, že sušíte iba príležitostne a sušička ovocia nemá v kuchyni svoje stále miesto, odporúčame voliť plastové modely, ktoré sú ľahšie a vďaka tomu ľahko premiestniteľné. Navyše sú oproti nerezovým sušičkám lacnejšie. Ide väčšinou o okrúhle sušičky ovocia.
Nerezová sušička na ovocie je výrazne odolnejšia
Ak plánujete sušiť pravidelne, siahnite skôr po nerezovej sušičke ovocia, ktorá je odolnejšia, zvyčajne má dlhšiu dobu nepretržitej prevádzky a tiež dlhšiu životnosť. Keďže sú tieto modely ťažšie, oplatí sa vyhraniť sušičke ovocia stále miesto na kuchynskej linke. Nerez sa užíva vo väčšine hranatých sušičiek.
Ako vybrať sušičku na ovocie? Rozhoduje počet poschodí, príkon i hlučnosť.
Teraz sa zameriame na dôležité parametre, ktoré ovplyvňujú, ako dlho bude proces sušenia trvať, aké množstvo potravín budete môcť sušiť naraz aj celkový komfort pri užívaní sušičky ovocia.
Aká je optimálna kapacita sušičky na ovocie?
Kapacitu sušičky potravín ovplyvňuje z veľkej časti počet poschodí, ktorými je vybavená. V okrúhlych sušičkách ovocia možno často poschodia dodatočne dokúpiť a tým kapacitu navýšiť, hranaté modely mávajú kapacitu nemennú.
Pred kúpou sušičky ovocia teda zvážte, aké množstvo potravín budete sušiť. Ak dávate prednosť občasnému sušeniu menších porcií, postačí vám bežná sušička s cca 5 sitami. V prípade, že plánujete sušiť intenzívne počas sezóny, poobzerajte sa po modeli s 6 až 12 sitami, ktoré vám ušetria čas aj náklady za energiu.
→ Priemer sít okrúhlych sušičiek sa pohybuje medzi 25 - 35 cm.
Príkon sušičky ovocia ovplyvňuje dĺžku sušenia aj spotrebu el. energie!
Zjednodušene možno povedať, že čím vyšší príkon bude sušička ovocia mať, tým vyšší bude výkon a potraviny budú rýchlejšie usušené. Väčšina sušičiek potravín disponuje príkonom 250 - 1 000 Wattov. Zvyčajne platí, že sušičky s vyšším príkonom sú drahšie ako najslabšie modely. Výška príkonu zároveň ovplyvňuje spotrebu el. energie. Čím je vyšší príkon, tým je vyššia aj spotreba energie, ale skracuje sa doba sušenia.
Do úvahy berte aj hlučnosť sušičky na ovocie!
Ak budete mať sušičku v mieste, kde sa často pohybujete, dajte pozor aj na jej hlučnosť počas prevádzky. Hlučnejšie modely by vás totiž mohli nepríjemne rušiť napríklad počas spánku. Hlučnosť sušičiek môže dosahovať až 60 dB, tie najtichšie modely sa pohybujú okolo 20 dB. Hlučnosť vyššia než 50 dB môže pôsobiť rušivo.
Aké užitočné funkcie sušičiek potravín oceníte?
Prednastavené programy sušenia
Sušička má programy, ktoré sú priamo určené pre daný typ surovín, nie je tak potrebné zisťovať optimálnu teplotu sušenia.
Regulácia teploty
Teplotu sušenia si môžete ľubovoľne nastaviť podľa vlastných potrieb a skúseností.
Regulácia výšky sita
Umožňuje nastaviť výšku každého sita podľa aktuálnej potreby. Túto funkciu využijete predovšetkým v prípade, že chce sušiť väčšie kúsky ovocia alebo zeleniny.
Bezpečnostná poistka
Chráni sušičku pred prehriatím, v prípade nutnosti ju automaticky vypne.
Displej
Nájdete v drahších modeloch, slúži k jednoduchšiemu ovládaniu a nastaveniu sušičky ovocia.
Časovač
Vopred možné navoliť požadovanú dĺžku sušenia, po uplynutí doby sa sušička automaticky vypne. Sušiť tak môžete aj v noci, alebo keď sa budete pohybovať mimo domova.
Sušenie pomocou infračerveného žiarenia
Moderná funkcia, ktorá ponúka zdravší spôsob sušenia, ktorý uchová v potravinách maximálne množstvo vitamínov a minerálov.
