Ako vybrať vysávač
Vybrať si v dnešnej dobe vysávač nie je jednoduchá úloha. Ponuka na trhu je obrovská. Páči sa vám viac klasický podlahový vysávač, alebo ten tyčový? Sáčkový, alebo bezvreckový? Máte doma chlpatého maznáčika? A nekúpite si rovno robotický vysávač?
Ako vidíte, otázok pri výbere je naozaj veľa. Pripravili sme pre vás videosprievodcu a článok, ktorý vám pomôže zvoliť toho najvhodnejšieho upratovacieho pomocníka.
Typy vysávačov
Sáčkové vysávače
Klasiku s dlhou históriou predstavujú vreckové vysávače. Základný model vysávača kúpite aj pod 50 eur. Vreckové vysávače sú vhodné predovšetkým do malých bytov s hladkými povrchmi.
Predávajú sa vysávače s jednorazovými sáčkami aj so sáčkami na opakované použitie. Pri jednorazových vreckách sú síce vyššie náklady kvôli ich pravidelnej výmene, ale zase ide o hygienickejšie riešenie. Lepšie jednorazové sáčky sú vybavené záklopkou, takže pri manipulácii s plným sáčkom nehrozí únik nečistôt. Vrecká na opakované použitie sa musia vyklepávať a časom dochádza k strate pevnosti, kvôli čomu môžu unikať nečistoty.
- Nižšia cena
- Sáčky na jednorazové alebo opakované použitie
- slabší výkon
- obmedzené príslušenstvo
Bezsáčkové vysávače
S vysávačom bez vrecka ušetríte za nákupy nových sáčkov. Musíte však pravidelne vysypávať nádobku na nečistoty a čistiť filter. Kvalitné modely bezvreckových vysávačov sú vybavené cyklónovou technológiou, ktorá umožňuje vynikajúci sací výkon. A to aj vo chvíľach, keď je nádoba na prach už takmer plná.
- Nemusíte kupovať sáčky
- Silný výkon
- náročnejšia údržba
Akumulátorové vysávače
Akumulátorové vysávače majú jednu ohromnú výhodu - pri luxovaní sa vám nikde nebude pliesť elektrický kábel. Vysávač a dobíjaciu stanicu jednoducho umiestnite na stenu alebo napríklad do skrine. Pri výbere sa zamerajte na dobu, po ktorú vydrží vysávač v prevádzke.
V ponuke sú malé ručné vysávače, tyčové vysávače na podlahy alebo veľmi praktické kombinované prístroje. Z veľkého vysávača tak jednoducho oddelíte malý ručný spotrebič, ktorým vysajete napríklad rozsypané omrvinky pod stolom. Niektoré modely si poradia aj s vysávaním tekutín.
- Vysávanie bez kábla
- Zaberá minimum miesta
- Výber z viacerých typov vysávačov (ručné, tyčový, kombinovaný)
- nutnost dobíjania
Robotické vysávače
Stále častejšie si domov kupujeme robotické vysávače. Najlepšou investíciou sú pre domácnosti, kde prevládajú hladké povrchy a nízke koberce. Pri výbere sa pozerajte predovšetkým na tieto vlastnosti:
- Rozmery – vysávač by sa mal zmestiť pod nábytok,
- doba nabíjania a výdrž na jedno nabitie,
- ovládanie – niektoré robotické vysávače ide ovládať aj cez aplikáciu v smartfóne,
- navigácia – kvalitnejšie prístroje s pokročilými navigačnými prvkami nenarážajú zbytočne do nábytku a vysávajú efektívnejšie.
- Vysávanie bez námahy
- Ovládanie cez aplikáciu
- vyššia obstarávacia cena
Viacúčelové vysávače
Na rozdiel od bežných vysávačov zvládnu viacúčelové vysávače vysávať aj tekutiny. Ak máte doma veľa kobercov, odporúčame zvoliť vysávač s funkciou šampónovanie. Vďaka nej perfektne vyčistíte koberce a čalúnenie. Je skvelým pomocníkom aj pri čistení sedadiel v aute.
- Vysaje aj tekutiny
- Výborný na koberce a poťahy (funkcia šampónovanie)
- Väčšie rozmery
Antibakteriálne vysávače
Špeciálnu kategóriu, ktorú ocenia hlavne alergici, tvoria antibakteriálne vysávače. Sú vybavené dezinfekčnou UV lampou, ktorá zničí 99,9 % všetkých baktérií, alergénov a roztočov. Vysávače sú ideálne na čistenie matracov, vankúšov a čalúnenie.
- Dezinfekcia tkanín, matracov a čalúnenia
- Ručná alebo klasická verzia
Parné vysávače
Parný vysávač je kombináciou vysávača a parného mopu. Po použití zanechá váš domov čistý a dezinfikovaný. Horúca para odstráni z plôch všetky nečistoty, prach a mikroorganizmy, ktoré by mohli spôsobiť ťažkosti najmä alergikom.
