10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Zavlažovanie záhrady: Ako zaistiť rastlinám dostatok vody a aký zavlažovací systém je najlepší?

Najmä počas posledných rokov sa stretávame s veľkých suchom. Horúce letné mesiace bez pravidelných zrážok dokážu potrápiť nejedného záhradkára. Nádherná záhrada, o ktorú sa s láskou stará, sa tak behom pár chvíľ premení na suchú step. Ako zaistiť, aby mal trávnik aj rastliny dostatok vlahy a vy nemuseli stále behať po záhrade s kanvou v ruke? Poďme sa pozrieť na možnosti zavlažovania záhrady, ktoré vám ušetria nielen čas a námahu, ale aj tak cenenú vodu.

Zásadným pravidlom zavlažovania záhrady je to, že by malo byť pravidelné. Na prísun vlahy je náchylný nielen trávnik, ale aj rastliny a predovšetkým pestovaná zelenina. Zaisťovať pravidelnú zálievku môžete buď ručne pomocou kanvice alebo hadice, alebo môžete zvoliť samozavlažovací systém, ktorý vykoná náročnú prácu za vás. Na nasledujúcich riadkoch si jednotlivé systémy priblížime a zhodnotíme ich prínosy aj slabé stránky.

Zavlažovanie záhrady: Ako zaistiť rastlinám dostatok vody a aký zavlažovací systém je najlepší?

Tradičné zavlažovanie kanvicou či hadicou je najlacnejšie riešenie

Tým najbežnejšie používaným spôsobom je zalievanie pomocou kanvice či hadice. Hoci sa jedná o najmenej finančne náročné riešenie z hľadiska obstarania vybavenia, môže sa dosť predražiť, ak používate vodu z vodovodného radu. Tá je navyše pre zalievanie veľmi studená a obsiahnutý chlór nemusí rastlinám svedčiť. Preto je ideálne, ak máte na zalievanie vlastnú studňu, z ktorej môžete čerpať vodu napríklad pomocou čerpadla, alebo máte možnosť akumuláciu dažďovej vody. Tú môžete zvádzať do podzemných nádrží, alebo zachytávať zo striech pomocou odkvapov do sudov a barelov.

  • minimálne náklady na obstaranie
  • možnosť využívať zachytenú dažďovú vodu
  • fyzická náročnosť
  • nemožnosť automatického nastavenia zavlažovania
Pri zalievaní hadicou postupujte obozretne

Ak používate na zalievanie záhrady hadicu, odporúčame vám zaobstarať si k nej postrekovaciu sprchu/pištoľ s možnosťou nastavenia väčšieho množstva polôh. Budete si tak môcť prispôsobiť intenzitu zalievania podľa jednotlivých rastlín a vyhnete sa ich zničeniu či zlomeniu.

Manuálne zalievanie uľahčí aj domáca vodáreň

Všade tam, kde máte k dispozícii zdroj vody, či už z vrtu alebo studne, môžete využiť domáce vodárne, ktoré slúžia na prečerpanie vody a jej dopravenie zo zdroja na miesto určenia. Domáce vodárne sa od klasického čerpadla líšia tým, že sú okrem samotného čerpadla vybavené expanznou tlakovou nádobou, vďaka ktorej vodáreň udržuje potrebný tlak, a nie je nutné stále spúšťať tlakové čerpadlo. Na trhu nájdete vodárne rôznych výkonov, objemov aj dopravných výšok a ich výber závisí od potrebnej spotreby vody. Ak si s výberom vodárne neviete rady, pozrite sa na nášho podrobného sprievodcu Ako vybrať domácu vodáreň.

  • minimálne náklady na obstaranie
  • možnosť využívať zachytenú dažďovú vodu
  • fyzická náročnosť
  • nemožnosť automatického nastavenia zavlažovania

Prenosné zavlažovače ako zlatá stredná cesta

Ak vás nebaví zalievať záhradu kanvou a zároveň sa vám nechce investovať do automatických zavlažovacích systémov, predstavujú mobilné zavlažovače alebo zadažďovače, ideálne riešenie. Sú tvorené hadicou s príslušenstvom a vhodným rozstrekovačom a skvele sa hodia do záhrad rôznych veľkostí i tvarov, pretože si ich dosah aj šírku postreku nastavujete sami.

  • nízke náklady na obstaranie
  • možnosť nastavenia dosahu aj šírky postreku
  • univerzálne využitie
  • položená hadica bráni pri kosení trávnika a zanecháva stopy
  • nepresné zavlažovanie v prípade silného vetra
  • premokrenie záhrady v prípade zlého nastavenia

Ako vybrať prenosný zavlažovač?