Aké vybavenie v sušičke ovocia zvyčajne nájdete?
Pri výbere sušičky berte ohľad aj na doplnkovú výbavu. Niektoré sušičky majú bohatú výbavu, u iných bude potrebné niektoré komponenty dokúpiť. Čo sa bude hodiť?
- Otočný kruh – nájdete v drahších modeloch okrúhlych sušičiek ovocia. Sitá sa počas sušenia otáčajú, čím dochádza k rovnomernejšiemu sušeniu.
- Odkvapkávacia tácka – zachytí šťavu zo sušených surovín. Chráni vnútorné ústrojenstvo sušičky ovocia pred poškodením a znečistením.
- Sitá na bylinky – majú veľmi hustú štruktúru, a preto sú vhodné pre sušenie drobných surovín alebo bylín, zabraňujú prepadávaniu.
- Teflónová vložka – slúži na sušenie surovín, ktoré by sa na plastové alebo nerezové sitá mohli prilepiť.
- Silikónové formy – sú vhodné na výrobu domácich cereálnych tyčiniek.
Sušička ovocia ETA
ETA ponúka plastové i nerezové sušičky na ovocie kruhového i hranatého tvaru. Väčšina modelov je vybavená prehľadným LED displejom, časovačom a reguláciou teploty. Vďaka výkonnému ventilátoru a technológii Air Flow vzduch rovnomerne cirkuluje po celej ploche sušičky a nie je tak potrebné preskladávať jednotlivé sitá počas sušenia.
Sušička ovocia Sencor
Okrúhle sušičky na ovocie od firmy Sencor sú vybavené integrovaným ventilátorom pre rovnomerný rozvod vzduchu, hranaté modely sa postarajú o rovnomerné sušenie vďaka technológii Horizontal Air Flow. Samozrejmosťou je možnosť regulácie teploty aj časovač.
Najčastejšie kladené otázky pri výbere sušičky na ovocie
Ako dlho trvá sušenie v sušičke na ovocie?
Dĺžka sušenia sa odvíja od typu sušenej suroviny. Zvyčajne platí, že čím je šťavnatejšie, tým bude doba sušenia dlhšia. Bežne sa vo väčšine surovín pohybuje medzi 8 - 12 hodinami.
Môžem umývať sitá od sušičky ovocia v umývačke?
To závisí od konkrétneho modelu sušičky ovocia. Vo väčšine modelov je však možnosť pohodlného umývania v umývačke. V prípade, že táto možnosť u daného modelu nie je, sitá očistite vlhkou handričkou, vždy však iba v prípade, že je sušička ovocia odpojená zo zásuvky.
Aký je rozdiel medzi sušením v klasickej rúre a v sušičke potravín?
Sušenie v sušičke ovocia je výrazne efektívnejšie a rýchlejšie. Vďaka dobrému odvetrávaniu nedochádza k pripáleniu surovín alebo ich presušeniu.
Čo všetko môžem sušiť v sušičke na ovocie?
Sušiť môžete ovocie, zeleninu, mäso, huby aj bylinky. Pre tých sa hodia špeciálne sitá s jemným rastrom, ktorý zabráni ich prepadávaniu. Sušiť možno tiež drobné kvety a ďalšie prírodniny. Najvhodnejším ovocím na sušenie sú jablká, hrušky, hrozno, marhule, ananás alebo pomaranče.
Mohlo by vás ďalej zaujímať
Ako vybrať tyčový mixér
Tyčové mixéry nájdu uplatnenie v každej domácnosti, vynikajú praktickosťou, všestrannosťou aj kompaktnými rozmermi. Čo všetko zvládne tyčový mixér? Šľahať, sekať, mixovať...
Ako vybrať espresso/kávovar
Pitie kávy patrí ku každodenným rituálom a zvykom veľkej časti našej populácie. Každý, kto zatúži po povýšení z instantnej kávy na skutočné espresso, si musí zodpovedať hneď niekoľko otázok. Ponuka....
Ako vybrať kuchynský robot
Nadrví ľad, nastrúha zemiaky na zemiakové placky alebo uhnetie cesto. Kuchynský robot sa pri správnom výbere stane v kuchyni vašou pravou rukou. Pomôžeme vám...
Ako vybrať mixér
So správnym mixérom vám práca v kuchyni pôjde ako po masle. Poradíme vám, ako vybrať prístroj, ktorý sa pri príprave honosných tort, ranných smoothie aj sviatočných obedov stane vašou pravou rukou...