- výborný čistiaci výkon aj bez chémie
- široké príslušenstvo
- vyššia cena
Priemyslové vysávače
Priemyselné vysávače sú väčšie, robustné a odolné proti jemnému dielenskému prachu aj hrubému odpadu. Hodia sa preto do kutilskej dielne aj na stavbu. Zoženiete ich v bezvreckovom aj vreckovom variante. Špeciálne funkcie poklepnutia vám zaistia jednoduchšiu údržbu - vysávač si sám vyčistí filter od drobných nečistôt. Niektoré výrobky si ľahko poradia aj s mokrým vysávaním.
- odolnosť a silný výkon
- špeciálne funkcie zabezpečia jednoduchú údržbu
- väčšie rozmery kvôli priestrannej nádobe na odpad
Podľa čoho vybrať vysávač?
Výkon a príkon
Vysávač do vašej domácnosti vyberajte najmä podľa účelu použitia a sacieho výkonu. Výrobcovia v parametroch občas uvádzajú aj sací príkon.
- Sací výkon – parameter udávajúci silu vysávania (čím vyššie číslo, tým lepšie vysávanie).
Sací príkon – určuje spotrebu vysávača (čím nižšie číslo, tým nižšia spotreba elektriny).
Objem vrecka alebo zbernej nádoby
K zvýšeniu pohodlia pri vysávaní a menej časté údržby sa oplatí zaobstarať si vysávač s dostatočne veľkým priestorom pre nečistoty a prach. S väčším objemom však rastú aj rozmery vysávača. Ak teda potrebujete malý prístroj kvôli ľahkému uskladneniu, počítajte s častejším vysypávaním nádoby alebo výmenou sáčkov.
Objem nádoby alebo vrecka na vysatý odpad odhadnete aj podľa veľkosti vášho domova:
Vysávaná plocha | Objem sáčku |
---|---|
do 60 m2 | do 2,5 l |
61–120 m2 | 3–4 l |
nad 121 m2 | více než 4 l |
Hlučnosť vysávača
Hlučnosť je dôležitým parametrom pri výbere vysávača do domu so susedmi alebo bytu s malým dieťaťom. Najmenej hučia robotické vysávače (okolo 55 dB, asi ako bežný hovor), najviac potom bezvreckové s cyklónovou technológiou - niektoré aj cez 80 dB (hlučnosť automobilu v mestskej doprave).
Typy filtrov vo vysávačoch
Efektívne upratovanie zaručí len kvalitný filter prachu. Vďaka nemu sa povysávané čiastočky nevracia do ovzdušia vo vašom byte. Aké existujú typy vysávačových filtrov?
- Mikrofilter z molitanu - základný filter, ktorý zachytí väčšinu prachových častíc.
- Umývateľný filter - po každom vysávaní ho stačí umyť vodou, aby efektívne zachytil čo najviac nečistôt.
- HEPA alebo EPA filter - veľmi výkonné filtre, ktoré zachytia aj ten najjemnejší prach. Čím vyššie číslo je v označení uvedené, tým lepšia je filtrácia pri vysávaní.
- Vodný filter - v niektorých vysávačoch sa vysatý neporiadok zachytáva v naplnené vodnej nádrži. Po luxovaní vodu s nečistotami vylejete a späť do vzduchu sa tak nedostane ani smietka.
Príslušenstvo pre vysávače
Väčšina vysávačov obsahuje aj bohaté príslušenstvo, ktoré vám upratovanie ešte viac uľahčí.
Ak plánujete zaobstarať vysávač s jednorazovými alebo opakovane použiteľnými sáčkami, vopred si zistite, či sa dajú ľahko zohnať od predajcu.
- Turbokefa vďaka vysokej sacej sile a valcom s pevnými štetinami ľahko zvládne vysať vlasy a zvieracie chlpy.
- Hubice pre rôzne povrchy - štrbinová do neprístupných miest, hubica na čalúnenie, podlahová na tvrdé povrchy či univerzálny.
- Teleskopickú vysúvaciu rukoväť nájdete v drvivej väčšine moderných vysávačov. Ľahko si vďaka nej nastavíte výšku madla, ktorá vám bude pri upratovaní vyhovovať.
- Pri výbere sa ďalej zamerajte na dostatočne dlhý napájací kábel, aby ste nemuseli neustále vysávač prepájať. Dôležitým parametrom pri výbere je aj hmotnosť prístroja, a to najmä vtedy, ak ho budete premiestňovať medzi poschodiami.
Vysávač pre váš domov vyberajte podľa účelu použitia, sily sania, hlučnosti a príslušenstva. Kvalitný filter a dostatočný priestor pre odpad vám potom zaistí efektívne upratovanie aj minimálnu údržbu.