Na trhu nájdete najrôznejšie prevedenie mobilných zavlažovačov, ktoré sa líšia najmä prietokom vody a dosahmi dostreku – vyberajte teda podľa uvádzaných parametrov výrobcu v závislosti od rozlohy vašej záhrady. Okrem prietoku a dostreku sa potom môžete stretnúť s rozdelením na nasledujúce dva typy:

  • Oscilačné zavlažovače (niekedy tiež označované ako preklápacie alebo kývavé) – sú určené najmä pre záhrady obdĺžnikového alebo štvorcového tvaru. Disponujú niekoľkými tryskami v jednom rade, ktoré rozstrekujú vodu práve do tvaru obdĺžnika. Ich nevýhodou však môže byť používanie pri silnom vetre – pretože voda z trysiek smeruje nahor, môže silný vietor prúd vody unášať a ovplyvňovať rovnomerné rozprašovanie.
  • Kruhové zavlažovače – ako už napovedá sám názov, hodia sa do záhrad s kruhovitým pôdorysom. Sú opatrené tryskami, ktoré sa otáčajú a rozprašujú vodu do kruhu.
  • Variabilné zavlažovače – tento typ je určený najmä pre členitejšie záhrady a kombinuje funkcie oboch predchádzajúcich typov.

Na čo si dať u prenosných zavlažovačov pozor?

Pri inštalácii mobilných zavlažovačov nezabudnite, že je dôležité správne nastaviť vzdialenosť dostreku a uhol, pod ktorým sa bude tryska otáčok. Zohľadniť musíte tiež sklon záhrady či miesta, kam nedopadá toľko slnečných lúčov – vhodne nastaveným zavlažovaním zabránite zamokrovaniu záhrady, a tým aj rastu machov.

Automatické zavlažovanie pre bezstarostnú starostlivosť

Tým najpraktickejším, ale zároveň finančne najnáročnejším riešením zavlažovania záhrady sú automatické zavlažovacie systémy. Tie, ako ich názov napovedá, môžete plne zautomatizovať, takže sa zavlažovanie spustí presne podľa nastavenia riadiacej jednotky pre zavlažovanie  – môžete tak bez starostí odísť aj na dlhšiu dovolenku. Rozmiestnenie systému je vhodné zveriť odbornej firme, ktorá zaistí podzemné rozvody vody (plastové rúrky sa ukladajú do hĺbky približne 20 cm). A aj keď je ideálne inštalovať automatický systém ešte pred výsevom trávnika a založením záhonu, poradí si s jeho usadením firmy aj na vyrastenej záhrade bez toho, aby poškodili stromy či kvety.

  • plne automatické zavlažovanie naprogramované podľa požiadaviek
  • zavlažovanie šetrí vodu + úplne skrytý systém, ktorý nikde neprekáža
  • vďaka rozstrekovaniu trysiek v kruhoch alebo kruhových výsekoch pod rôznymi uhlami možno použiť aj na záhradách s nepravidelným tvarom a sklonom
  • možnosť zavlažovať rôzne časti záhrady v rôznom čase
  • možnosť napojenia na zrážkové čidlo, ktoré zabráni zalievaniu záhrady v daždivom období, či veterný senzor, ktorý nespustí závlahu pri silnom vetre
  • moderné systémy disponujú snímačmi monitorujúcimi vlhkosť pôdy v rôznych častiach záhrady a spúšťa zavlažovanie automaticky podľa potreby
  • dá sa doplniť o zavlažovacie trysky – tzv. dažďovače, ktoré sa samočinne vysúvajú nad terén a zavlažujú rastliny
  • vysoké obstarávacie náklady
  • potreba dostatočného a výdatného zdroja vody
Praktický tip pro napojení automatického zavlažovacího systému: Při instalaci automatického zavlažovacího systému můžete postupovat i ekologickým způsobem a vodu získávat pomocí čističky spojené s jímkou. Do té můžete zachytávat vyčištěnou vodu, kterou následně využijete pro zavlažování zahrady.
Praktický tip na napojenie automatického zavlažovacieho systému

Pri inštalácii automatického zavlažovacieho systému môžete postupovať aj ekologickým spôsobom a vodu získavať pomocou čističky spojenej s nádržkou. Do tej môžete zachytávať vyčistenú vodu, ktorú následne využijete na zavlažovanie záhrady.


Ďalšie zaujímavé články

Praktické tipy, ako sa zbaviť ôs

K letným mesiacom neodmysliteľne patria a niekedy dokážu naozaj znepríjemniť pobyt vo vonkajších priestoroch... celý článok

Praktické tipy, ako založiť skalku

Rozkvitnuté skalky sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých slovenských záhrad. Poznáme ich od našich babičiek a svoju obľubu si zachovávajú... celý článok

Hydroponický systém alebo domáca záhradka na malom priestore

Hydroponický systém pestovania prináša rýchlejší a mohutnejší rast rastlín - zelenina má viac vitamínov, je čistá a bez plesní... celý článok