Založte si kompost a premeňte bioodpad na hnojivo!
Odumreté rastliny zo záhradky, zvyšky úrody alebo organický odpad z kuchyne sú ideálnym materiálom na kompostovanie. Aby ste mohli kompostovať, nemusíte mať záhradu – kompost je možné postaviť aj na balkóne, alebo si môžete zaobstarať moderný vermikompostér priamo do domácnosti. Počas roka sa kuchynský bioodpad premení na vyživujúce a ekologické hnojivo, ktoré možno využiť na hnojenie rastlín doma aj na záhrade.
Ako založiť kompost
Začnite tým, že nájdete vhodný priestor na umiestnenie kompostu. Ideálne sú skôr tienisté miesta, kde sa dobre drží vlhkosť. Môže ísť napríklad o nevyužitý kút záhrady. Potom si rozmyslite, aké rozmery bude váš kompost mať. Obvykle sa odporúča minimálne 1 × 1 meter, ale vždy záleží predovšetkým na vašich možnostiach aj množstve bioodpadu.
Kompost môžete vystavať z paliet, dosiek a ďalších materiálov, dôležité však je, nechať jednu zo strán dobre prístupnú, aby ste mohli odoberať hotové hnojivo. Treba tiež zachovať po stranách prieduchy, ktoré zaistia prísun vzduchu. Ak kompost nechcete stavať svojpomocne, môžete si zaobstarať už hotové kompostéry s vekom.
Kedy je najvhodnejší čas na založenie kompostu?
Kompost je najlepšie zakladať na jeseň, kedy sa príroda ukladá na spánok, a na záhrade máte dostatok materiálu zo záhonov. Jedná sa o zvyšky rastlín, hliny, vetvičiek, lístia alebo opadaného ovocia.
Čo patrí do kompostu a čo by ste radšej mali vynechať?
Prvú vrstvu kompostu by mali tvoriť klúčiky a štiepky, ktoré sa starajú o dostatočné prevzdušnenie. Na tento základ je možné striedavo vrstviť zeminu a organický odpad. Ten môžeme deliť na dva druhy:
- Zelený organický odpad, ktorý je bohatý na dusík (tráva, hnoj, popol, zvyšky rastlín, zeleniny a ovocia).
- Hnedý organický odpad s vysokým obsahom uhlíka (štiepka, hlina, piliny, kôra, ihličie a iné).
Ideálne by mal kompost obsahovať obe vrstvy, ktoré sa navzájom miešajú do seba. Vďaka tomu docielite vyváženého hnojiva, ktoré rast rastlín podporí!
Čo patrí a nepatrí do kompostu?
- Odrezky a prebytky ovocia a zeleniny
- Lístie a tráva
- Vetvičky a ihličie
- Suché a odkvitnuté rastliny
- Káva a čajové vrecká
- Vaječné škrupiny
- Kôra zo stromu
- Odrezky mäsa
- Kosti
- Potlačený papier
- Sklo a plasty
- Mliečne výrobky
- Rastliny napadnuté škodcami
- Plesnivé ovocie a zelenina
- Psie a mačacie exkrementy
- Pečivo a ďalšie zvyšky jedál
Na kompost môžete pridať dusíkaté vápno. Hnojivo bude výživnejšie a zlikviduje škodlivé zárodky. Pozor, aby ste ho nezamenili s vápnom páleným, ktoré je naopak pre kompost škodlivé.
Pri správnej starostlivosti sa o rok dočkáte výživného hnojiva
Premena z bioodpadu na kompost trvá približne jeden rok. Proces veľmi urýchli, ak počas roka niekoľkokrát prehádžete kompost rýľom alebo vidlami, aby sa jednotlivé vrstvy lepšie prepojili.
Čas od času by ste mali skontrolovať, či je vlhkosť v komposte optimálna. Stačí vykonať jednoduchý test - naberte kompost do dlane a silne ho stlačte. Nemala by vám cez prsty pretekať voda a stlačená hmota by mala po uvoľnení držať pohromade.
Ak je kompost príliš suchý, jemne ho prelejte vodou z kanvy, ale neprežeňte to – mohol by začať zapáchať. Pokiaľ ho naopak potrebujete vysušiť, pridajte suchý bioodpad a premiešajte ho.
Zrelý kompost môžete využiť na hnojenie trávnika, kvetov, ovocných stromov alebo zeleniny.
Pre kuchynský bioodpad je ideálny domáci vermikompostér
Pokiaľ nemáte záhradu, ani možnosť zostaviť kompost na balkóne, a napriek tomu chcete kuchynský bioodpad efektívne využívať, máme riešenie! Tým je populárny vermikompostér, do ktorého môžete odkladať organické zvyšky z kuchyne, ako sú odrezky zo zeleniny a ovocia, kávové usadeniny, čajové vrecká, zvyšky izbových rastlín alebo škrupiny od vajíčok.
Ako funguje vermikompostér? Bez kalifornských dážďoviek sa nezaobídete!
Vermikompostér je tvorený minimálne dvoma nádobami, ktoré sú prepojené sitom a zaklopené vekom, aby sa prípadný zápach nešíril do okolia. Neoddeliteľnou súčasťou vermikompostéra sú kalifornské dážďovky, ktoré sú veľmi výkonné a rastlinné zvyšky premieňajú na kvalitný humus – tzv. dážďovkový čaj, ktorý preteká do spodnej nádoby. Ten slúži ako skvelé hnojivo pre izbové aj balkónové kvety.
Mohlo by sa Vám hodiť pri kompostovaní
Ďalšie zaujímavé články
Kúpte si domov rastliny, ktoré čistia vzduch
Čistý vzduch je dnes skôr vzácnosťou, a to aj na menších dedinkách v prírode. Riešením môže byť... celý článok
Objavte zázračné účinky nádchovníka!
Trápi vás nádcha alebo prechladnutie? Stavte na blahodárne účinky nádchovníka – nenápadné a nenáročné rastliny... celý článok