10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Jarné hnojenie: je lepšie organické alebo minerálne hnojivo?


Zatiaľ čo na jeseň by ste svoju záhradu mali hnojiť pomaly pôsobiacimi (a najlepšie organickými) hnojivami, jarná pôda žiada skôr rýchlo pôsobiace hnojivá s dostatočným obsahom dusíka. Avšak nie je hnojivo ako hnojivo – niektoré typy vám môžu na jar doslova zničiť úrodu.


Minerálne vs. organické hnojivá

Z hľadiska zloženia a pôvodu rozlišujeme dva druhy hnojív, ktoré sa oplatí kombinovať. Jedine tak zaručíme, že bude mať zemina všetko potrebné a úroda bude bohatá.

  • Minerálne hnojivá majú rýchly účinok, sú cenovo priaznivé a rastlinám dodajú potrebnú výživu – dusík, fosfor a draslík. Dlhodobé používanie ale zaťažuje pôdu.
  • Organické hnojivápochádzajú priamo z prírody, pôde dodávajú živiny prirodzeným spôsobom, a podporujú tak tvorbu humusu. Dnes je možné organické hnojivá zakúpiť v sušenom alebo fermentovanom stave.
Jarné hnojenie: je lepšie organické alebo minerálne hnojivo?

Jarné hnojenie záhrady

Za celú vegetačnú sezónu vyčerpali rastliny z pôdy veľkú časť živín. Časť živín do pôdy doplníte jesenným hnojením, zvyšok treba dodať v jarnom období a počas sezóny. Hnojenie počas sezóny si môžete uľahčiť používaním najrôznejších záhradných hnojív a granúl, ktoré uvoľňujú živiny postupne, čo je pre jarné hnojenie ideálne.

  • Najväčšiu náročnosť na živiny majú hlúboviny, plodová zelenina, kukurica a zemiaky.
  • Stredne náročné sú cibuľoviny, listová a koreňová zelenina.
  • Malú potrebu hnojenia majú strukoviny, cibuľa, cesnak, hrach, fazuľa.

→ Pri jarnom hnojení nezabudnite na hnojenie ovocných stromčekov, tie by ste mali prihnojovať 3× ročne. Pri rašení, pri odkvitnutí a po opadnutí nasadených plodov.

Pravidlá pre jarné hnojenie pôdy

  1. Hnojivá s vysokým obsahom dusíka podporujú rast rastlín.
  2. Použiť môžete hydinový trus, musí byť zriedeným kompostom alebo rašelinou.
  3. V zriedenej podobe môžete použiť aj fekálie, ovčie, králičie alebo prasačí hnoj.
  4. Z priemyselných hnojív používajte v jarných mesiacoch štartovacie hnojivá alebo univerzálne hnojivá.

→ Na jar nepoužívajte žiadny čerstvý hnoj, ten by rastliny spálil. Je potrebné použiť hnoj odležaný, najlepšie konský, bohatý na dusík.

Kalendár jarného hnojenia

  • Cesnak hnojte kompostom a na jar minerálnym hnojivom.
  • Trávnik hnojte v marci dusíkatým hnojivom.
  • Okrasné kríky a stromčeky hnojte v marci kompostom.
  • Stálozelené rastliny hnojte v máji kombinovaným hnojivom.
  • Pôde priebežne dodávajte mykorhizné huby, tie pomáhajú zadržiavať vodu.

Ako uložiť domáce organické hnojivo

Čerstvý hnoj (bez ohľadu na druh) je potrebné nechať pred použitím v záhonoch zotlieť na vzduchu, skompostovať či skvasiť, než ho zapravíte do pôdy. Určite je vhodné ho čiastočne riediť rašelinou.

Ako získať kvalitné hnojivo zadarmo

Do domácich hrantíkov aj na celú záhradu môžete mať výdatné a kvalitné hnojivo úplne zadarmo. Stačí založiť kompost alebo použiť niektorý z domácich kompostérov. Pre veľkú záhradu je vhodné založiť viacero kompostov, ktoré sa budú časovo dopĺňať alebo v ktorých budete kompostovať rôzne materiály. Pomôže aj urýchľovač kompostu.

Ako hnojiť kompostom

  • Náročná zelenina – až 6 l kompostu na m2.
  • Stredne náročná zelenina – až 4 l kompostu na m2.
  • Málo náročná zelenina – okolo 2 l kompostu na m2.

Čo je zelené hnojenie

Zelené hnojenie je špeciálny výsev rastlín, ktorý sa vykoná na jeseň alebo skoro v jarných mesiacoch. Po vzraste slúži ako živý mulč, a následne sa zapraví do pôdy.

→ Výborným rastlinným hnojivom je aj výluh zo žihľavy. Žihľavy nasekajte a zalejte dažďovou vodou. Nechajte 4 týždne kvasiť, občas premiešajte. Potom ho pridávajte k bežnej zálievke v pomere 1:9.


Urýchľovače hnojenia pomôžu oslabeným rastlinám

Veľa záhradkárov sa obracia na urýchľovače hnojenia. Prípravky s vysokou dávkou živín a mikroprvkov sa však hodia hlavne pre skrehnuté, slabé rastliny, ktorých pôda dlhý čas postrádala potrebné látky pre rast. V žiadnom prípade ich neodporúčame používať ako komplexné jarné a jesenné hnojenie pre všetky rastliny. Ide o „poslednú záchranu“.

TIP! Ideálnym jesenným hnojením je kravský hnoj, močovka alebo priemyselné hnojivá s obsahom draslíka.