PLANTO Smrž obyčajný (Morchella esculenta) mycélium 750ml
Popis
Info k skladovej dostupnosti tohto produktu:
Tovar nemáme obvykle na sklade alebo iba malé množstvo, jedná sa o živý produkt a preto vám radi vyrobíme čerstvú zmes na základe vašej objednávky, ktorú vám dodáme obvykle medzi 5 až 14 dňami. Záleží na vyťaženosti výrobnej linky.
Smrž obyčajný (Morchella esculenta) mycélium 750ml
Smrž obyčajný (Morchella esculenta) je veľmi vyhľadávaná jarná huba, rastie od druhej polovice marca do začiatku mája. Klobúk smrže je 3 – 7 cm vysoký a 3 – 6 cm široký v podobe oválnej hlavy, vo vnútri prázdny. Hlava je nepravidelne rebrovaná, rebrá tvoria na jej povrchu svetlo hnedé misky. Lodyha je 3 – 9 cm dlhá a 2 – 3.5 cm hrubá, vo vnútri dutá, dole zosilnená, bielej alebo žltkastej farby. Dužina je tenká, krehká, biela alebo žltookrová. Smrže nemožno zameniť so žiadnou inou jedovatou hubou, iba s inými druhmi smržov, ale všetky sú jedlé.
Smrž nie je typická pestovaná huba, ale podľa skúseností chovateľov zo Spojených štátov a Číny si môžete vyskúšať vlastné domáce pestovanie. Nemôžeme však zaručiť jeho 100% úspešnosť. Záleží tiež na miere poskytnutia podmienok podobných prirodzenému prostrediu, v ktorom sa vyskytujú. Miesto pestovania by malo mať pôdu s neutrálnou alebo mierne zásaditou reakciou (ph 6,5 – 7,5).
Smrž obyčajný mycélium pre záhradu 750 ml.
Smrž obyčajný vo voľnej prírode uprednostňuje okraje lesov a ciest, listnaté lesy, lúky, záhrady, parky, ale aj menej tradičné hubové lokality ako sú zavážky, sklady dreva, mulčovaciu kôru či hromadu popola. Smrž obyčajný je najpočetnejším zástupcom rodu smržovitých v Česku. Rastie prakticky v celom miernom pásme severnej pologule aj v Austrálii. Staré plodnice sa neodporúča zbierať, pretože môžu obsahovať jedovaté látky.
Smrž obyčajný je cenená jedlá huba, hodí sa k najrôznejším úpravám v kuchyni. Dutosť plodníc ponúka možnosť rôznych plnených smržov. Smrže sa dobre sušia, najlepšie tak, že sa pozdĺžne rozkroja a opláchnu vo vode, aby bola plodnica zbavená nečistôt a drobného hmyzu.
Návod na pestovanie:
Príprava podkladu:
Metóda 1
- 0,5 kg varených obilných zŕn
- 0,20 kg pliev
- 0,18 kg pšeničných otrúb
- 0,10 kg pilín
- 0,01 kg sadry
- 0,01 kg vápna
- 0,04 kg humusu
Humus je možné získať z lesa alebo kompostéra.
Metóda 2
- 0,4 kg rašeliny
- 1 kg pilín
- 0,4 kg dreveného popola
- 0,20 kg vápna
Celé sa to zaleje vodou, aby sa získala 70% vlhkosť. Takto pripravený substrát sterilizujeme v tlakovom hrnci cca 1,5–2 hod. Po vychladnutí zmiešame s mycéliom z obalu. Celé to zakopeme do hĺbky asi 5–7 cm. Namiesto pestovania nechávame bez dozoru, spoliehame sa iba na prírodu. Prvé huby sa môžu objaviť už budúci rok na jar alebo dokonca po 2–3 rokoch.
Metóda 3 (pestovanie v miestnosti)
- Smrž je huba, ktorá sa tradične pestuje na drevených pilinách alebo na zmesi pilín a slamy. Najlepšie je použiť ihličnaté drevo, ako je borovica alebo smrek, ktoré obsahuje živiny, ktoré smrž potrebuje k rastu.
- Substrát je potrebné pred použitím sterilizovať, aby sa odstránili baktérie a iné konkurenčné organizmy, ktoré by mohli brániť rastu smrže. Sterilizáciu môžete vykonať pomocou horúcej vody alebo pary (tlakový hrniec), pri teplote 100 – 120 ° C po dobu 2 – 4 hodín. Potom substrát nechajte vychladnúť a vysušte ho.
- Pridanie mycélia do substrátu: Rozložte sterilizovaný substrát do nádoby a pridajte mycélium na povrch. Potom dobre premiešajte mycélium a substrát, aby sa mycélium rovnomerne rozložilo. Nádoba by mala byť zatvorená a udržiavaná v temnom a vlhkom prostredí.
- Inkubácia: Nádoba s mycéliom a substrátom by mala byť udržovaná v teplote okolo 20 – 25°C. V priebehu niekoľkých týždňov sa mycélium rozrastie a bude vytvárať biele stielky.
- Po dokončení inkubácie sa substrát pripraví na plodenie. Na tento účel sa substrát obvykle zakryje vrstvou sterilizovaného substrátu a umiestni sa do prostredia s nižšou teplotou, okolo 15 – 18°C, a vysokou vlhkosťou.
- Plodenie: Po niekoľkých týždňoch sa na substráte objavia plodnice smrže.