Ako vyčistiť žehličku
Stáva sa vám, že pri žehlení zostávajú na oblečení nevzhľadné škvrny? V tom prípade je potrebné ihneď zakročiť a žehličku pred ďalším použitím riadne vyčistiť. Príčinou škvŕn môže byť pripálená žehliaca plocha, stopy po vodnom kameni (v prípade naparovacích žehličiek) alebo hrdze. Poradíme vám, ako vyčistiť žehličku ľahko, rýchlo a lacno za pomoci domácich surovín z kuchyne i špeciálnych čistiacich prípravkov!
Ako predchádzať znečisteniu žehličky? Tu je niekoľko overených tipov!
Aby ste problémy sa znečistením žehličky nemuseli riešiť, odporúčame dodržiavať tieto zásady:
- Kupujte žehličky s nerezovým povrchom, vyhnete sa tak hrdzaveniu.
- V naparovacích žehličkách vždy po žehlení vypustite prebytočnú vodu v nádržke.
- Používajte destilovanú vodu, vyhnete sa problémom s vodným kameňom.
- Pozorne kontrolujte nastavenú teplotu, aby nedošlo k pripáleniu žehličky.
- K žehleniu užívajte žehliacu dosku s kvalitným nepriľnavým povrchom.
Vodný kameň vzniká v naparovacej žehličke v prípade, že používate príliš tvrdú vodu s vysokým obsahom minerálov. Tie sa usadzujú v útrobách žehličky a potom sa pri žehlení uvoľňujú a znečisťujú vyprané prádlo. Existuje však niekoľko jednoduchých spôsobov, ako s vodným kameňom jednoducho zatočiť!
Ak je žehlička vybavená samočistiacou funkciou, nemusíte sa o nič starať. Stačí len raz za čas naplniť nádržku studenou destilovanou vodou, aktivovať túto funkciu, a žehlička vodný kameň za pomoci horúcej pary rozpustí.
V prípade, že vaše naparovacia žehlička túto funkciu nemá, nevadí. Stačí zmiešať ocot s vodou v pomere 1:1 a naliať ho do nádržky na vodu. Potom aktivujte naparovanie a nechajte žehličku aspoň 5 - 10 minút pracovať. Nakoniec ju prepláchnite čistou vodou.
Vyskúšať môžete aj odvápňovacie prostriedky, ktoré vodný kameň spoľahlivo odstránia. Postup je podobný ako pri čistení octom - odvápňovač nalejte do nádržky na vodu, postavte žehličku na podložku a spustite funkciu naparovania po dobu 10 - 30 minút (podľa miery znečistenia a konkrétneho výrobku).
Niektoré parné žehličky sú vybavené odvápňovacím filtrami, ktoré problém s tvorbou vodného kameňa jednoducho a účinne vyriešia.
Ako vyčistiť pripálenú žehličku? Na pomoc vezmite ocot, zubnú pastu alebo soľ!
Pripáleniny na žehliacej ploche vznikajú zvyčajne tým, že nastavíte nesprávnu teplotu pri žehlení citlivejších tkanín. Na žehličke potom zostanú pripálené škvrny, ktoré by ďalšiu bielizeň zašpinili. Preto je nevyhnutné ich pred ďalším žehlením odstrániť. Pomôcť si môžete lacnými prostriedkami z domácnosti alebo špeciálnymi prípravkami pre žehliace plochy!
Čistenie pripálenín na žehličke za pomoci octu
Rovnako ako vo vodnom kameni, aj v tomto prípade môže pomôcť obyčajný ocot. Odporúčame dostatočne nahriať žehliacu plochu, po ktorej budete opatrne prechádzať handričkou namočenou v octe. Prácu si môžete uľahčiť tým, že handričku napustenú octom položíte na žehliacu dosku (odporúčame podložiť napr. starým uterákom), a žehličkou po ňom budete prechádzať tak dlho, kým sa pripáleniny nerozpustia.
