10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Prvá lyžička alebo kedy začať s prvými príkrmami?

Pre vaše dieťatko sú prvé príkrmy začiatkom dobrodružnej cesty od mlieka k pevnej strave aj k rodinnému stolovaniu. Pokiaľ si dieťa od začiatku osvojí správne stravovanie, dostane do vienka nielen záľubu v zdravých potravinách, ale aj dobré stravovacie návyky. Kedy s príkrmami začať a ako prechod na iné jedlo zvládnuť v pokoji a pohode?

Dojčenie je najlepším spôsobom výživy bábätiek v prvých 6 mesiacoch veku. Ak vám pediater neodporučí s ohľadom na potreby a vývoj vášho dieťatka inak, je bábätko od konca 6. mesiaca pripravené na nové chute. Detské bruško ich v tejto dobe dobre prijíma, a preto nastáva správna chvíľa pre prvé príkrmy. Materské mlieko alebo dojčenské mlieko ale ešte nejaký čas zostane najdôležitejšou časťou stravy dieťaťa.

Ako začať s príkrmami?

Vaše dieťa zatiaľ spoznalo len chuť a konzistenciu mlieka. Príkrmy pre neho tak budú veľkou novinkou. Možno na vás pri prvom kŕmení prekvapene vypučia oči a lyžičku budú odmietať, nenechajte sa však vyviesť z miery. Správne prijímanie potravy je dôležitou súčasťou procesu učenia. Postupne si osvoja nielen prehĺtanie, ale zvyknú si aj na lyžičku a samostatné kŕmenie.

Vedeli ste, že ...

...vaše dieťa pri jedle posilňuje tie isté svaly, ktoré bude neskôr potrebovať k rozprávaniu? S príkrmami teda pomaly otvárate aj ďalšiu dôležitú kapitolu jeho života, ktorá postupne povedie aj k správnemu rozvoju reči..

Kvalita surovín na prvom mieste

Domáce príkrmy pripravujte len z kvalitných surovín, najlepšie v BIO kvalitev. Pri výbere zeleniny či ovocia sa uistite, že je čerstvé, bez známok plesne alebo hniloby. Pri príprave všetky suroviny dôkladne umyte, prípadne olúpte. Veľkú pozornosť venujte hygiene rúk a čistote akýchkoľvek pomôcok, aby boli pokrmy pre dieťa hygienicky bezpečné od hrnca až k tanieriku.

Nové chute objavujte postupne

Zo začiatku dieťatku pripravujte príkrmy iba z jednej suroviny. Ideálne je začať sladkou zeleninou, ako je tekvica, sladké zemiaky alebo mrkva. Postupom času potom do jedla pridávajte ďalšie chute v podobe ryže, mäsových vývarov alebo kúskov mäsa. Aby ste ľahko rozpoznali prípadné neznášanlivosti a alergie, pridávajte do príkrmu vždy len jednu novú surovinu.

Príkrmy na pare, dusené aj pečen

Ako sa bude dieťatku zvyšovať apetít a budú sa mu rozširovať chuťové obzory, zväčšujte tiež hrubosť rozmixovanie ingrediencií. Ubehne pár mesiacov s príkrmami a vy budete môcť mixér schovať a jedlo len drviť vidličkou. Nebojte sa ani iných tepelných úprav. Okrem varenia na pare môžete neskôr vyskúšať dusenie, opekanie a úplne nakoniec aj pečenie, ktoré je chuťovo najintenzívnejšie.

Multifunční přístroj

Kedy a koľko príkrmu mám dávať?

Pre prvé lyžičky si zvoľte okamih, kedy dieťa nie je príliš unavené a nemá bruško plné mlieka. Vhodný čas je napríklad popoludní, medzi dojčením alebo kŕmením z fľaštičky. Zo začiatku dieťatku dávajte len pár lyžičiek, ideálne je začať rozmixovanou varenou mrkvičkou, ktorá je ľahko sladkastá. Ide to dobre? Pokiaľ práve neskúšate nový druh potraviny, nechajte dieťatko, nech si samo určí, koľko zje.

Nádobky pro uschování pokrmů
Chutné príkrmy si môžete pripraviť do šikovných nádobiek s flexibilným dnom a zamraziť

Tipy na prvé pokusy s lyžičkou. Ako teda začať?

