10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať školskú tašku či aktovku?

Nech už máte doma budúceho prváčika alebo skúseného školáka, školská taška je najdôležitejšou súčasťou jeho výbavy. Jej výber pritom nie je nič jednoduché. Deťom sa musí páčiť na prvý pohľad, zároveň však musí podporovať zdravý vývoj detskej chrbtice, uniesť hromady učebníc a zniesť všetko detské šantenie po škole. Poradíme vám, na aké parametre si posvietiť aj ako podporiť zdravý vývoj detského chrbta.

Čo by mala mať správna školská aktovka?

Pri výbere školskej tašky je vplyv na zdravý vývoj školáka dôležitý, držte sa preto desatora odporúčaní, na čo sa pri nákupe zamerať:

  • Anatomicky tvarovaná chrbtová časť
  • Pevná a ľahká konštrukcia
  • Praktické vnútorné usporiadanie
  • Nízka hmotnosť -⁠ maximálne 1,2 kg
  • Reflexné nášivky, pruhy a odrazky
  • Pevné dno
  • Umývateľný povrch
  • Široké a polstrované popruhy
  • Pohodlné a jednoduché otváranie
  • Pevné ucho pre prenášanie v ruke

Je lepšie aktovka alebo batoh?

Aktovky majú pevnú vystuženú konštrukciu, otvárajú sa jednoducho pomocou pracky a vo vnútri je spravidla iba jedna hlavná komora, kam sa zmestí učenie, peračník aj veci na telocvik. Vyrábajú sa väčšinou zo škrupiny, vďaka čomu pevne stojí na zemi a nepreklápa sa. Aktovky sú tak dobrou voľbou pre roztržitých prváčikov a druhákov, pre ktorých bude hľadanie vnútri tašky oveľa jednoduchšie.

Batohy do školy majú zase praktické vrecká a priehradky pre ukladanie desiaty, školských pomôcok, vreckoviek a podobne. Od aktoviek sa výrazne líšia v prevedení. Sú mäkšie, priestrannejšie a vystužené, majú iba chrbát. Kvalitný školský batoh v správnej veľkosti však môžete bez obáv zaobstarať aj prváčikovi.

Výber školského batoha alebo aktovky záleží na osobnom vkuse a na tom, čo je pre dieťa pohodlnejšie. Pre neporiadne deti je spravidla vhodnejšia školská aktovka, kde majú všetko na jednom mieste, zatiaľ čo huncúti dajú prednosť školským batohom, ktoré im nebránia v pohybe.

V školskom sete nájdete štýlovú aktovku vrátane peračníka a vrecka na prezúvky v rovnakom dizajne.

5 vecí, na ktoré sa pri výbere zamerať

Školský batoh či aktovka sa musí školákovi páčiť, pohodlne nosiť a zároveň dieťa viesť k správnemu držaniu tela. Na aké parametre sa teda zamerať pre zdravé a komfortné nosenie?

Špeciálne vystužený chrbát

Vystužený chrbát je jedným z faktorov, ktoré majú zásadný vplyv na rovné držanie chrbta a zároveň chráni obsah školskej tašky pred pokrčením. Väčšina modelov aktoviek aj školských tašiek má na chrbte ergonomicky tvarované a mäkké polstrovanie. Dôležité je, aby batoh bol dieťaťu pohodlný, nikde ho netlačil a nenútil ho do nezdravých polôh, ako je predsunuté držanie hlavy či ramien.

Ergonomické tvarovanie

Anatomické tvarovanie chrbta by malo kopírovať zakrivenie detskej chrbtice a poskytovať jej dostatočnú oporu. To znamená, že zadná strana aktovky je v bedrovej časti vyklenutá, pri hrudníku naopak prehĺbená. Aktovky by mali byť vybavené tiež polstrovanou oporou pre lopatky.

Akonáhle je školská taška pre dieťa nepohodlná a tlačí, núti ho to k zlému držaniu tela, ako je predsunutie hlavy, hrbenie a podobne.

TIP: Najmä pre aktívne deti je dobré vyberať školskú tašku vybavenú bedrovým pásom, vďaka ktorému batoh drží pevne na chrbte a neobmedzuje ich pri behaní
Pevná a ľahká konštrukcia

Správna veľkosť je pri výbere školskej tašky zásadná, ako ale poznať, že taška je pre dieťa veľká tak akurát? Spodná ani vrchná časť aktovky či batohu nesmie presahovať chrbát školáka.

Nízka hmotnosť

Deti by mali nosiť maximálne 10-15 % svojej váhy, čo vzhľadom na množstvo školských pomôcok, desiaty a podobne znamená, že čím je batoh ľahší, tým lepšie. Aktovka do školy pre prváčikov by mala vážiť maximálne 1-1,5 kg.

TIP: Najľahšie aktovky pre prváčikov vážia do 1,2 kg.
Dĺžka popruhov

Ramenné popruhy by mali byť dostatočne široké (aspoň 4 cm) a polstrované, aby netlačili. Čím širšie popruhy budú, tým viac sa rozloží váha na ramená a chrbát. Postrážte tiež, že sa taška pri pohybe na chrbte nezosúva na jednu stranu, ale pevne drží na svojom mieste.

Nastavenie dĺžky a najlepšie aj umiestnenie ramenných popruhov rozhoduje o tom, ako bude taška dieťaťu na chrbte "sedieť", čo má vplyv na zdravý vývoj detskej chrbtice.

TIP: Výškovo nastaviteľný chrbát umožní nastaviť posadenie aktovky na chrbte presne podľa výšky dieťaťa. Veľkosť školských pomôcok neovplyvníte, ale to, akým spôsobom ich deti nosia, ovplyvniť môžete. Deti rastú rýchlo, a ak aktovka môže rásť s dieťaťom, tak to vyrovná aj vyššie obstarávacie náklady.

