Ako vyčistiť odpad
Kto by nepoznal upchaté umývadlo, vaňu alebo toaletu. Vinou usadenín sa odpadový systém ľahko zanesie, začne zapáchať a znemožní odtoku vody. Nemajte však obavy, túto nepríjemnú záležitosť možno jednoducho a rýchlo vyriešiť! Poradíme vám, ako vyčistiť odpad pomocou chémie aj surovín z domácnosti. Prezradíme tiež jednoduché a lacné triky, ako upchatému odpadu predchádzať!
Čo je najčastejšie príčinou upchatého odpadu?
K upchatiu odpadu v kuchyni dochádza najčastejšie vplyvom zvyškov potravín a predovšetkým tukov, ktoré sa veľmi ľahko usadzujú. V kúpeľni sa odpad najčastejšie upcháva vlasy alebo fúzy. Toaleta sa môže upchať v prípade užívania nadmerného množstva toaletného papiera.
Čistiť odpad môžete mechanicky aj za pomoci chémie. Ako na to?
Ak sa vám v domácnosti upchal odpad, nemusíte hneď volať inštalatéra! Máte niekoľko možností, ako ho vyčistiť. Pomôcť vám môžu špeciálne čistiace pomôcky, chémie aj prostriedky z domácnosti. V prípade silného znečistenia môžete niektoré postupy kombinovať, čím zvýšite pravdepodobnosť, že docielite uspokojivý výsledok.
→ Ako mechanicky vyčistiť odpad?
Ako vyčistiť odpad WC? Gumový zvon vytvorí účinný podtlak, ktorý rúrky uvoľní.
Klasickým a osvedčeným riešením je použitie gumového zvonu. Táto lacná pomôcka je veľmi efektívna predovšetkým pri čistení upchatého odpadu toalety, využiť ju ale môžete tiež pri čistení umývadlá, drezu alebo vane . Pri správnom použití vytvorí silný podtlak, ktorý uvoľní aj väčšiu usadeninu blokujúcu prietok odpadu.
Postup čistenia upchatého odpadu pomocou zvonu:
- Gumený zvon ponorte pod hladinu vody tak, aby objímal celý sifón.
- Začnite pumpovať.
- Zvon sa musí prisať tak, aby neunikal vzduch a vytvoriť podtlak, vďaka ktorému usadeniny uvoľní.
- Ak sa tak nestane, ponorte ho na chvíľu do horúcej vody, zlepší to priľnavosť zvonu.
- V prípade, že čistíte odpad umývadla, nezabudnite upchať prepadovú výpusť, ktorú by mohol unikať vzduch.
Pružina na čistenie odpadov uvoľní nečistoty aj na ťažko dostupných miestach
Ďalšou možnosťou, ako mechanicky uvoľniť upchatý odpad v miestach, kam sa nedá jednoducho dostať, je použitie špeciálnej pružiny. Pri čistení pružinou je žiaduca asistencia ďalšej osoby. Jeden človek tlačí pružinu do odpadového potrubia, druhý točí kľučkou, ktorá priechodnosť pružiny uľahčí. Pružiny môžete kúpiť v rôznych dĺžkach podľa potreby.
Sifón môžete rozobrať a vyčistiť ručne
Ďalším jednoduchým spôsobom, ako odstrániť usadeniny z odpadu, je mechanické rozobratie a vyčistenie sifónu. Nejde o nič zložité a rozobratie a zloženie sifónu nezaberie viac, ako niekoľko desiatok minút. Ako na to?
- Najskôr pod sifón umiestnite vedro, do ktorého bude odtekať prebytočná voda.
- Opatrne rozskrutkujte sifón a jednotlivé komponenty starostlivo vyčistite.
- Skontrolujte, či je tesnenie v dobrom stave, prípadne ho vymeňte a sifón znovu zoskrutkujte.
→ Odpad môžete vyčistiť aj za pomocou chémie:
Hydroxid sodný ako účinná a spoľahlivá zbraň pri čistení odpadu
Veľmi účinným prostriedkom na čistenie odpadu je hydroxid sodný, ktorý zakúpite v podobe chemických čistiacich prostriedkov . Ak sa rozhodnete čistiť odpad za pomoci hydroxidu, buďte obozretní a používajte ochranné pomôcky vo forme upratovacích rukavíc a ochranných okuliarov, aby nedošlo k zasiahnutiu pokožky alebo očí.
→ Ako vyčistiť odpad hydroxidom sodným?
- Najskôr nalejte do odpadu približne 0,5 litra horúcej vody.
- Potom nasypte jednu odmerku hydroxidu sodného. Pozor na chemickú reakciu, hydroxid začne prskať a mohol by zasiahnuť kožu alebo tvár.
- Nechajte pôsobiť aspoň 5 minút.
- Potom prelejte odpad ďalším litrom horúcej vody, hydroxid by mal nečistoty rozpustiť a voda ich odplaví.
Ako vyčistiť odpad ekologicky s pomocou surovín z domácnosti?
Ak mechanické čistenie nepomohlo a chcete sa vyhnúť chémii, ktorá zaťažuje životné prostredie, vezmite si na pomoc lacné produkty z domácnosti, ktoré sa na čistenie odpadu používajú už dlhé roky. Tu je niekoľko overených tipov, ako ekologicky a efektívne odpad vyčistiť!
