Ako zazimovať bazén
S koncom leta a nastávajúcou jeseňou obvykle prichádza čas na postupné zazimovanie bazénu. Zaujíma vás, ako zazimovať bazén tak, aby bol na ďalšiu sezónu dokonale pripravený, a kedy je ideálny čas na jeho zazimovanie? Aký je rozdiel pri údržbe nadzemného a zapusteného bazéna? To všetko vám radi prezradíme. Chystáte sa prvýkrát na zazimovanie bazéna? Nie je to nič ťažké, po prečítaní nášho článku budete vedieť, ako na to!
Kedy je ideálny čas prichystať bazén na zimu?
Optimálna doba na zazimovanie bazénu je tá, kedy teplota vody v bazéne začne dosahovať menej ako 10 °C. Vonkajšie teploty by v tej dobe ešte nemali ani v noci klesať pod bod mrazu. Ak je teplota v bazéne vyššia a je to možné, nechajte stále bežať bazénovú technológiu aspoň na obmedzený režim. Pýtate sa prečo? Ak zazimujete bazén príliš skoro, vo vode sa môžu začať vyskytovať riasy a ďalšie baktérie, ktoré budete musieť na začiatku ďalšej sezóny zložito odstraňovať. Vo chvíli, keď klesne teplota vody na 10 °C a menej, množenie rias sa vplyvom chladu spoľahlivo zastaví.
Ako zazimovať bazén? Postupujte krok za krokom!
Zazimovanie bazénu sa skladá z niekoľkých úkonov, ktoré je potrebné vykonať v určitom slede za sebou. Vďaka moderným technológiám už dnes nie je nutnosť vodu z bazéna na zimu vypúšťať a práca je tak výrazne jednoduchšia. Poďme sa pozrieť, čo vás čaká počas prípravy bazéna na zimu.
Najskôr je potrebné odstrániť všetky nečistoty z bazéna, vody i filtrácie
Základom pre úspešné zazimovanie bazéna je čistá bazénová voda. Z nej môžete jednoducho odstrániť mechanické nečistoty pomocou teleskopickej sieťky. Potom je treba dôkladne vyčistiť dno aj steny bazéna od usadenín, najlepšie za pomoci bazénového vysávača. Schodíky k bazénu môžete deinštalovať, očistiť a uložiť na ďalšiu sezónu. Nezabudnite dôkladne prepláchnuť tiež piesok vo filtrácii, obvykle stačí pustiť funkciu "preplach". Správne vyčistenú filtráciu spoznáte podľa toho, že odtekajúca voda bude priezračne čistá.
Upravte chemické zloženie vody na optimálnu hodnotu
Teraz je potrebné za pomoci vhodnej bazénovej chémie upraviť hodnotu pH a chlóru vo vode. Optimálne je 7 - 7,4 pH. Správnu hodnotu pH môžete jednoducho skontrolovať za pomoci kvapkového testera. Obsah chlóru by mal byť 0,3 - 0,5 mg na liter vody. Potom je treba vodu za pomoci filtrácie dôkladne premiešať - bežať by mala aspoň 24 hodín.
Nezabudnite znížiť hladinu vody!
Je nutné odčerpať vodu aspoň 10 cm pod skimmer a vratnú trysku uzavrieť zátkou. V prípade, že zátku nemáte, vodu upustite 10 cm pod vratnú trysku. Pokiaľ je bazén vybavený protiprúdom, tryskami alebo prídavným saním, odpustite vodu tak, aby siahala 10 cm pod najnižšie umiestnené zariadenie. Daných 10 cm je minimálna rezerva pre to, aby nedošlo k poškodeniu súčiastok bazénu v prípade, že do neho počas zimy napadne sneh, naprší a pod. Vodu z bazéna by ste nikdy nemali vypúšťať úplne - chráni zapustený bazén pred poškodením tlakom spodnej vody alebo zeminy.