Bezpečnosť

Taška do školy musí byť nielen pohodlná, ale aj bezpečná. Dbajte na to, aby mala reflexné prvky na každej časti brašne vrátane popruhov. Niektoré aktovky pre prváčikov sú dokonca vybavené aj LED svetlom. K bezpečnosti detí pri pohybe na ulici napomáhajú aj výrazné farby.

Výrazné neónové farby sa deťom na batohu páčia a zvyšujú ich viditeľnosť na ulici.

Výbava pre pohodlnejšie nosenie

Vrecká a oddelené priehradky

Dôležité je tiež usporiadanie priehradiek a vreciek. Do hlavného vrecka by sa malo dieťa dostať jednoducho, ideálne jednou rukou. Taška potom musí mať minimálne ešte jednu väčšiu priehradku na pitie a desiatu. Ďalším bonusom môžu byť sieťované vrecká na drobnosti, priehradka na rozvrh alebo karabína na kľúče.

Pevné dno

Školáci brašne neustále prenášajú a niekoľkokrát denne ich odhodia na zem. Pevné dno je tak nepostrádateľné nielen v aktovkách a školských taškách pre najmenších žiačikov. Také brašne majú lepšie rozloženú hmotnosť obsahu, sú stabilnejšie a tiež chránia učebnice pred poškodením.

TIP: Praktické je tiež dno vybavené plastovými nožičkami, dieťa tak môže školskú tašku položiť aj na zem, bez toho aby sa zašpinila alebo premočila.
Spevnené steny

Školské aktovky majú často spevnené steny z plastu alebo hliníka. Dbajte však na to, aby výstuha bola kvalitne polstrovaná, a dieťa tak taška nikde netlačila.

Hrudné a bedrové popruhy

Batohy a aktovky pre malé deti by mali mať tiež hrudné a bedrové popruhy. Čím ťažšia totiž taška je, tým náročnejšie bude pre malé deti udržať rovnováhu. Zapnuté popruhy sa postarajú o prenesenie váhy aj na prednú časť tela a detský chrbát sa tým odľahčí až o 20 %.

TIP: Dobré je, ak sú navyše ramenné popruhy doplnené hrudným pásom, ktorý ramenné popruhy spája a zabraňuje tomu, aby popruhy najmä drobným prváčikom padali z ramien.
Ucho

Pre jednoduché a pohodlné prenášanie by mala mať aktovka pevné ucho, ktoré dieťaťu padne do ruky. Ucho musí byť dostatočne veľké a nesmie sa zarezávať do ruky.

Ďalšie doplnky

Niektoré školské tašky sú navyše vybavené praktickými doplnkami. Bočné vrecká sa hodia na pitie a desiatu, malé priehradky zase na kľúče či peňaženku. Školské batohy niekedy majú na dne kolieska, pre pohodlné ťahanie batohu za sebou.

TIP: Výberom aktovky to nekončí, ideálne je preto nakúpiť základné školské potreby, ako sú peračník či boxy na desiatu, naraz, aby ste mali istotu, že sa všetko do brašne pohodlne zmestí.

Ako spoznať, že aktovka dieťaťu dobre sedí?

Školské aktovky musia deťom na chrbte sedieť pevne a presne. Spoznáte to tak, že keď si dieťa brašňu nasadí, medzi taškou a chrbtom nie je žiadna medzera. Po nastavení ramenných popruhov brašne by horná časť aktovky mala byť v rovnakej výške ako ramená, spodná potom nesmie presahovať bedrá.

Správne nastavenie aktovky pravidelne kontrolujte, deti rastú ako z vody a popruhy je tak potrebné upravovať počas školského roka niekoľkokrát.

Ako spoznať, že aktovka dieťaťu dobre sedí?
Kvalitný školský batoh s polstrovaním môžete bez obáv zaobstarať aj menším deťom.

Cena

Cena sa samozrejme odvíja od typu školskej tašky, kvality materiálov i spracovania. Do 30 eur zaobstaráte spravidla batohy a aktovky jednoduchších tvarov s priemernou chrbtovou oporou. Do 80 eur sú k dostaniu kvalitné aktovky aj batohy s prepracovaným dizajnom a hlavne ergonómiou. Drahšie modely majú potom kvalitnú chrbtovú konštrukciu spracovanú do najmenšieho detailu, sú ovešané certifikátmi a nechýbajú im praktické drobnosti, ako je napríklad vnútorný vyberateľný batôžtek.

TIP: Čas i peniaze vám pri výbere školskej výbavy ušetrí kompletný školský set, ktorý okrem aktovky či školskej tašky obsahuje peračník s písacími potrebami, vrecko na prezúvky aj ďalšie potrebné vybavenie, ako dosky na zošity alebo tašku na telocvik.

Údržba

Školské tašky deti nosia päť dní v týždni a raz za čas tak musí prísť na rad dôkladné čistenie. Najlepší spôsob, ako vyčistiť aktovku či školský batoh, je pomocou handričky a tekutého pracieho prostriedku. Aktovky do školy ani ruksaky nikdy neperte v práčke, mohli by ste tak poničiť ergonomické tvarovanie.

Tipy, ako skladať veci do školskej aktovky

  • Namiesto jednej väčšej fľaše na vodu radšej dávajte deťom dve menšie a uložte každú do postranných vreciek.
  • Najťažšie učebnice ukladajte čo najbližšie k chrbtu, aby sa ich váha rovnomerne rozložila.
  • Nakúpte deťom ľahké školské pomôcky, menší peračník poslúži rovnako dobre ako ten trojposchodový.
  • Využívajte všetky bočné vrecká aj priehradky pre správne rozloženie váhy.

Školské batohy a aktovkyš>