PLANTO Bedľa vysoká (Macrolepiota procera) mycélium 750ml PO-SM-BV
Popis
Info k skladovej dostupnosti tohto produktu:
Tovar nemáme obvykle skladom alebo iba malé množstvo, jedná sa o živý produkt a preto vám radi vyrobíme čerstvú zmes na základe vašej objednávky, ktorú vám dodáme obvykle medzi 5 až 14 dňami . Záleží na vyťaženosti výrobnej linky.
Bedľa vysoká (Marcrolepiota procera) patrí do čeľade hríbovitých, rastie po celej krajine a je cenená predovšetkým pre svoju výraznú chuť a ľahko orieškovú vôňu. Niekedy sa jej hovorí vysoká klenotnica, sovia čiapočka alebo mäsitá nočná huba. Mladé exempláre tejto huby majú guľovitý a vajcovitý klobúk, časom sa stáva vypuklým a potom plochým s hrboľom na vrchole. Tvarom pripomína dáždnik. Vyznačujú sa tiež dlhou stopkou a pohyblivým prstencom na stopke. Klobúk je široký 90 – 320 mm, v mladosti palicovite uzavretý, pretiahle vajcovitý, neskôr kužeľovito klenutý až dáždnikovito rozložený s nízkym, zaobleným tmavším hrbolčekom uprostred. Mladé plodničky majú klobúk celý hnedastý, rastom jeho pokožka puká a v sústredných kruhoch sa vytvárajú nepravidelne rozložené, odstále, plstnaté, veľké, hnedé šupiny. Pod nimi je pleťovo svetlo hnedá plstnatá pokožka, ktorá je na okraji klobúka svetlejšia. Treň je vysoký 180 – 400 mm, priamy, dutý, dole cibuľovito zhrubnutý, v mladosti celý hnedavý, neskôr rozpukaný. V hornej tretine má belavý, kožovitý, posuvný prsteň s dvojitým ostrím.
Využitie: je to jedlá, veľmi dobrá huba. Výborné sú jej klobúky obaľované a vyprážané ako rezne alebo mladé, ešte uzavreté, plnené mäsom a zapekané. Je vhodná do hubových vyprážaníc. Treň dorastá do výšky 18 – 40 cm. Vnútri je dutý a rovnako ako klobúk je pokrytý hnedými šupinami. Tieto huby rastú jednotlivo aj v skupinách. Obľúbili si najmä lesy, lúky a čistiny. Bedly obsahujú cenné živiny, okrem iného vitamíny A, D, B1. B2 a PP, ďalej železo, draslík alebo fosfor. Pestovanie klanoprašky je možné založiť od marca do neskorej jesene.
Bedľa vysoká nie je plne „domestikovaná“ huba. Pestovanie sa oplatí, aj keď jeho úspešnosť nie je stopercentná, pretože závisí od toho, do akej miery sú mu poskytnuté podmienky podobné jeho prirodzenému stanovisku. Je potrebné zvoliť tienisté miesto bohaté na humus, vápnik a kremičitany.
Bedľa vysoká mycélium pre záhradu 750 ml.
Sada na pestovanie Bedľa vysoká 5L (Macrolepiota procera)
Sada na domáce pestovanie Bedle vysoké.
Prvý zber: najskôr po 2 – 4 mesiacoch – záleží na výbere stanovišťa, prostredia a počasia
Miesto pestovania: zatienené miesto v záhradke
Pracnosť: jednoduchá
Váha balenia: cca 3kg
Špeciálne pripravené podložie prerastené podhubím Bedle vysoké v boxe pripravenom bez ďalších úprav na začatie amatérskeho pestovania.
Bedľa vysoká je jedlá veľmi chutná huba. Klobúky bediel sa hodia na orestovanie, na vyprážanie ako rezeň alebo uzatvorené plnené mäsom a zapekané. Treň sa najmä používa na sušenie a rozomleté na prášok sa používa ako korenie. Je vhodná do hubových vyprážaníc.
Návod na pestovanie Bedle vysoké:
Najlepším miestom na pestovanie je trávnik v tieni a v blízkosti stromov, pretože bedlá obvykle rastie v tráve na okrajoch lesov.
Metóda č. 1
Vykopte jamu s rozmermi cca 60×40 cm a hĺbkou 20 cm.
Substrát pripravte z vrstvených surovín:
- prvá vrstva je kompost s hrúbkou 5 – 8 cm (použite kompost z vlastnej záhrady alebo zakúpený v obchode)
- na kompost nasypte dubové lístie
- celé to zakryte pšeničnou slamou
Po položení každej vrstvy zalejte horúcou vodou, aby ste odstránili čo najviac škodlivín, ktoré môžu viesť k infekcii mycélia.
Potom urobte niekoľko otvorov a nasypte do nich mycélium.
Všetko zakryte fóliou.
Vo fólii urobte otvory, aby sa dovnútra mohla dostať voda.
Za suchých dní zalievajte cez otvory.
Prerastanie mycélia zvyčajne trvá asi 5 týždňov.
Metóda číslo 2
Vysadzujú sa do trávneho porastu v blízkosti iných rastlín. Akonáhle zvolíte stanovište, odkryte trávnu mačinu, zeminu pod ním prelejte vodou, aplikujte sadivo a trávnu mačinu vráťte na pôvodné miesto. Na pestovateľskom stanovisku nasypte na niekoľko miest 5 ml mycélia (1 lyžičku).
Potom pravidelne zalievajte po dobu cca jeden mesiac tak, aby stanovište bolo neustále mierne vlhké, nie premokrené.
Pri jesennej výsadbe plodí sadivo až v nasledujúcom roku výsadby koncom leta až na jeseň, niekedy to trvá aj niekoľko rokov. Záleží na výbere stanovišťa, prostredia a počasia.