10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Osvedčené tipy, ako založiť vyvýšený záhon, aby sa v ňom rastlinám darilo

Vyvýšené záhony, teda tie, ktoré sú umiestnené nad existujúcim terénom, zažívajú v posledných rokoch neobvyklý boom. A vlastne niet divu – predstavujú totiž skvelý spôsob nielen na pohodlnejšie pestovanie rastlín, ale umožňujú pestovať ovocie a zeleninu aj na miestach, na ktorých by to inak nebolo možné, napríklad z dôvodu nekvalitnej zeminy. Aby však vyvýšený záhon plnil svoju funkciu, treba ho správne založiť. Poďme sa spoločne pozrieť, ako na to.

Vyvýšený záhon môžete umiestniť kdekoľvek, a navyše nemusíte kľačať pri pleti buriny. To však nie sú jediné výhody. Medzi tie najvýznamnejšie patrí to, že zaisťuje lepšie mikroklimatické podmienky, podporuje rast rastlín a zároveň sťažuje prístup krtkom a ďalším škodcom. Nie je potrebné časté zalievanie a pôdu v ňom nemusíte hnojiť. Ak si teda chcete pestovať svoje bio potraviny, rozhodne by vyvýšený záhon nemal na vašej záhrade chýbať.

Osvedčené tipy, ako založiť vyvýšený záhon, aby sa v ňom rastlinám darilo
Osvedčené tipy, ako založiť vyvýšený záhon

Ako založiť vyvýšený záhon?

Aby ste mohli založiť vyvýšený záhon, budete preňho potrebovať vhodné miesto na vašej záhrade a tiež správnu konštrukciu. Na miesto nie je vyvýšený záhon nijako náročný, umiestnite ho tam, kde k nemu budete mať dobrý prístup, dobrý prísun vody a kde naň budú, aspoň po časť dňa, dopadať slnečné lúče. Konštrukciu potom môžete buď zakúpiť, alebo vyrobiť z dosiek, starých trámov, tehál alebo napríklad z vŕbového prútia.

TIP! Ak sa rozhodnete vyrobiť vyvýšený záhon z dosiek, odporúčame vám zvoliť tvrdšie drevo, ako je dub alebo smrekovec, ktoré majú dlhšiu životnosť.

Príprava

  1. Na mieste, kde bude vyvýšený záhon umiestnený, najprv odkopte mačinu a zrýľte ho na hĺbku jedného rýľa.
  2. Vyberte veľké mačiny trávy a buriny.
  3. Následne podložie zarovnajte, aby na ňom bol záhon umiestnený rovno. Ideálne je vyrovnať ho pomocou vodováhy. Ak chcete brániť záhon pred útokmi hlodavcov, je vhodné umiestniť na dno králičie pletivo.
ŠIKOVNÁ RADA

Pre lepšie zadržiavanie vody je vhodné vyložiť vnútorné strany záhonov fóliou, ideálne nopovou alebo jazierkovou. Vyhnite sa PVC fólii.

Spodná vrstva

Na dno vyvýšeného záhona patrí najväčší a najhrubší materiál, ktorý slúži ako drenáž. Približne do spodnej tretiny objemu preto naskladajte vetvy – začnite tými najsilnejšími a postupne pridávajte menšie a slabšie. Vždy používajte iba vetvy z listnatých ovocných či iných nejedovatých stromov, okrem orecha. Nedávajte do nich ihličnany, ktoré sú kyslé, ani agát, ktorý je jedovatý. Následne môžete túto drenážnu vrstvu presypať pokosenou trávou alebo lístím.

Prostredná vrstva

Táto vrstva je pre pestovanie najdôležitejšia. Ide o miesto, kde prebieha proces tlenia. Zároveň sa tu kumuluje zálievka a taktiež tu dochádza k zahrievaniu koreňov rastlín, a to až o osem stupňov oproti vonkajšej teplote. Do tejto vrstvy patrí hnoj, nevyzretý kompost či zemina, ktorú ste odstránili pri príprave miesta na umiestnenie vyvýšeného záhonu.

Osvedčené tipy, ako založiť vyvýšený záhon
INFO: Spodná a prostredná vrstva veľa sadajú. Preto je vhodné začať so zakladaním vyvýšeného záhona dostatočne dlho pred začiatkom sezóny a obe vrstvy postupne dopĺňať, ideálne po dobu aspoň jedného mesiaca.

Horná vrstva

Táto vrstva slúži na zasadenie rastlín a mala by byť zložená zo zmesi záhradného substrátu s preosiatou zeminou zo záhrady. Do ťažkej pôdy môžete primiešať piesok, vhodné je pridať aj drevené uhlie, ktoré dodá minerály, či perlit, ktorý zeminu zľahčí a dobre viaže vodu.

Osvedčené tipy, ako založiť vyvýšený záhon

Čo pestovať vo vyvýšenom záhone?

V prvom roku, teda v roku, kedy ste vyvýšený záhon založili, je vhodné pestovať v ňom rastliny, ktorým neprekáža vyšší obsah dusíka. Je ideálny teda napríklad pre paradajky, papriky, cukety či tekvicu.

V druhom roku, kedy už je záhon vyzretý, môžete začať s pestovaním koreňovej zeleniny, karfiolu, brokolice či kelu. Vyvýšené záhony sú však vhodné aj na pestovanie jahôd, najrôznejších byliniek či okrasných kvetov.

TIP! Nebojte sa vyskúšať rôzne kombinácie. Zmiešané kultúry podporia vyšší výnos. Skombinovať môžete napríklad uhorky a kôpor, fazule sa bude dariť so saturejkou a mrkva si zase rozumie s cibuľou.
RADA NA ZÁVER: Aby vám vyvýšené záhony vydržali vlhké čo najdlhšiu dobu a nemuseli ste ich tak často zalievať, odporúčame vám zeminu zamulčovať, a to ideálne zaschnutou trávou alebo slamou. Pamätajte tiež na to, že zemina bude postupne zliehať, preto ju treba aspoň raz za rok doplniť. Ak chcete dosiahnuť maximálny úžitok z vyvýšeného záhonu, môžete si nad neho urobiť konštrukciu s fóliou a v skorých jarných alebo v neskorších jesenných mesiacoch ho využívať ako fóliovník.


Ďalšie zaujímavé články

Jarné hnojenie: je lepšie organické alebo minerálne hnojivo?

Zatiaľ čo na jeseň by ste svoju záhradu mali hnojiť pomaly pôsobiacimi (a najlepšie organickými) hnojivami,... celý článok

Praktické tipy, ako založiť skalku

Rozkvitnuté skalky sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých slovenských záhrad. Poznáme ich od našich babičiek a svoju obľubu si zachovávajú... celý článok

Hydroponický systém alebo domáca záhradka na malom priestore

Hydroponický systém pestovania prináša rýchlejší a mohutnejší rast rastlín - zelenina má viac vitamínov, je čistá a bez plesní... celý článok