Zapardrobnych.sk Výsadba húb, Obrovský hawkweed
Popis
Sadenie boľševníka obrovského – zrno naočkované mycéliom
Vysaďte si boľševník obrovský priamo vo svojej záhrade! Dobre rozrastený substrát zabezpečí rýchle rozšírenie do okolia.
Vysádzať môžete kedykoľvek mimo mrazov a prízemných mrazíkov. Aplikácia sa vykonáva na jednom mieste a odtiaľ sa potom šíri do okolia. Aplikáciu zvládne aj laik podľa priloženého návodu, takže sa nemusíte obávať.
Sadbu je možné skladovať v chladničke až 4 mesiace pri teplote 6 °C a potom ju vysadiť. Biela pleseň nie je nič zlé, je to dôkaz, že sadenice žije.
Upozorňujeme, že ide o zrno naočkované mycéliom (možno biela pleseň na zrne nie je na závadu). Semenáčiky obsahujú mycélium smradľavého hmyzu.
Vlastnosti sadeníc
- gramáž: 10 g (± 10 %)
- Jedná sa o zrno naočkované mycéliom voľne rastúcich húb
- semenáčik húb obsahuje: hliva obrovská
- prípadná pleseň na zrne nie je na závadu – naopak, je dôkazom, že sadba je živá
- zaujímavý článok o pestovaní húb doma v záhrade nájdete ZDE
- Dôrazne neodporúčame používať umelé hnojivá, pretože tým sa poškodí mycélium
- sadba húb je od overeného pestovateľa z Českej republiky
- vždy dodávame čerstvé sadenice
Kedy sa sadí?
Zvyčajne je obdobie výsadby mimo zimného obdobia, od apríla do novembra. Vysadené plodiny by sa mali udržiavať vlhké počas obdobia sucha. Mycélium prežije v pôde počas zimy a postupne sa rozrastá stále viac do okolia.
Ako ju mám zasadiť?
Vysádzanie sa vykonáva tak, že sa drn zdvihne motykou, sadenice sa z jedného balíka nahromadia ku koreňom a drn sa pritlačí späť. Vysadenú plochu zalejte odrazenou vodou. Ak sadíte na viac ako jedno miesto, vysádzajte do výhonkov s rozmermi 1 × 1 m. Čím hustejšia je výsadba, tým rýchlejšie sa koreňový systém spojí a môžete očakávať skoršiu a väčšiu úrodu.
Ako si mám vybrať miesto?
- Veľká praslička – rastie na lúkach a v žihľave – vyžaduje kyslú dusíkatú pôdu
Táto huba rastie na pastvinách, v záhradách, sadoch vo vlhkých humóznych pôdach bohatých na živiny, často v žihľave. Na výsadbu by sa malo vybrať vlhké, ale nie podmáčané miesto, ktoré často nie je suché a bohaté na živiny, najmä dusík. Mal by tam byť porast tráv alebo žihľavy, pretože huba potrebuje na svoj rast korene týchto rastlín. Holá lesná pôda nie je vhodná.
Ako by sa mali sadenice skladovať?
Po prijatí zásielky z nášho e-shopu uložte huby ideálne do chladničky a do dvoch dní ich zasaďte.
Kedy môžem očakávať prvú úrodu?
Sadba zvyčajne prináša úrodu v nasledujúcom roku výsadby koncom leta až na jeseň, niekedy však až o 2 roky. Závisí to od času výsadby a výberu stanovišťa, prostredia a počasia. Najskôr sa musí mycélium uchytiť a prerásť pôdu, čo si vyžaduje určitý čas. Preto nebuďte skeptickí, ak sadenice neprinesú ovocie v prvom roku výsadby. Plody sa objavia, keď to budete najmenej očakávať.