Do vody nalejte zazimovací prípravok, ktorý zabráni rastu rias
Do zvyšnej bazénovej vody aplikujte špeciálny zazimovací prípravok (pomer upravte podľa návodu konkrétneho výrobku) a dôsledne premiešajte. Tento prípravok sa postará o udržanie dobrej kondície vody až do začiatku ďalšej sezóny a to aj v prípade, že počas zimy dôjde k občasným teplotným výkyvom a voda sa ohreje. Prípravok eliminuje vznik rias a nežiaducich kalov.
Demontujte bazénovú technológiu a starostlivo ju uskladnite!
Teraz je čas zamerať sa na bazénovú technológiu. Pokiaľ je inštalovaná v mieste, kde môže počas zimy klesať teplota pod bod mrazu, je nevyhnutné z nej odstrániť všetku vodu (to platí aj pri potrubí a hadíc). V prípade, že by v zariadení voda zostala, mohla by zamrznúť a rozpínaním ho nenávratne poškodiť. Takáto oprava je vždy časovo aj finančne pomerne náročná, preto sa oplatí predchádzať jej dôslednú údržbu.
- Čerpadlo v ideálnom prípade demontujte úplne, vypustite z neho vodu, a uskladnite ho na suché miesto, kde teplota neklesá pod bod mrazu.
- Šesťcestný ventil nastavte do pozície "ZIMA".
- Ak je váš systémvybavený tepelným čerpadlom, demontujte ho, vypustite všetku vodu z čerpadla i výmenníka a uzavrite prepúšťacie ventily.
- V prípade, že máte solárny ohrev, vypustite z jeho okruhu všetku vodu a dosky uskladnite ideálne v natiahnutej pozícii (nerolujte, aby nedošlo k poškodeniu solárneho systému).
Ako sa počas zimy postarať o zapustený bazén?
K zazimovaniu zapusteného bazéna sa najlepšie hodia pevné napínacie krycie plachty, ktoré vynikajú vysokou odolnosťou a môžete ich tak nechať na bazéne v priebehu celej zimy až do jari. Zároveň slúži ako bezpečnostné opatrenie - zamedzí pádu osôb alebo zvierat do vypusteného bazéna.
Ako ochrániť v zimných mesiacoch nadzemný bazén?
Ak máte bazén pripravený na zimu, natiahnite cez neho kryciu plachtu, ktorá vodu v bazéne počas jesenných mesiacov ochráni pred padajúcim lístím, ihličím a pod. Plachtu je však potrebné pred začiatkom zimy a mrazov deinštalovať a bazén nechať odkrytý. Ak by ste plachtu nechali na bazéne po celý čas zimy, došlo by k jej rýchlej degradácii vplyvom vlhka, mrazu a zaťaženiu.
Máte obavy zo zamrznutia vody v bazéne? Použite dilatačné plaváky!
Ak sa obávate, že by zamrznutá voda mohla poškodiť steny bazéna, vybavte ho dilatačnými plavákmi. Jedná sa o plastové plaváky, ktoré možno jednoducho spojiť do radu za sebou a umiestniť ich uhlopriečne do bazéna. Vďaka tomu efektívne znižujú pnutie ľadu pri zamrznutí vodnej hladiny!
Najčastejšie kladené otázky pri zazimovaní bazénu
Ako zazimovať bazén?
V zapustenom bazéne je potrebné vyčistiť vodu i steny a dno bazéna, demontovať bazénovú techniku, upustiť vodu cca 10 cm pod skimmer a upraviť chemické zloženie vody za pomoci bazénovej chémie.
Ako zazimovať bazén pomocou PET fliaš?
Ak chcete ušetriť, môžete dilatačné plaváky nahradiť klasickými PET fľašami z časti naplnenými pieskom, ktoré eliminujú rozpínanie ľadu a riziko poškodenia bočných stien bazéna.
Ako vypustiť bazén?
Zvyčajne je najjednoduchšie vypúšťať bazénovú vodu pomocou filtrácie, stačí aktivovať funkciu "vypúšťanie". Nadzemné PVC bazény sú zvyčajne vybavené vypúšťacím ventilom, kedy voda odteká samospádom.