PLANTO Peniazovka sametonohá (Flammulina velutipes) 20 ks - podhubie na kolíkoch
Popis
Peniazovka sametonohá (Flammulina velutipes) 20 ks – podhubie na kolíkoch
Jedlá zimná huba, jej klobúk je široký 2–8 cm. Rastie spravidla v trsoch na kmeňoch tlejúcich (niekedy aj živých) listnatých stromov. Je známa netypickým obdobím rastu (cca od konca októbra do marca) a vydrží veľmi nízke teploty (až do –10 °C). Klobúk má medovo sfarbený, až do oranžova, 3 až 8 cm široký, za vlhka lepkavý, lupene husté, belavé a tenké, valcovitý tŕň (noha) je zamatovo chlpatý, neskôr až čiernohnedý (u starších plodníc). Za mrazov zmrzne, ale to jej nijako nevadí, po rozmrznutí pokračuje v raste. Podobnú vlastnosť má aj hliva ustricová a ucho Judášovo (to rastie na mŕtvom dreve bazy čiernej). Rastie hojne, obvykle v trsoch, na tlejúcom dreve listnatých stromov (breza, buk, topoľ, jelša, jaseň, vŕba), v lesoch ale aj v parkoch, záhradách a mestskej zeleni. Je dobre adaptovaná na zimné obdobie, plodnice môžu zmrznúť a po rozmrznutí pokračujú vo vývoji.
V Ázii sa táto huba pestuje pre kulinárske využitie, podobne ako napr. hliva ustricová. Spracovávajú sa mladé plodnice s tenkým trením a malým klobúkom, majúci typický zväzkovitý tvar. Jej chuť a vône sú príjemné a typicky hubové. Dužina je tenká, žltkastá, pevná, pružná, v starobe potom hubovitá a vodnatá, v vláknitá a ohybná, chuti jemnej orieškovej, vôňa príjemná ovocná, neskôr korenená, ktorá nastáva aj pri varení. Hodí sa najmä na prípravu polievok, omáčok, rizota, do fašírok či plniek. Výborne chutí tiež naložená. Chladená býva ponúkaná v obchodoch s ázijskými potravinami, spravidla pod japonským názvom enoki alebo enokitake. Výborne chutí v ázijských rezancových a zeleninových pokrmoch alebo v kombinácii s kuracím mäsom. V gastronómii je známa pod japonským názvom enoki.
V ľudovom liečiteľstve sa Peniazovka sametonohá používa ako prírodné antibiotikum na liečenie zápalov, bielotoku, rôznych dermatóz, alergie, astmy, Crohnovej choroby, ako prostriedok proti nespavosti a na podporu imunitného systému, ale aj na posilnenie činnosti pankreasu.
Obvykle sa pestuje v chladnejších tmavých miestnostiach, najlepšie bez prístupu svetla, pri teplotách do max. 15 ºC. Neobvyklý tvar huby veľmi pomáha s jej zberom. Rastie na drevinách (dub, jelša, vŕba, breza, buk, atď).
Špecifikácie:
- Plodnosť naočkovaných kolíkov je: 3–8 rokov.
- Miesto pestovania: zatienené miesto v záhradke (v pivnici) prvá úroda: za 3–12 mesiacov.
- Teplotné podmienky: vonku do – 10 ºC, v miestnosti do 15 ºC
- Pracnosť: jednoduchá
- Množstvo kolíkov: 20 ks
Zakúpené kolíky s naočkovaným podhobím je nutné skladovať do dňa použitia v chlade (v chladničke alebo v pivnici) max. 3 mesiace.
Kolíky sa umiestnia do zdravého kláta z listnatého stromu alebo do pňa. Do polena vyvŕtajte otvory primeraného priemeru do hĺbky cca o 1cm hlbšie ako je dĺžka kolíka. Rozstup medzi jednotlivými otvormi je cca 15 cm. Na jeden klát s priemerom 10–20 cm s dĺžkou cca 1 m je možné umiestniť cca 20 ks kolíkov.