10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako obliecť deti v zime? Vyberajte priedušné materiály a vrstvite!

S príchodom zimy začína čas obľúbených detských radovánok na snehu! Aby si deti zimné prechádzky užili v teple a pohode, treba ich múdro obliecť tak, aby sa neprehrievali, ani nemrzli. V našom článku sa dozviete, akým spôsobom deti v zime obliekať, ako jednotlivé kusy oblečenia vrstviť, na čo nezabudnúť, a na ktoré materiály sa môžete spoľahnúť. Potom už vám nič nebráni v tom, vyraziť vyvádzať do snehu aj za mrazivých teplôt!


Základom je múdre vrstvenie oblečenia! Ako na to?

U detí sa termoregulácia vyvíja postupne, preto sú v mladšom veku náchylnejšie na potenie i prechladnutie. Overeným spôsobom, ako udržať deti v pohodlí za každej situácie, je vrstevný odev – v prípade potreby môžete vrstvu jednoducho odobrať alebo naopak pridať. Aby ste dosiahli požadovaný efekt, je však potrebné pri vrstvení dodržiavať určité zásady. Ako postupovať?

Jak obléknout děti v zimě? Vybírejte prodyšné materiály a vrstvěte!
  • Prvá vrstva má za úlohu dobre odvádzať pot

Prvá vrstva musí byť príjemná na telo, izolovať a zároveň efektívne odvádzať pot. Pre bábätká a batoľatá preto môžete voliť napríklad body s dlhým rukávom a pančuchy. Pre väčšie deti je ideálna funkčná bielizeň a termobielizeň – tričko s dlhým rukávom a podvliekacie nohavice, ktoré by mali dobre priliehať k telu. Veľmi populárna je bielizeň z merino vlny, ktorá je príjemná na dotyk, hrejivá a priedušná zároveň. Navyše má antibakteriálne účinky a dlhodobo odoláva zápachu, je teda ideálna na bežné nosenie aj pri športe.

  • Druhá vrstva plní predovšetkým izolačnú funkciu!

Na spodnú bielizeň by ste mali obliecť teplú mikinu, ktorá bude zabraňovať unikaniu tepla z tela a dobre izolovať. Vhodným materiálom je napríklad fleece, ktorý vďaka dlhšiemu vlasu hreje, je ľahký a priedušný. Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa bavlne, ktorá v prípade navlhnutia sťaží a veľmi pomaly usychá. Výhodou u mikín či svetrov je zapínanie na zips alebo gombíky, kedy nie je potrebné zvršok preťahovať cez hlavu, alebo gumičky v oblasti zápästia, ktoré znemožnia prenikaniu snehu na koži.

  • Tretia vrstva oblečenia chráni deti pred vonkajšími vplyvmi!

Posledná vrstva, ktorá nesmie chýbať, má za úlohu chrániť deti pred premočením alebo prefúknutím. Obvykle sa jedná o zimnú nepremokavú bundu, nohavice alebo oteplovačky, prípadne kombinézu, pri ktorej nehrozí, že sa deťom časť odevu zhrnie, a prechladne im chrbát alebo obličky.

Pri výbere vrchných odevov by ste mali klásť dôraz na kvalitu materiálu, ktorý odolá premočeniu aj po niekoľkých hodinách šantenia na snehu. Práve vlhkosť totiž spôsobuje pocit chladu, a môže viesť k prechladnutiu, preto je nevyhnutné udržovať deti, pokiaľ možno, v suchu!

Hlava, krk aj ruky musia byť v suchu a teple

Pretože mnoho tepla z tela uniká v oblastiach hlavy, nôh a rúk, nemali by ste zabúdať ani na teplé čiapky, rukavice a šály alebo nákrčníky. Pokiaľ je naozaj veľká zima, môžete čiapky vrstviť – spodná tenká čapica by mala byť vyrobená z priedušného materiálu, ktorý zabraňuje poteniu, druhá čapica môže byť pletená a plniť hlavnú izolačnú vrstvu. Pamätajte na to, že čiapka by za žiadnych okolností nemala prefúknuť – a to predovšetkým v oblasti uší!

Veľmi populárne sú detské kukly, ktoré chránia hlavičku, tvár aj krk zároveň, ľahko sa nasadzujú a deťom pri hre neprekážajú ani nešmýkajú z hlavy! Tenké kukly môžete v mrazoch použiť ako spodnú vrstvu.

Rukavice bývajú kameňom úrazu, deti ich pri vyvádzaní často strácajú. Preto odporúčame mať vždy po ruke aspoň jeden náhradný pár, aby ste sa v prípade straty nemuseli z prechádzky predčasne vracať. Pre menšie deti sú ideálne palcové rukavice, ktoré sa výrazne lepšie nasadzujú, ale deti v nich majú obmedzený cit v rukách. Starším deťom kúpte klasické prstové rukavice, ktoré ich nebudú obmedzovať.

Pretože dlhé šály môžu menším deťom zaviazať a rozmotávať sa, oplatí sa zaobstarať hrejivý nákrčník alebo šatku, ktorá spoľahlivo ochráni krk a bude držať na svojom mieste.


Nezabudnite na kvalitnú obuv, ktorá nepremokne za žiadnych okolností

Deti vydržia na snehu vyvádzať aj niekoľko hodín v kuse! Vôbec by ich nemali chladiť nohy, a to ani vo vysokom snehu. Preto vyberajte teplé snehule s vnútornou kožušinou, ktorá udrží chodidlo v teple, a vonkajšou nepremokavou úpravou, ktorá zabráni prenikaniu vlhkosti. Topánky by mali byť zároveň priedušné, aby sa v nich nehromadila vlhkosť.

Do snehu sú ideálne detské snehule, na chôdzi po meste sú pohodlné a hrejivé detské válenky. Pri výbere zohľadnite aj podrážku, ktorá by mala mať zimnú, nekĺzavú vzorku.

Tie najmenšie zababušte do teplého fusaku!

Pokiaľ vyrážate na zimnú prechádzku s bábätkom v kočíku, je najvhodnejšie zabaliť ho do teplého fusaku, ktorý dieťatko zahalí a zahreje doslova od hlavy až po päty! Vyberať môžete tenšie aj veľmi teplé prešívané fusaky, ktoré chránia deti aj pred mrazom!

TIP! Máte už pre deti všetko, čo potrebujete? V tom prípade nezostáva než chytiť sane, boby alebo klzáky a vyraziť spoločne vyvádzať do snehovej nádielky!

Súvisiace články

Ako správne obliecť deti do dažďa? Len pláštenka ich pred dažďom neochráni!

Kde sú tie časy, kedy sa častý dážď týkal len skorej jari alebo neskorej jesene. V posledných rokoch prišli teplé... celý článok

Ako vybrať školskú tašku či aktovku?

Keď sa spýtate 10 fyzioterapeutov, či by malým deťom odporučili barefoot obuv, najskôr vám... celý článok

Barefoot topánky pre deti: sú vhodné, alebo nie?

První krůčky v životě batolete jsou nezapomenutelným okamžikem pro celou rodinu! S nimi přichází... celý článok