Čistenie odpadu sódou
Jedlá sóda je zvyčajne bežnou výbavou každej kuchynskej špajze. Obsah sáčku jednoducho nasypete do odpadu, zalejete približne 250 ml octu a necháte chvíľu pôsobiť. Nakoniec odpad zalejete približne litrom horúcej vody. Buďte opatrní, pravdepodobne prebehne podobná reakcia, ako v prípade čistenia hydroxidom sodným. Postup bude s ohľadom na mieru znečistenia nutné niekoľkokrát opakovať.
Čistenie odpadu práškom do pečiva a octom
Ak jedlú sódu práve nemáte po ruke, môžete skúsiť odpad vyčistiť za pomoci kypriaceho prášku do pečiva v kombinácii s octom. Táto metóda je účinná najmä v prípade, že odpad nepríjemne zapácha, ocot funguje ako účinný neutralizátor. Nasypte kypriaci prášok do odpadu, zalejte 200 ml octu a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Nakoniec opäť prelejte odpad horúcou vodou.
Čistenie odpadu soľou
Rovnako tak môžete využiť klasickú kuchynskú soľ. Odpad prepláchnite najprv horúcou vodou, potom do neho nasypte malý hrnček soli. Pre väčší efekt môžete pridať aj pol hrnčeka saponátu na umývanie riadu. Nechajte pôsobiť aspoň hodinu a nakoniec prepláchnite odpad dostatočným množstvom horúcej vody.
V kuchyni aj kúpeľni nainštalujte sitko! Jednoducho tak zabránite upchávaniu odpadu.
Jednoduchou pomôckou, ktorá výrazne zníži riziko upchatého odpadu, je sitko. Kúpite ho lacno (často je priamo súčasťou drezu) a efektívne zamedzí priechodu zvyškov potravín i vlasov do odpadového potrubia. Sitko je potrebné pravidelne vyklepávať, najlepšie priamo do odpadkového koša. Sitká môžu byť vyrobené z plastu alebo nerezovej ocele.
Aby nestratili lesk, treba ich z času na čas vyčistiť účinným prostriedkom.
Ako zabrániť silnému upchatiu odpadu? Myslite na pravidelné prečistenie.
V prípade, že dôjde k naozaj silnému znečisteniu odpadového potrubia, hrozí, že sa návšteve odborníka nevyhnete. Odborné čistenie môže byť časovo náročné a teda aj finančne nákladné. Ako tomu predísť? Dodržujte jednoduché zásady:
- Nevhadzujte do záchodovej misy hygienické potreby ani veľký objem toaletného papiera.
- V prípade, že začnete pozorovať pomalý odtok vody, odpad ihneď prečistite, neoplatí sa prácu odsúvať na neskôr.
- Optimálne je preventívne čistenie odpadu pomocou chémie alebo ekologických prípravkov, a to aspoň raz za mesiac. Môžete tiež raz týždenne preliať odpad horúcou vodou. Vyhnete sa tak silnejšiemu znečisteniu, ktoré obvykle vedie k upchatiu odpadu.
Tlakové čistenie odpadu ako najúčinnejšia zbraň. Zavolajte profesionálov!
V prípade, že sa vám spomínanými spôsobmi nepodarilo odpad účinne vyčistiť, pravdepodobne bude nutné zavolať na pomoc špecializovanú firmu. Pracovníci za pomoci silného čerpadla vyčistia odpad silným prúdom vody pod vysokým tlakom, ktorý je pri čistení odpadového potrubia vôbec najúčinnejší zo všetkých. Výhodou tohto spôsobu čistenia je vysoká efektivita prečistenia celej kanalizácie a nízka pravdepodobnosť poškodenia potrubia.
Najčastejšie kladené otázky pri čistení odpadu
Ako odstrániť zápach z odpadu?
Zápach odpadu súvisí s usadeninami, ktoré sa nachádzajú v sifóne alebo rúrkach. Zvyšky jedla alebo mokré vlasy môžu byť zdrojom nepríjemného zápachu. Aby ste sa ho zbavili, je nevyhnutné odpad efektívne vyčistiť za pomoci chémie, jedlej sódy, octu alebo soli. Nakoniec je potrebné odpad preliať dostatočným množstvom horúcej vody, ktorá rozpustené zvyšky usadenín spoľahlivo odplaví
Ako rozobrať odpad z vane?
V prípade, že sa vám upchal odtok pri vani, a bežné prostriedky na čistenie odpadu nepomáhajú, čaká vás rozobratie odpadu. Ako na to? Využite sanitárnych dvierok, ktoré zaisťujú prístup k odpadovému potrubiu vane. Celý mechanizmus opatrne rozoberte, vyčistite, prípadne vymeňte tesnenie a opäť skompletizujte. Počítajte s únikom vody, ktorá zostáva v odpade a podložte ho starým uterákom.
Ako vyčistiť odpad práčky?
Ak prestane odtekať práčka, treba najskôr vypustiť zostávajúcu vodu z bubna. Najčastejšou príčinou zlého odtoku vody je upchatý filter, ktorý sa nachádza v spodnej časti práčky. Opatrne filter vyberte a vyčistite. Odtekajúcu vodu z filtra zachyťte pomocou starých uterákov.
Čo je príčinou bublania odpadu?
Pokiaľ pri vypúšťaní vody odpad začne hlasno bublať, môže byť problém v príliš dlhej odpadovej rúrke alebo nedostatočnom spáde. Riešením je výmena trubky za väčší priemer, alebo vytvorenie väčšieho spádu.