Forestina Forestina Profík supresívny substrát pre izbové rastliny (15 L)
Popis
Charakteristika produktov
Supresívny substrát pre izbové rastliny je určený špeciálne pre vysádzanie a presádzanie všetkých druhov izbových rastlín a paliem. Je pripravený zo zmesi vytriedenej svetlej a tmavej rašeliny s upravenou pH reakciou. Substrát je obohatený hnojivom so základnými aj mikroživinami v nevyhnutnom rozsahu, čo má priaznivý vplyv na rast a vývoj.
Použitie
Supresívny substrát pre izbové rastliny je obohatený o hubu Trichoderma virens, ktorá aktívne potláča pôvodcu významných hubových ochorení, najmä potom druhy rodu Fusarium, Pythium Sclerotinia a Rhizoctonia. Tieto fytopatogénne huby spôsobujú odumieranie rastlín a uplatňovaním tohto substrátu obohateného o antagonistický organizmus predstavuje významný preventívny prvok v ochrane rastlín pred uvedenými druhmi škodlivých organizmov. Navyše, prítomnosť spomínanej huby (Trichoderma virens) pozitívne ovplyvňuje zakoreňovanie a vývoj rastlín a rastliny na prítomnosť tohto organizmu reagujú aj navodením stavu tzv. indukovanej rezistencie, tj. stavu zvýšenej odolnosti proti širokému spektru škodlivých organizmov. Ďalej je supresívny substrát pre izbové rastliny obohatený o hubu Metarhizium anisopliae, ktorá predstavuje účinnú prevenciu pred poškodením škodcami ktorí napádajú rastliny. Hlavným cieľom zámernej inokulácie substrátu týmto užitočným organizmom je ochrana sadeníc aj vzídených rastlín rôznych druhov zeleniny pred škodcami ktorí napádajú koreňový systém rastlín, napr. pred larvami kováčikov (tzv. Drôtovcov), lalokonoscov, chrústov a krtonožiek a rady ďalších škodcov. Okrem škodcov, ktorí sa vyskytujú výlučne v pôde je významný aj účinok huby na škodcov, ktorí v pôde prebývajú iba časť svojho vývoja (napr. Thrips).
Dávkovanie
Pred naplnením kvetináča substrátom nasypeme na dno nádoby primeranú drenážnu vrstvu keramzitu, tým je regulovaný odtok vody a zaručené prevzdušnenie koreňov. Zasadíme rastlinu a doplníme substrátom, ktorý zľahka pritlačíme a prevlhčíme. Po zasadení prvých 10 dní zalievame trochu menej, aby rastliny vytvorili nové korene. Čerstvo presadené rastliny neumiestňujeme na miesta s priamym slnečným žiarením. Asi po 6 týždňoch (po vyčerpaní zásoby hnojiva v substráte) začneme s pravidelným prihnojovaním kombinovaným hnojivom.