Značka
Cena
Dostupnosť
Predajca
Počet kusov v balení
Typ ochranej pracovnej pomôcky
Farba
Rúška a respirátory chránia vás aj vaše okolie. Aký je rozdiel medzi respirátorom a rúškom a aké druhy respirátorov sú na výber? Poradíme vám, ako vybrať.
Aký je rozdiel medzi respirátorom a rúškom?
Úvodom by sme mali ujasniť základné rozdiely medzi rúškom a respirátorom:
Rúška
Rúška slúžia popredne na ochranu okolia pred šírením vírusu od ich nositeľa. Ak nositeľ vykazuje známky vírusovej infekcie, rúško pomáha eliminovať šírenie vírusu do okolia.
- chráni osoby v okolí
- nositeľa chráni len čiastočne
- nedostatočne tesní okolo tváre
Respirátory
Respirátory sú vyvinuté za účelom ochrany nositeľa pred nebezpečnými časticami z vonkajšieho prostredia. Podľa určenia sú vybavené výkonnými filtrami, ktoré zachytia častice od bežného prachu po mikroorganizmy, vírusy alebo plyny.
- skrz filtre čistia vdychovaný (často aj vydychovaný) vzduch
- + je efektívnou ochranou pre nositeľov
- vyššia cena respirátorov
Aké typy respirátorov sú na trhu, a ktoré vás ochránia najlepšie?
Respirátory môžeme deliť na 2 základné druhy:
- Respirátory s filtrami sú najrozšírenejšie, na výber sú ako jednorazové masky alebo masky a polomasky pre opakované použitie s možnosťou výmeny filtrov.
- Respirátory s núteným prívodom vzduchu disponujú špeciálnou jednotkou na prívod vzduchu.
Podľa triedy ochrany a danej certifikácie delíme respirátory do niekoľkých skupín. Najčastejšie sa stretneme so skratkou FFP (filtering facepiece). Jednotlivé triedy respirátorov sa líšia podľa hodnoty minimálneho percenta filtrácie drobných častíc.
Typy respirátorov v boji proti Covid-19
FFP 1
- Filtračná účinnosť min. 80 %, najnižšia povolená celková účinnosť 78 %. Chránia pred prachom a netoxickými látkami, využitie nájdu v potravinárskom a stavebnom priemysle, pre ochranu pred vírusmi sú nedostačujúce.
FFP 2
- Filtračná účinnosť min. 94 %, min. povolená celková účinnosť 92 %. Zabezpečia ochranu pred stredne toxickými látkami, prachom, biologickými látkami aj kvapalnými aerosólmi. Slúžia na ochranu pri rizikových prácach, ako je práca s chemickými prostriedkami apod., ale sú tiež účinné v boji s Covid-19.
FFP 3
- Filtračná účinnosť min. 99 %, najnižšia povolená celková účinnosť 98 %. Chránia aj pred vysoko toxickými látkami, vírusmi a baktériami. Slúžia ako najúčinnejšia ochrana proti Covid-19.
Ako fungujú výdychové ventily respirátorov FFP 3?
Kým respirátory bez výdychového ventilu chránia vás aj osoby vo vašom okolí pred infekciou vírusmi, respirátory FFP 3 aj FF2 s filtrom púšťa späť do priestoru nefiltrovaný vzduch. Výdychový filter slúži na ľahšie vydychovanie, na ochranu druhých pred vírusmi by ste však mali cez respirátor používať ešte klasické rúško.
Aké zásady by ste mali pri nosení rúšok a respirátorov dodržiavať?
- Rúško aj respirátor musia byť správne nasadené a zakrývať ústa aj nos.
- Prednej časti rúška sa nedotýkajte.
- Po zložení rúška či respirátora si dôkladne dezinfikujte ruky.
- Neprekračujte dobu stanovenú na nosenie jednorazového respirátora či rúška, v prípade vypršania limitu (doba je uvedená na obale) alebo zvlhnutia vymeňte za nový kus.
- Pri zvýšenom riziku nákazy používajte súčasne ochranné rukavice a tvárový štít.
- Radiť podľa
- Odporúčame
- Najnižšej ceny
- Najvyššej ceny
- Hodnotenia
- Najpredávanejšie