Na začiatku zavádzania príkrmu sa môžete nechať inšpirovať týmto návodom. Rešpektujte však vlastné tempo svojho dieťatka. Zavádzanie príkrmov rozhodne nie je žiadny závod a každé dieťa si zvyká inak.

1. deň

Prvý príkrm spravidla začíname ponúkať pri poludňajšej mliečnej dávke. Prvý deň rozhodne nečakajte žiadne zázraky a bábätku dajte len trochu ochutnať. Ideálne sú 1 až 2 lyžičky príkrmu z jedného druhu zeleniny, ktoré následne doplníte bežnou plnou dávkou materského alebo dojčenského mlieka. Ak sa rozhodnete pre príkrm z poháre, odstráňte z neho malé množstvo čistou lyžičkou do mištičky, potom viečko uzavrite a nechajte ho uschované v chladničke na ďalší deň.

2. deň

Ponúknite dieťaťu rovnaký príkrm ako včera. Ak máte zo včerajšieho dňa schovaný pohárik, môžete v tom smelo pokračovať. Dnes ponúknite dieťatku 3 až 4 lyžičky tohto príkrmu a opäť ho doplňte bežnou plnou dávkou mlieka.

3. deň

Je čas pokoriť prvý pohárik! Dajte bábätku zvyšok uskladneného príkrmu. Pokiaľ ho uschovaný nemáte, pripravte mu 3 až 4 lyžičky príkrmu rovnakého druhu ako doteraz a nechajte ho vypiť toľko mlieka, koľko potrebuje.

4. deň

A teraz prichádza na rad nová chuť. Čo napríklad rozmixovaný hrášok alebo tekvica? Začnite rovnaký postup ako prvý deň.

5. deň

Ponúknite dieťaťu 3 až 4 lyžičky príkrmu zo včerajšieho dňa a opäť ho doplňte bežnou plnou dávkou mlieka.

6. deň

Platí postup z tretieho dňa - bábätko doje pohárik a vy mu ponúknete mlieko podľa jeho potreby.

Tip

Každý ďalší štvrtý deň pridávajte nový druh zeleniny a zväčšujte porciu podávaného príkrmu. Ako sa porcia zväčší, môžete potom postupne zmenšovať mliečnu dávku - vždy sa ale riaďte odporúčaním lekára a potrebami dieťaťa.

Prechod z kojenia na pevnú stravu

Prechod z dojčenia alebo dojčenského mlieka na pevnú stravu chvíľu trvá. Dieťa si musí najskôr zvyknúť na jedlo z lyžičky a na prehĺtanie.

  • Dieťa kŕmte najlepšie špeciálnou plastovou lyžičkou, ktorú neplňte až po okraj.
  • Bábätko bude prvé sústa z lyžičky najprv vysávať, ako by pilo z prsníka alebo z fľaštičky. Postupne sa naučí, ako používať jazyk a prehĺtať.
  • Lyžičku dávajte bábätku do pusy vodorovne. Neutierajte ju o poschodie, nechajte na dieťati či jedlo z lyžičky samo prehltne. Tak sa totiž naučí nielen optimálne využívať svaly v ústach, ale navyše si určí aj vlastné tempo, ktorým bude jesť. Možno pri tom bude robiť aj srandové tváre. "Nekŕmiaci" rodič tak bude mať určite čo fotiť.
Špeciálne sety príborov vrátane puzdra vám uľahčia kŕmenie na cestách

Domáce príkrmy, alebo tie z pohára?

Ak si nie ste kvalitou surovín na prípravu príkrmov istí alebo idete napríklad na dovolenku, môžete siahnuť po kupovaných príkrmoch, ktoré sú určené pre dojčatá a malé deti do troch rokov. Spoznáte ich podľa toho, že majú na obaloch uvedené vekové určenie. Potraviny s vekovým určením navyše zaručujú konzistenciu (veľkosť kúskov) prispôsobenú veku dieťaťa.

Toto označenie ale tiež zaručuje, že je potravina pre malého objaviteľa skutočne bezpečná a spĺňa prísne kritériá kvality stanovené európskou i slovenskou legislatívou. Takéto príkrmy neobsahujú žiadne konzervanty či umelé farbivá, spĺňajú všetky normy a na rozdiel od surovín bežne dostupných v obchode je u nich veľmi prísne strážený obsah škodlivín.