PLANTO Korálovec ježatý (Hericium erinaceus) 20 ks - podhubie na kolíkoch
Popis
Korálovec ježatý (Hericium erinaceus) 20 ks – podhubie na kolíkoch
Vzácna ježatá huba rastúca na jeseň na dreve listnáčov, predovšetkým bukov a dubov. Korálovec je jedlá a liečivá huba zo skupiny lišiakovitých. Iné názvy korálovca ježatého: Levia hriva, satyrov fúz, ježková huba, fúzatý ježko, fúzatý zub, starcov fúz, ovčia hlava, medvedia hlava, opičia hlava, ježko, huba strapec a japonsky jamabušitake.
Plodnica je guľovitá, až široko vajcovitá, 50–300mm široká a vysoká, na prednej a spodnej strane súvisle pokrytá krehkými ostňami, biela až šedá. Dužina je mäsitá, pružná, má sladkastú chuť a hubovú vôňu. Ostne sú 20–80mm dlhé a 1,5 – 2,5 mm široké, belavo žlté až hnedožlté. Charakteristická štruktúra plodnice ho odlišuje od iných húb. Svojím tvarom aj sfarbením pripomína snehobiely morský koral.
Korálovec ježatý patrí medzi lahôdkové jedlé huby. Dužina čerstvého korálovca je šťavnatá a mäkká s jemnou chrenovou príchuťou. Prášok získaný z korálovca dostane po vysušení príjemnú sladkastú arómu. Koralovec ježatý nielenže pôsobí pozitívne na ľudské zdravie, ale zároveň disponuje delikátnou chuťou. Plodnice sú pritom využívané predovšetkým v čínskej, kórejskej, japonskej a indickej kuchyni. Konzumovať je možné zasyrova, môžete ich tepelne upraviť alebo usušiť. Hovorí sa však, že nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy, rovnako ako pre deti. Huba je chránená, Takže zaobstarať si túto špongiu možno len vypestovaním alebo nákupom u pestovateľa.
- priaznivo pôsobí na činnosť žalúdka, žalúdočnej sliznice, pažeráka, a hrubého čreva
- odstraňuje horkosť a zápaly
- pomáha pri pálení záhy
- posilňuje slezinu
- pomáha pri liečbe kardiovaskulárnych chorôb
- pomáha znižovať vysoký krvný tlak a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
- obsiahnuté v hube beta-glukenny účinne znižujú vedľajšie účinky chemoterapie a rádioterapie vďaka regeneračnej schopnosti buniek.
- podporuje imunitný systém
- extrakt z tejto huby pomáha pri liečbe Alzheimerovej alebo Parkinsonovej choroby
Špecifikácie:
- Plodnosť naočkovaných kolíkov je: 3–8 rokov.
- Miesto pestovania: zatienené miesto v záhradke (v pivnici) prvá úroda: za 3–12 mesiacov.
- Teplotné podmienky: +15ºC ~ + 22ºC
- Pracnosť: jednoduchá
- Množstvo kolíkov: 20 ks
Zakúpené kolíky s naočkovaným podhobím je nutné skladovať do dňa použitia v chlade (v chladničke alebo v pivnici) max. 3 mesiace.
Kolíky sa umiestnia do zdravého kláta z listnatého stromu alebo do pňa. Do polena vyvŕtajte otvory primeraného priemeru do hĺbky cca o 1cm hlbšie ako je dĺžka kolíka. Rozstup medzi jednotlivými otvormi je cca 15 cm. Na jeden klát s priemerom 10–20 cm s dĺžkou cca 1 m je možné umiestniť cca 20 ks kolkov.