Bez strunovej kosačky sa na záhrade nezaobídete
Krásne zastrihnutý trávnik je výkladnou skriňou celej záhrady a skvelým miestom na odpočinok a relax. Na to, aby ste záhradu udržali v perfektnej forme potrebujete nielen kosačku, ale aj vyžínač. Ten s dostáva k slovu v miestach, kde kosačka nestačí. Využijete ho pri obrubníkoch, chodníkoch, v blízkosti plotov, okolo stromov či okrasných kríkoch. Vymeňte kosák sa strunovú kosačku a práca vám pôjde od ruky.
Čo je vyžínač?
Vyžínač je typ kosačky. Je určený predovšetkým na dokončovacie práce a na kosenie v horšie dostupných miestach. Je to malý, ľahký, skladný prístroj, ktorý môže fungovať na rôzny pohon (elektrický, benzínový či na batériu). Vyžínač má záber od 20 do 50 cm a kosí pomocou nylonovej struny alebo s plastovými nožmi
V porovnaní s kosákom bude práce s vyžínačom rýchlejšia, pohodlnejšia a efektívnejšia. Za cenu mierneho hluku a spotreby energie sa vyhnete mozolom na rukách a niekoľko hodín kosenia vymeníte za pár desiatok minút.
Ako funguje strunová kosačka?
Vyžínač je zvyčajne vybavený strunou rôzneho profilu a priemeru. Trávu dokáže prístroj pokosiť pomocou odstredivej sily rotačného kotúča. Struna sa postupne odvíja zo zásobníku a dochádza k jej spotrebe. Preto vždy myslite na to, aby ste mali náhradnú strunu v zálohe.
Hlavnou výhodou strunovej kosačky je jednoduchá obsluha a variabilita použitia v rôznych terénoch a na rôznych miestach záhrady.
Kedy použiť strunovú kosačku?
- Na údržbu menších trávnatých plôch.
- Pri kosení trávy v náročnom teréne.
- Na dokosenie miest okolo ciest, chodníkov, plotov stien či okrasných rastlín.
Ako vybrať strunovú kosačku?
Kosenie trávniku budete v hlavnom období praktizovať minimálne raz týždenne, preto je dôležité myslieť na správnu techniku.
Elektrický vyžínač má nízke prevádzkové náklady a je ideálny pre menej členité pozemky. S elektrickým vyžínačom sa vám bude pracovať o niečo náročnejšie - budete musieť dávať pozor na prívodný kábel alebo ho priebežne navíjať. Práca s elektrickým vyžínačom je časovo náročnejšia než s benzínovým či akumulátorovým. Tieto nedostatky vám ale zas vyváži ich priaznivá cena.
Do náročného terénu a na členitú záhradu sa vám bude hodiť benzínová kosačka. Zvládne byť dlho v prevádzke a má skutočne vysoký výkon. Jej nevýhodou je alebo hlučnejšie kosenie a vyššia hmotnosť. Benzínovú kosačku budete navyše musieť pravidelne udržiavať a premazávať.
Akumulátorová kosačka je príjemným kompromisom medzi benzinovou a elektrickou kosačkou. Získate s ňou slobodu pohybu a má dostatočný výkon. Konštrukcia kosačky je pomerne ľahká a manipulácia pohodlná, ak si zaobstaráte náhradný zdroj energie. Akumulátorové strunové kosačky nevyžadujú takmer žiadnu údržbu a na jedno nabitie dokážu kosiť aj viac ako 30 minút.
Presné alebo pohodlné kosenie?
Pri výbere kosačky myslite aj na šírku jej záberu. Menšia šírka záberu (20 až 25 cm) je presnejšia a umožňuje precíznejšiu prácu okolo okrasných kvetín alebo v blízkosti betónovej steny. Výkonné modely ponúkajú šírku záberu 30 až 50 cm, s ich pomocou bude práca hotová rýchlejšie. Prácu si môžete urýchliť aj s dvojstrunovým mechanizmom - zo žacej hlavy sa odvíjajú dva konce sekacej struny.
Na trávnik s automatom
Rôzne typy kosačiek pracujú s automatickým alebo poloautomatickým odvíjaním struny zo zásobníku.
- Automatické odvíjanie – struna sa odvíja na potrebnú dĺžku z cievky.
- Poloautomatické odvíjanie – struna se odvíja po klepnutí žacej hlavy o podložku.
Strunová kosačka nie je krovinorez
Krovinorezy síce fungujú na podobnom princípe ako strunové kosačky, sú ale mohutnejšie a majú vyšší výkon. Okrem toho sú doplnené aj o rôzne príslušenstvá. Struna na kosenie môže byť nahradená kotúčom na kosenie náletových drevín.
Ako vybrať strunu do kosačky
Medzi jednotlivými strunami sú značné rozdiely a so správnou strunou je kosenie oveľa efektívnejšie. Na cievku navíjajte strunu v dĺžke 3 až 5 metrov.
- Priemer struny – najväčšie priemery majú až 4 mm. Priemer udáva výrobca podľa výkonu.
- Materiál – najlacnejší je silon, odolný je nylon. Výborné vlastnosti majú špeciálne termoplasty.
- Profil – guľatý je odolný, štvorcový kosí lepšie, najefektívnejšie sú hviezdicové struny.
Tam, kde nemôžete trávu pokosiť ani kosačkou, môžete vyskúšať elektrické nožnice. Sú určené na precízne dokončovacie práce, na zastrihávanie kerov alebo na výrobu dekorácií.
Nezabudnite na uhol žacej hlavy
Ak sa rozhodnete pre kosačku s možnosťou nastavenie uhla žacej hlavy, potom sa bude kosačka lepšie používať aj ďalším členom vašej domácnosti. Žacia hlava sa uvoľní v kĺbe a pootočí sa v smere osi hriadeľa.
Každý, kto bude kosačku používať je inak vysoký a preto potrebuje iné nastavene uhla. Funkciu oceníte aj v prípade zarovnania okraja trávnika, kedy hlavu otočíte o 90°. O pohodlie pri práci a vyrovnanie výškových rozdielov sa zas postará teleskopická rukoväť.
Vyžínač premeníte aj na malú kosačku
Zdá sa vám práca s vyžínačom namáhavá? Potom vyskúšajte model s kolieskami. Kolieska môžu byť plastové alebo môžete zvoliť špeciálny podvozok. Do podvozku potom kosačku umiestnite na rovinatých plochách.
Starostlivosť o trávnik kosením nekončí
Po pokosení trávnika je nutná jeho vertikutácia, teda prevzdušnenie trávniku. Vertikutátor trávnik prereže nožom, čím ho prečistí od buriny a machu. Nezabúdajte ani na pravidelné hnojenie trávnikovým hnojivom. Dodáte mu ta viac kyslíku, vlhkosti aj živín, a tráva bude rásť oveľa lepšie.
Ďalšie zaujímavé články
Ako sa starať o trávnik
Starostlivosť o trávnik rozhodne nezačína hnojením a nekončí kosením. Hustý zelený koberec na záhrade potrebuje pravidelnú... celý článok
Ako a prečo vertikutovať trávnik, aby sa premenil na zelený koberec
Krásna záhrada začína pri krásnom trávniku. Pohľad na hustý, hebký a mäkký trávny koberec poteší každého majiteľa rodinného domčeka... celý článok
Zbavte sa buriny a vypestujte si dokonalý trávnik!
Radi by ste mali na záhrade hustý a sýto zelený trávnik, ale na radoch miest sú vydusané alebo žlté fľaky, trávnik je riedky... celý článok