Ako vyčistiť rúru
Každú rúru treba čas od času vyčistiť od zapečených usadenín a mastnoty. Ako na to, aby bola práca čo najmenej namáhavá a nezabrala veľa času? Poradíme vám, aké prípravky použiť. Niektoré z nich dokonca nájdete v každej kuchyni, sú lacné a dostupné. V prípade, že sa chcete čisteniu elektrickej rúry vyhnúť úplne, prezradíme, aké samočistiace rúry zaobstarať a na akom princípe fungujú.
S čistiacim prípravkom na rúry je práca ľahká a rýchla!
Na čistenie rúry nájdete na trhu mnoho špeciálnych prípravkov, ktoré vyčistia rúru efektívne a bez rizika poškodenia povrchu. Jedná sa predovšetkým o čistiace prostriedky do kuchyne, ktorých použitie je zvyčajne veľmi jednoduché - nastriekate ich na povrch rúry, necháte pôsobiť a potom zotriete vlhkou handričkou.
Parné rúry vyžadujú čistenie za pomoci odvápňovača
V prípade, že je vaša kuchyňa vybavená parnou rúrou, treba čas od času použiť odvápňovač, ktorý jemne a zároveň efektívne odstráni vápenné usadeniny a vodný kameň. V prípade, že ste zásobení tvrdšou vodou, bude treba čistenie robiť častejšie.
Ako vyčistiť rúru s pomocou sódy, citrónu a ďalších lacných surovín?
Ak potrebujete rúru vyčistiť a po ruke nemáte špeciálny prípravok, alebo chcete jednoducho ušetriť, vyskúšajte osvedčené triky pre čistenie rúry za pomoci ľahko dostupných surovín, z ktorých väčšinu v kuchyni bežne nájdete.
S odstránením mastnoty a čerstvých pripálenín môže pomôcť aj obyčajný citrón. Ako na to? Do zapekacej misy nalejte pohár vody a do nej vytlačte šťavu aspoň z jedného citróna. Nakoniec môžete do vody vhodiť aj samotnú dužinu. Zapekaciu misu vložte do rúry, zapnite ju na cca 160 °C a udržujte v prevádzke min. 15 minút. Po vypnutí rúry nechajte paru z citrónovej šťavy dostatočne pracovať - uvoľní mastnotu aj drobné pripáleniny. Nakoniec rúru otvorte a povrch zotrite
Z jedlej sódy ľahko vytvoríte pastu zmiešaním sódy s vodou. Ideálne je nasypať sáčok sódy do misky a potom prilievať vodu podľa potreby, až sa vytvorí hustá pasta. Tú potom aplikujte na vnútornú plochu rúry (okrem oblasti ventilátora). Nechajte aspoň 8 hodín pôsobiť. Nakoniec uvoľnené nečistoty odstráňte vlhkou handričkou.
Ocot je známy ako efektívny neutralizátor pachu, skvele si ale poradí aj s mastnotou a usadeninami v rúre. Ocot môžete naliať do postrekovačov alebo na handričku a aplikovať na vnútorné plochy rúry. Potom rúru zapnite na 160 °C aspoň na 20 minút. Po vypnutí zotrite hubkou uvoľnené nečistoty.
Bráni vám zanesené sklo rúry vo výhľade na pečené pokrmy? Poradíme vám, ako sklo jednoducho a účinne vyčistiť. Postačí k tomu prášok do pečiva. Ten zmiešajte s vlažnou vodou tak, aby vám vznikla hustá pasta, ktorou potrite povrch skla. Nechajte aspoň 30 minút pôsobiť, potom sklo pomocou hubky zotrite a doleštite. Nakoniec opláchnite čistou vodou.
Samočistiace rúry odvedú prácu za vás! Ako fungujú?
Na trhu sa môžete stretnúť aj s rúrami, ktoré sú už vybavené funkciou samočistenia. Vďaka tomu spotrebiče predchádzajú silnému znečisteniu a proces čistenia zvládnu aj bez pomoci ľudskej sily. Zvyčajne môžete vyberať modely s dvoma spôsobmi čistenia - katalýzou a pyrolýzou. Ako sa od seba tieto technológie líšia?
Rúry s katalytickým čistením predstavujú moderné a úsporné riešenie. Vnútorný povrch rúry je perforovaný a špeciálne ošetrený tak, aby pohlcoval tuky a nečistoty, vznikajúce počas pečenia. Rúra sa zvyčajne automaticky čistí pri každom spustení na teplotu vyššiu, ako je 200 °C. Nečistoty jednoducho zoxidujú, rozpustia sa vo vodnú paru a vyparia. Čistením rúry už sa tak nemusíte takmer vôbec zaoberať.
Rúry s pyrolýzou pracujú na princípe extrémneho rozpálanie rúry (až 500 °C) pri ktorom dôjde k rozpusteniu a roztaveniu všetkých nečistôt a usadenín na prach. Po ukončení procesu čistenia, ktorý podľa modelu rúry zaberie približne 1 - 2 hodiny, rúru otvorte a hubkou jednoducho odstránite rozpustené nečistoty na dne rúry.
Tipy pre jednoduché čistenie rúry
Aby bolo čistenie rúry ešte jednoduchšie, prinášame pár ďalších tipov, ako pri čistení rúry postupovať a čomu sa prípadne vyhnúť.
Ako predchádzať silnému znečisteniu rúry? Čistite ju po každom pečení.
Pokiaľ chcete predchádzať silnému znečisteniu rúry, venujte rúre dostatok času a energie, čistite ju priebežne - ideálne po každom pečení. Čistenie vykonávajte za pomoci mokrej handričky alebo hubky namočenej v bežnom čistiacom prípravku predtým, než rúra úplne vychladne a nečistoty zaschnú a stvrdnú. Vďaka pravidelnej starostlivosti bude vaša rúra stále ako nová!
Najčastejšie kladené otázky pri čistení rúry
Ako vyčistiť rúru tabletou do umývačky?
S čistením rúry od mastnoty môže pomôcť tiež tableta do umývačky. Jednoducho ju rozpustíte v teplej vode, aby vznikla kašička (podobne ako pri čistení kypriacim práškom alebo sódou). Potom nanesiete na znečistené plochy, necháte chvíľu pôsobiť a zotrite.
Ako vyčistiť mezisklo u rúry?
Nečistoty v meziskle možno odstrániť len vtedy, keď sklo zo dvierok rúry demontujeme. Práca nie je nijako náročná, stačí odskrutkovať skrutky, ktoré držia horný kryt dvierok, vybrať ho a potom opatrne vytiahnuť a dôkladne vyčistiť sklo. Spätná montáž zaberie len pár minút.
Ako vyčistiť mriežku v rúre?
Mriežku z rúry môžete jednoducho vyčistiť tak, že ju vložíte na dno veľké nádoby. Potom ju zalejte zmesou horúcej vody (cca 1 liter), jedlej sódy (3 lyžičky) a peroxidu vodíka (2 lyžičky) a nechajte v náleve minimálne dve hodiny. Nakoniec mriežku opláchnite pod čistou vodou.