Ľahké pripáleniny hravo odstráni zubná pasta alebo jedlá sóda
Pokiaľ nie sú pripáleniny nijako rozsiahle, skúste ich odstrániť za pomoci zubnej pasty alebo jedlej sódy. Pastu naneste na kúsok handričky a krúživými pohybmi stierajte žehliacu plochu. Toto čistenie vykonávajte len za studena, po aplikácii pasty žehliacu plochu utrite mokrou handričkou. V prípade, že sa rozhodnete pre jedlú sódu, umiešame z nej kašičku za pomoci octu alebo vody a potom postupujte rovnako ako pri zubnej paste.
V starších modeloch žehličiek môže pomôcť tiež kuchynská soľ
V prípade, že máte staršiu žehličku s odolným žehliacim povrchom, môžete na odstránenie väčších pripálenín použiť aj kuchynskú soľ. Tú zabalíte do handričky, žehliaca plochu nahrejete a budete opäť prechádzať po pripálených škvrnách. Z dôvodu rizika poškriabania neodporúčame aplikovať tento postup vmoderných žehličiek s citlivými žehliacimi povrchmi (napr. keramika).
Ak domáce prostriedky nestačia, vyskúšajte špeciálne chémiu!
Ak sa vám pripáleniny za pomoci domácich surovín nepodarí dokonale odstrániť, je na čase vyskúšať chemické prostriedky. Veľmi účinná je napríklad čistiace tyčinka na žehliace plochy, ktorej aplikácia je jednoduchá a bezpečná.
Ako sa zbaviť hrdze na žehliacej ploche?
V prípade, že máte doma starší model žehličky, ktorý ešte nemá nerezový povrch, môže sa stať, že žehlička začne po čase hrdzavieť a zanechávať na oblečení nevzhľadné škvrny, ktorých sa len ťažko zbavíte. Môžete skúsiť odstrániť hrdzu za pomoci octu, jedlej sódy alebo acetónu, ktorým budete škvrny od hrdze intenzívne potierať. Ak sa hrdzu vyčistiť nepodarí, nezostáva, než sa poobzerať po novom modeli žehličky s nerezovým a nepriľnavým žehliacim povrchom!
Najčastejšie kladené otázky pri čistení žehličky
Ako vyčistiť žehličku vnútri?
Pokiaľ nie je žehlička vybavená samočistiacim systémom, použite ocot v kombinácii s vodou, ktorý nalejte do nádržky na vodu. Žehličku pretrepte do všetkých strán, nechajte aspoň 10 minút naparovať a potom prepláchnite čistou vodou.
Ako vyčistiť žehličku s keramickým povrchom?
Žehličky s keramickým povrchom neodporúčame čistiť soľou, mohli by sa poškriabať. Vyskúšajte alobal, ktorý mierne zmačkejte a jemne trite po zahriate pripálené žehliacej ploche. Na keramický povrch zvyčajne dobre pôsobia aj špeciálne čistiace tyčinky.
Ako vyčistiť trysky žehličky?
Parné trysky zanesené vodným kameňom môžete vyčistiť za pomoci vatových tyčiniek namočených v octe. Ak je znečistenie silné, je lepšie opatrne ponoriť žehliacu plochu do octu na niekoľko hodín a nechať ho pôsobiť.
Mohlo by vás ďalej zaujímať
Ako vybrať žehličku
Výber novej žehličky nie je žiadna veľká veda - aj keď na prvý pohľad nespoznáte, ktorá je tá najlepšia pre vás. Premyslite si, koľko bielizne žehlíte, ako často a či potrebujete žehličku...
Ako vybrať sušičku ovocia
Sušička ovocia je skvelým riešením, ako uchovať najrôznejšie druhy ovocia plné vitamínov po dlhú dobu. Okrem ovocia v nej možno samozrejme sušiť aj iné potraviny...
Ako vybrať sušičku ovocia
Sušička ovocia je skvelým riešením, ako uchovať najrôznejšie druhy ovocia plné vitamínov po dlhú dobu. Okrem ovocia v nej možno samozrejme sušiť aj iné potraviny...